Zprávy z tisku

ilustrační foto

Organizace: ČR musí udělat kroky, které zvýší nezávislost na dodávkách z Ruska

24.3.22

Praha 24. března (ČTK) - Česká republika musí podniknout kroky, které pomohou zvýšit nezávislost na dodávkách plynu a ropy z Ruska. Vyšší energetická bezpečnost s sebou přinese i fakt, že ČR přestane posílat do ruské ekonomiky peníze, které přispívají na tamní zbrojní výrobu. Svaz moderní energetiky spolu s CZ BIOM, Solární asociací, Aliancí pro energetickou soběstačnost a konzultační společností Budovy21 spouští výzvu bezputina.cz, která vyzývá vládu ke změně přístupu k české energetice. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Svaz moderní energetiky.

ilustrační foto

Experti: Energetika v ČR potřebuje rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů i jádro

22.3.22
Brno 22. března (ČTK) - Aby česká energetika dokázala plnit závazky plynoucí z takzvané evropské Zelené dohody (Green Deal) a zároveň snížila svou závislost na dodávkách plynu z Ruska, je zapotřebí investovat do rychlého rozvoje obnovitelných zdrojů, jaderné energetiky a zvýšit také využívání takzvaných kogeneračních jednotek. Ty dokážou kombinovat výrobu tepla a elektřiny. Uvedli to odborníci na energetiku na dnešní konferenci v Brně.
ilustrační foto

EP navrhuje zvýšení unijního cíle na energii z OZE na 45 % do roku 2030

21.3.22
V současné době pochází v EU z obnovitelných zdrojů jen něco málo přes 22 % energie. V červenci 2021 Evropská komise navrhla změnu směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie, aby se tento podíl do roku 2030 zvýšil na 40 %. Markus Pieper, německý konzervativní europoslanec, který řídí postoj Evropského parlamentu k uvedené směrnici, nyní navrhuje zvýšení tohoto podílu.
ilustrační foto

Plán EU: Biometan nahradí 20 procent ruského plynu

21.3.22
Plán Evropské unie na zmírnění energetické závislosti na Rusku REPowerEU počítá s diverzifikací importu plynných energetických produktů, výrazným navýšením výroby biometanu a využíváním vodíku. Dále je v dokumentu zahrnuto rozsáhlejší zapojení obnovitelných zdrojů k výrobě elektřiny a urychlení tempa nasazování tepelných čerpadel.
ilustrační foto

EU představila plán na snížení závislosti na plynu z Ruska

9.3.22
Brusel/Praha 8. března (ČTK) - Evropská komise plánuje v letošním roce snížit závislost Evropské unie na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost na ruských dodávkách plynu "mnohem dříve než v roce 2030". Dosáhnout toho chce rychlejším přechodem na alternativní dodávky a čistou energii. Za realizaci těchto plánů budou z velké části zodpovědné vlády jednotlivých států. Vyplývá to z dnešního prohlášení EK.
ilustrační foto

Hnutí Duha: Česko by mělo zrychlit rozvoj obnovitelných zdrojů a zateplovat

9.3.22
Praha 9. března (ČTK) - Je třeba urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku, včetně zařazení fotovoltaiky mezi zdroje, které mohou soutěžit o provozní podporu. ČTK to dnes sdělil Jiří Koželouh z Hnutí Duha v reakci na v úterý zveřejněný plán Evropské komise na snížení závislosti Evropské unie na plynu z Ruska. Podle Koželouha je důležité například také to, aby bylo zateplení domů dostupné i pro chudší domácnosti, ale i posílení evropské spolupráce v energetice. Jan Freidinger z organizace Greenpeace zmínil i potřebu podpory veřejné hromadné dopravy a plánu transformace teplárenství směrem k OZE.
ilustrační foto

Německo patrně neprodlouží životnost zbývajících jaderných elektráren

8.3.22
Berlín 8. března (ČTK) - Německo patrně neprodlouží životnost zbývajících jaderných elektráren. Ministerstva hospodářství a životního prostředí dnes ve společném prohlášení uvedla, že náklady a rizika takového kroku převažují nad omezenými přínosy. Největší evropská ekonomika koncem minulého měsíce zvažovala, že by si jaderné elektrárny ponechala jako součást svého energetického mixu. Cílila tím na snížení energetické závislosti na Rusku, které Německu dodává většinu zemního plynu.
ilustrační foto

Půjde to i bez ruského plynu. Česko musí urychlit nástup moderní energetiky

4.3.22
Bezprecedentní útok ruských vojsk na svobodnou Ukrajinu musí vést k urychlení proměny české energetiky směrem k řešením, díky kterým budeme nezávislí na dovozu zemního plynu a ropy z východu. Současná situace podle oborových sdružení neznamená konec Zelené dohody pro Evropu, je ale třeba úprava jednotlivých cílů a cest k jejich dosažení. Právě rozvoj obnovitelných zdrojů a renovace budov bude třeba jednoznačně urychlit. Tato řešení jsou nástrojem, které zvýší energetickou nezávislost Evropy a sníží emise současně. Členské státy musí odstranit překážky, které brání rychlému rozvoji moderní energetiky, shodují se zástupci profesních sdružení.
ilustrační foto

Tree Energy postaví na severu Německa terminál na zkapalněný zemní plyn

3.3.22
Düsseldorf (Německo) 2. března (ČTK) - Německá společnost Tree Energy Solutions (TES) vybuduje v německém přístavním městě Wilhelmshaven v Severním moři terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Napsal to dnes list Handelsblatt, podle nějž mají investice do terminálu do roku 2045 činit zhruba 25 miliard eur (637,3 miliardy Kč), do provozu pak má být zařízení uvedeno za tři roky. Firmu TES zaštiťuje belgická společnost AtlasInvest.
ilustrační foto

Aktivisté vyzvali vládu k rozvoji OZE a konci dovozu paliv z Ruska

3.3.22
Praha 2. března (ČTK) - Ekologická organizace Greenpeace dnes vyzvala českou vládu, aby učinila rychlé kroky k rozvoji obnovitelných zdrojů energie (OZE). Aktivisté v tiskové zprávě uvedli, že konec závislosti na dodávkách plynu z Ruska je prioritou a plyn by měl být nahrazen čistými zdroji s plným využitím potenciálu solárních a větrných elektráren. Organizace také žádá, aby Česko ukončilo dodávky ropy, plynu a jaderného paliva z Ruské federace.
ilustrační foto

Rozhovor o bioenergetice v USA, v EU a v ČR se zahraničními hosty

3.3.22
Zveme Vás ke sledování rozhovoru o bioenergetice v USA, v EU a v ČR se zahraničními hosty, které u kulatého stolu vyzpovídá moderátorka Euractiv.cz, Aneta Zachová, v pátek 4. března mezi 10. a 12. hodinou dopoledne. Záznam bude dostupný i později.
ilustrační foto

Ekologové: Česko musí urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů i sítí mezi státy

25.2.22
Praha 25. února (ČTK) - Česko i další unijní země by v důsledku ruské invaze na Ukrajinu měly začít s urychlenou přestavbou energetiky na domácí a evropsky obnovitelné zdroje a posílit rozvoj přeshraničních energetických sítí. Ekologická organizace Hnutí Duha dnes uvedla návrhy, kterými lze podle ní postupně ukončit závislost na ruském plynu. Žádá i změnu některých českých zákonů.
ilustrační foto

Cesta z evropské plynové krize pomocí biometanu

24.2.22

Cena zemního plynu činí 80 eur, zatímco před rokem byla 18 eur. Podle současných odhadů i příští zimu zůstanou ceny na podobně vysoké úrovni. Vlády se snaží snížit dopad prudce rostoucích cen energií na domácnosti a na dosah mají řešení: zvýšení výroby udržitelného biometanu.

ilustrační foto

TotalEnergies a Veolia budou spolupracovat v oblasti biometanu

21.2.22
Francouzští energetičtí giganti TotalEnergies a Veolia podepsali dohodu o spolupráci týkající se výroby biometanu. Ten bude produkován v zařízeních na úpravu odpadů a odpadních vod společnosti Veolia, která působí ve více než 15 zemích včetně České republiky. TotalEnergies, dříve Total, přispěje vyjma spolufinancování znalostní trhu a celého obchodního řetězce.
ilustrační foto

Spotřeba plynů CNG a LNG loni v Česku meziročně vzrostla o 4,5 procenta

8.2.22
Praha 7. února (ČTK) - Spotřeba stlačeného zemního plynu (CNG), zkapalněného zemního plynu (LNG) a zemního plynu s příměsí biosložky, takzvaného BioCNG, loni v Česku meziročně stoupla o 4,5 procenta na rekordních 97,1 milionu metrů krychlových. Důvodem je stabilní a zavedené využívání CNG, ale i výrazný nárůst spotřeby LNG u nákladní dopravy. Značný nárůst byl loni u takzvaného BioCNG, jehož spotřeba vzrostla třináctkrát. V tiskové zprávě to dnes uvedl Český plynárenský svaz.
ilustrační foto

Městská firma SAKO Brno v budoucnu vyrobí elektřinu i teplo pro celé město

7.2.22
Brno 7. února (ČTK) - Městská odpadová společnost SAKO Brno chce do roku 2030 investovat tři miliardy korun do technologií, které umožní energetickou a tepelnou nezávislost Brna na externích dodavatelích elektřiny a plynu. Zároveň by to město posunulo k uhlíkové neutralitě, které by mělo být dosaženo nejpozději do roku 2050. Nové investice spočívají v instalaci technologií, které dokážou zpracovávat odpad tak, aby se z něj dalo v obrovském měřítku vyrábět teplo i elektřina, aby se elektřina mohla skladovat a v případě poptávky distribuovat do sítě, řekl dnes na tiskové konferenci náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
ilustrační foto

Zelené jádro a plyn: časová omezení, emisní limity, hlubinná úložiště

2.2.22
Brusel 2. února (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes schválila zařazení jádra a plynu mezi zelené investice, na což mají členské země zásadně rozdílné pohledy. Takzvaná taxonomie má sloužit jako návod pro investory, kteří budou chtít vložit peníze do udržitelných projektů. Přinášíme přehled nejdůležitějších kritérií a faktů:
ilustrační foto

Taxonomie: Česko získalo delší čas na přípravu zelených plynů. Nesmí však promeškat přípravu

2.2.22
Evropská komise dnes představila finální dokument tzv. taxonomie, který má určit pravidla pro financování udržitelných projektů, jež mohou přispět k ochraně klimatu. Mezi zdroje, které byly označeny za přechodové technologie, byly zahrnuty jaderná energetika a zemní plyn. Svaz moderní energetiky a Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ komentují výsledné nastavení pro nízkouhlíkové plyny.
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 14 | »