Zprávy z tisku

ilustrační foto

Česká skupina EFG chce navýšit výrobu biometanu, dá na to stovky milionů korun

13.8.24
Praha 13. srpna (ČTK) - Česká investiční skupina Energy financial group (EFG), která podniká v energetickém zpracování biologicky rozložitelných odpadů a výrobě biometanu, plánuje v příštím roce zvýšit kapacitu výroby biometanu ve svých zařízeních až na 100 gigawatthodin (GWh) zeleného plynu ročně. Vynaložit by na to měla stovky milionů korun. Do roku 2030 chce produkovat až 500 GWh biometanu, což by odpovídalo téměř deseti procentům národního cíle. Skupina o tom informovala ČTK.
ilustrační foto

Kapacita produkce biometanu stoupla v EU o 37 %, v ČR je devět výroben

25.7.24

Podle aktuální mapy Evropské bioplynové asociace (EBA) a Gas Infrastructure Europe (GIE) výroba biometanu v Evropě za poslední rok (červen 2023–červen 2024) vzrostla a dosáhla celkové kapacity produkce 6,4 miliardy m3 ročně. V zemích EU se nyní na výrobě podílí již celkem 1 548 zařízení, přičemž nejvíce z nich nově vzniklo ve Francii a Itálii. K výraznému navýšení došlo také v České republice, kde k dlouho jediné výrobně biometanu EFG Rapotín BPS přibylo osm nových zařízení.

ilustrační foto

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

18.7.24
Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 18. července (ČTK) - Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje. Město vloni léta odstavené zařízení pronajalo společnosti Energy financial group (EFG), která chtěla vyrobený plyn od poloviny letošního roku po přečištění dodávat do plynárenské sítě. Spuštění provozu však zdrželo opětovné připojení na distribuční síť elektřiny, řekl ČTK starosta František Jiraský (Nestraníci).
ilustrační foto

Energy financial group zahájila výrobu biometanu v největší bioplynové stanici na Jižní Moravě EFG Vyškov BPS

11.6.24
Investiční společnost Energy financial group (EFG) v červnu spustila výrobu biometanu v bioplynové stanici EFG Vyškov BPS. Ta je dosud jedním z mála zařízení v Česku zpracovávající biologicky rozložitelný odpad na zmíněný nízkoemisní plyn, elektřinu a tepelnou energii. Jedná se již o druhou výrobnu biometanu společnosti EFG, první v jejím portfoliu a zároveň v republice byla EFG Rapotín BPS, jejíž provoz byl zahájen před více než pěti lety.
ilustrační foto

Analýza: Bioplynovým stanicím v Česku bude končit podpora, řešením je biometan

29.5.24
Brno 29. května (ČTK) - Prvním bioplynovým stanicím v Česku na konci příštího roku skončí provozní podpora od státu, do roku 2031 o ni přijde více než polovina bioplynových stanic. Jak v analýze uvedli odborníci z poradenské společnosti EGÚ Brno, majitelům těchto zařízení se vyplatí včas investovat do přestavby na biometan. Ten má podle expertů potenciál nahradit část dováženého zemního plynu.
ilustrační foto

Produkce biometanu by do roku 2040 mohla pokrýt téměř třetinu spotřeby EU

28.5.24
Výroba biometanu v Evropě roste a jako lokální alternativa zemního plynu skýtá značný potenciál pro transformaci energetického sektoru. Podle nedávné analýzy společnosti Guidehouse by Evropa mohla do roku 2040 vyprodukovat až 111 miliard m3 tohoto zeleného plynu, což představuje více než 30 % spotřeby plynu Evropské unie v roce 2022.
ilustrační foto

Elektřina z výroby biometanu může být ekonomičtější než z vodíku

13.5.24
Podle Evropské bioplynové asociace (EBA) bychom při přechodu na nízkoemisní zdroje elektřiny do roku 2024 neměli podceňovat důležitost biometanu. Asociace v nedávné studii poukazuje na to, že v době nízké dostupnosti obnovitelné energie, jako jsou bezvětrné zimní týdny, patří biometan mezi nákladově nejefektivnější i nejudržitelnější pro výrobu elektřiny, a to dokonce i ve srovnání s tolik diskutovaným vodíkem.
ilustrační foto

Náklady na dodávky biometanu v Česku nesou jen výrobci, změnu může přinést plynárenský balíček

10.4.24
V rámci projektu GreenMeUp Evropská bioplynová asociace (EBA) analyzovala předpisy týkající se sdílení nákladů na připojení výroben biometanu k síti a poplatků za dodávky tohoto zeleného plynu do sítě ve 28 evropských zemích. Výsledky ukázaly, že dodávání biometanu do plynárenských sítí je v mnoha z nich, včetně České republiky, stále obtížné, což ztěžuje uvádění tohoto zdroje obnovitelné energie na trh. Současná situace se však může změnit s novým plynárenským balíčkem připravovaným Evropskou unií, jež má umožnit také širší dostupnost zeleného plynu na trhu.
ilustrační foto

Rozvoji biometanu nově pomůže státní podpora. Možnosti využije více než sto bioplynových stanic, odhadují odborníci

21.3.24
Přestože biometan může v Česku do budoucna nahradit až 20 procent spotřeby zemního plynu, aktuální počet fungujících biometanových stanic činí pouhé jednotky. Změnit by to měla státní podpora biometanu, kterou již schválila Evropská komise. Podle odborníků se jedná o zásadní krok pro rozvoj výroby biometanu, podporu podle nich využijí stávající bioplynové stanice i ty teprve plánované. Celkem jich může podle odhadů být více než sto. Podpora bude směřovat zejména k malým a středním podnikům, u velkých mohou platit omezení.
ilustrační foto

V Rakvicích byla spuštěna první biometanová stanice v Jihomoravském kraji

13.3.24
V Rakvicích v okrese Břeclav byla dnes slavnostně připojena do distribuční sítě GasNet nová zemědělská biometanová stanice, která zpracovává odpad z rostlinné a živočišné výroby. Předznamenává tak důležitý trend v modernizaci energetiky i zemědělství — přechod na nízkoemisní energetické zdroje lokálního původu. Biometan je důležitou součástí Státní energetické koncepce, protože může snížit závislost země na dováženém zemním plynu. Strategický význam této události symbolizovala i přítomnost ministrů zemědělství a životního prostředí Marka Výborného a Petra Hladíka.
ilustrační foto

Skupina EFG v roce 2024 výrazně navýší produkci biometanu

31.1.24
Společnost Energy financial group (EFG) má před sebou důležitý rok, který přinese řadu investičních výzev, nových projektů i navýšení zpracovatelské a výrobní kapacity energetických zdrojů v jejím portfoliu. V roce 2024 se očekává výrazný růst potenciálu výroby biometanu uvnitř skupiny, a to ze současných 16 GWh ročně až na 87 GWh ročně. Navýšit se má také kapacita zpracování biologicky rozložitelných odpadů v rámci bioplynových stanic společnosti na 74 tisíc tun bioodpadu. Důraz bude nadále kladen i na rozvoj služeb výkonové rovnováhy.
ilustrační foto

Česko patří mezi TOP 10 největších producentů bioplynu v Evropě, ve výrobě biometanu ale zaostává

22.1.24

Podle statistické zprávy Evropské bioplynové asociace (EBA) produkce biometanu v Evropě v roce 2022 vzrostla na 44 TWh, což představuje nárůst o přibližně 20 %. Největší nárůst jeho výroby byl ve Francii, Itálii, Dánsku a Spojeném království. I přesto, že Česká republika v produkci biometanu zaostává, díky provozu více než 600 bioplynových stanic v roce 2022 dosáhla téměř 8 TWh celkové produkce bioplynu a zařadila se mezi desítku nejvýznamnějších producentů v Evropě. Přestavbou stávajících bioplynových stanic na biometanové by Česko mohlo již v roce 2030 vyrábět 0,72 miliardy m3 biometanu.

ilustrační foto

Českému zemědělství se otevírají nové příležitosti pro udržitelný rozvoj: agrovoltaika a produkce zelených plynů

22.11.23
Praha 22. listopadu 2023 - Zemědělství už dnes hraje klíčovou roli ve snižování emisí skleníkových plynů a ochraně biodiverzity volné kulturní krajiny. Roli farmářů ještě více posílí nástup agrovoltaiky a rozvoj bioplynových stanic, které umožní spojit zemědělskou produkci s výrobou energie a tím se zásadní měrou podílet na transformaci české energetiky a ekonomiky. Pro obě řešení přichází dva zásadní impulsy: novela zákona o zemědělském půdním fondu připravuje podmínky pro vznik agrovoltaiky a Česko úspěšně obhájilo možnost podpořit produkci biometanu u Evropské komise.
ilustrační foto

Evropská komise schválila provozní podporu biometanu v ČR

2.11.23

Evropská komise v úterý 31. října schválila český program v hodnotě 2,4 miliardy eur na podporu výstavby a provozu nových nebo konvertovaných zařízení na výrobu udržitelného biometanu. Biometan má v Evropě v roce 2030 plnit sítě 35 miliardami m3 biometanu a nahradit tak více než 20 % současné spotřeby zemního plynu. V ČR má potom potenciál nahradit nejméně 10 % spotřeby fosilního plynu.

ilustrační foto

Evropská komise schválila českou podporu výroby biometanu za 2,4 miliardy eur

2.11.23
Brusel 1. listopadu (ČTK) - Evropská komise schválila český program na podporu výroby biometanu, do níž chce stát investovat 2,4 miliardy eur (téměř 59 miliard korun). Program má zvýšit účinnost výroby elektřiny a být k dispozici zejména pro malé a střední podniky a společenství pro obnovitelné zdroje, uvedl dnes ministr životního prostředí Petr Hladík. Podporu budou moci získávat do konce roku 2025.
ilustrační foto

Čistírna odpadní vody v H. Brodě dodá do sítě plyn, který postačí pro 200 domů

17.10.23
Havlíčkův Brod 16. října (ČTK) - Havlíčkobrodská čistírna odpadních vod dokáže dodat za rok do distribuční sítě biometan, který pokryje průměrnou spotřebu zemního plynu 200 rodinných domů nebo dvojnásobného počtu bytů. Technologii na úpravu plynu uvolňovaného z kalů za 45 milionů korun nechala osadit havlíčkobrodská firma Vodovody a kanalizace (VAK), která čistírnu v části města Perknov provozuje. Na plnou projektovanou kapacitu se výroba biometanu dostala v posledním týdnu, řekl novinářům předseda představenstva Pavel Policar při dnešním představení projektu.
ilustrační foto

Svaz: Stát nemá ucelenou politiku pro rozvoj takzvaných zelených plynů v ČR

6.10.23
Praha 6. října (ČTK) - Rozvoj takzvaných zelených plynů v Česku, zejména pak biometanu a zeleného vodíku, brzdí absence ucelené politiky státu, upozornil Svaz moderní energetiky a další zástupci oboru. Vládní cíl počítá do roku 2030 s výrobou 500 milionů metrů krychlových biometanu ročně, což je téměř pětsetkrát více než nyní. Podle svazu je cíl reálný, volá však po silnější podpoře firem a úpravě legislativy.
ilustrační foto

Nová energie Česka: stát má příležitost spustit vlnu produkce zeleného vodíku a biometanu. Nepůjde to bez silnější podpory investorům a úpravy legislativy

5.10.23
Praha 5. října 2023 - Pilotní projekty na produkci zeleného vodíku a výstavba nových biometanových stanic ukazují, že ambiciózní plány Česka v produkci zelených plynů jsou reálné. Na konferenci Nová energie Česka: zelený vodík a biometan ale zazněly také výzvy k posílení podpory pro investice do technologií na produkci zelených plynů a zavedení stabilnějšího legislativního prostředí. Pro Česko je rozvoj zelených plynů nejen příležitostí, jak naplnit cíle Zelené dohody pro Evropu, ale také k posílení naší energetické bezpečnosti, zefektivnění průmyslu prostřednictvím investicí do dekarbonizace a snížení závislosti na importu drahých fosilních paliv.
ilustrační foto

Z odpadní vody vyrábějí v Havlíčkově Brodu plyn pro domácnosti

21.9.23
Unikátní technologii začala používat čistírna odpadních vod v Havlíčkově Brodu. Při technologických procesech čištění odpadní vody vzniká surový bioplyn, který po jeho vyčištění na biometan vtláčí distribuční společnost GasNet do své plynárenské sítě. Tento způsob výroby biometanu pro běžnou distribuci představuje špičku v oblasti oběhového hospodářství. Vyrobený biometan může být použit pro vytápění v místních rodinných domech nebo jako ekologické palivo v dopravě.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 13 | »