Zprávy z tisku

ilustrační foto

Brněnská radnice plánuje stavbu bioplynové stanice v Černovicích

19.1.22
Brno 18. ledna (ČTK) - Brno plánuje výstavbu velkokapacitní bioplynové stanice na biologicky rozložitelný odpad v průmyslové zóně v Černovicích. Stanice by měla ideálně ročně zpracovat až 20.000 tun ročně, mezi který budou patřit zbytky jídla z domácností, školních jídelen, restaurací nebo prošlé potraviny z obchodů. Podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) město letos zahájí projektové a přípravné práce, aby byla stanice nejpozději v roce 2026 v provozu, uvedl v tiskové zprávě. Navržená kapacita podle něj odpovídá reálným odhadům dostupnosti odpadu.
ilustrační foto

Praha se chce zaměřit na rozvoj cirkulární ekonomiky

17.1.22
Praha 17. ledna (ČTK) - Praha plánuje desítky projektů, které mají napomoci rozvoji tzv. cirkulární ekonomiky. Zaměří se na recyklaci odpadů ze stavebnictví a domácností, využívání dešťové vody nebo podporu městského zemědělství. Vyplývá to ze strategie, kterou dnes schválili městští radní. Vedení Prahy již loni schválilo strategii adaptace města na klimatickou změnu, kterou kritizovaly opoziční ODS a ANO.
ilustrační foto

Návrh Komise na změnu taxonomie je výzvou pro nepřipravené Česko. Biometan musí hrát důležitou roli

6.1.22
Taxonomie nyní rezonuje médii, a především v diskuzích energetických expertů. Do 12. ledna mají jednotlivé státy EU možnost podávat připomínky k návrhu, který vyšel na Nový rok. Asociace CZ Biom vítá, že Evropská komise navrhuje uznat zemní plyn za nízkouhlíkovou technologii s podmínkou, že bude 30 % plynu od roku 2026 a 55 % od roku 2030 pocházet z obnovitelných zdrojů. Po dlouhých letech odmítání dekarbonizace to však bude pro Českou republiku velká výzva.
ilustrační foto

Stále více lidí hledá cestu k čisté mobilitě. Výrobci se tomu musí přizpůsobit

17.12.21
Téměř dvě třetiny řidičů sami sebe hodnotí jako velmi nebo extrémně pro udržitelně smýšlející, ukázal aktuální výzkum společnosti Accenture. Udržitelnost již není pro nakupující a řidiče automobilů druhořadým zájmem. Nejenže se 64 % dotázaných řadí k řidičům se zájmem o udržitelnost, ale většina z nich také chce, aby jejich příští vozidlo využívalo nových zdrojů energie (tzv. NEV, new energy vehicle), což znamená, že by upřednostnili elektromobil na baterie, hybridní elektrické vozidlo, vozidlo na zemní plyn, plug-in hybrid, palivově flexibilní vozidlo nebo vozidlo na palivové články.
ilustrační foto

Česko může nabídnout zelený plyn pro plnění evropských cílů dekarbonizace

16.12.21
Bioplyn může nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností a rovněž o čtvrtinu zvýšit podíl organické hmoty v půdě, reaguje sdružení CZ Biom na dnešní návrh Evropské komise. Nový evropský balíček právních předpisů přichází s cílem nasměrovat Evropu od fosilního plynu k udržitelnějším zdrojům energie včetně biometanu a různých forem vodíku.
ilustrační foto

ČR převede Slovinsku 465 gigawatthodin energie z obnovitelných zdrojů

16.12.21
Praha 2. prosince (ČTK) - Česká republika převede Slovinsku 465 gigawatthodin (GWh) energie z obnovitelných zdrojů. Pro Česko to znamená příjem téměř pět milionů eur (přes 127 milionů korun) na přechod k bezuhlíkové ekonomice. Smlouvu ve středu večer v Bruselu podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) a slovinský ministr pro infrastrukturu Jernej Vrtovec. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová.
ilustrační foto

V EU má skončit vytápění budov plynem, energetika přejde na vodík či bioplyn, navrhla EK

15.12.21
Brusel/Praha 15. prosince (zpravodaj ČTK) - Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli. Počítá s tím soubor návrhů, který dnes komise představila jako další součást cesty ke klimatické neutralitě.
ilustrační foto

Ceny elektřiny: co je ovlivní do budoucna a proč nám mohou obnovitelné zdroje pomoct

3.12.21
Vysoké ceny elektřiny dominují titulkům. Jejich hlavními tahouny jsou plyn a emisní povolenka. Větší vliv na ni nyní mají vysoké ceny plynu. Po klimatické konferenci COP26 v Glasgow a po oznámení cílů nové německé vlády však vyskočila i povolenka. Rozhodně ale za vysoké ceny elektřiny na burzách nemohou obnovitelné zdroje. Právě ty budou v budoucnu ceny elektřiny tlačit dolů.
ilustrační foto

Pro rozvoj čisté mobility potřebujeme nové obnovitelné zdroje

30.11.21
Roční spotřebu dvojnásobného počtu elektromobilů, než kolik jich ve svém nejoptimističtějším scénáři očekává v roce 2030 Ministerstvo průmyslu a obchodu. Tolik elektřiny ročně vyrobí existující obnovitelné zdroje umístěné méně než půl kilometru od hlavních silničních tahů. Takový je hlavní závěr analýzy, kterou zadala a dnes představila Komora OZE. [1] U velké většiny z těchto zdrojů by teoreticky mohly být vybudovány nabíjecí stanice. Masivní výstavbu nabíjecích či plnících stanic však přímo u obnovitelných zdrojů nelze v praxi očekávat, domnívají se zástupci Komory OZE. Jediná cesta pro obnovitelnou, opravdu čistou mobilitu je proto zvýšení podílu čisté elektřiny a plynu v sítích.
ilustrační foto

Farmář: Samotný chov se nevyplácí, máme vlastní jatka, obchody i výrobu energií

3.11.21
Choťovice (Kolínsko) 2. listopadu (ČTK) - Vlastní jatka a obchody, ale i výrobu energií z vlastních zdrojů vytvořili farmáři Horákovi z Choťovic na Kolínsku. Samotný chov zvířat by se podle nich nevyplatil. Zástupci farmy to dnes řekli novinářům. Díky vlastní bioplynové stanici i tzv. ZEVO, tedy zařízení na energetické využívání odpadu, je farma energeticky soběstačná. V nynější době stoupajících cen energií je to výhodné, i když nafta do traktoru je stále potřeba, uvedli majitel farmy Karel Horák a jeho syn Jiří, který představuje 11. generaci sedláků v rodině Horákových.
ilustrační foto

Brno podepsalo memorandum, chce se stát lídrem ve využití vodíku

25.10.21
Brno 25. října (ČTK) - Zástupci šesti organizací podepsali dnes na magistrátu v Brně dohodu o spolupráci, která se týká rozvoje aktivit při využití vodíku. Město má šanci stát se lídrem ve využití vodíku, uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Město usiluje o to, aby se v Brně vyráběla elektřina z vodíku a aby se to dalo využít i pro provoz městských autobusů. Ještě letos by měla v Kaštanové ulici vzniknout plnička na vodík a nejspíš příští rok by měl začít jezdit testovací autobus na vodíkový pohon. Brno má být také jedním z výzkumných center, kde se budou vyvíjet a testovat vodíkové technologie.
ilustrační foto

K projektu společnosti EFG „Třídím gastro“ se od listopadu připojí Olomouc

11.10.21
Společnost Energy financial group (EFG) letos jako první v republice spustila nový projekt zaměřující se na sběr gastroodpadu z domácností s názvem Třídím gastro. Na pilotní Šumperk, kde se projekt setkal se značným úspěchem, 1. listopadu naváže Olomouc. Obyvatelé hanácké metropole dostanou možnost separovat kuchyňský odpad do speciálních sběrných nádob, jejichž svoz do bioplynové stanice EFG Rapotín BPS následně společnost EFG zajistí. Veškerý svezený odpad najde v Rapotíně energetické využití při výrobě bioplynu, potažmo biometanu, elektřiny a tepla.
ilustrační foto

Ceny plynu v Evropě po výstupu na rekord klesly, reagovaly tak na Putinova slova

6.10.21
Amsterodam/Moskva 6. října (ČTK) - Ceny zemního plynu v Evropě se dnes zvýšily až o 40 procent a poprvé překonaly 160 eur (zhruba 4000 Kč) za megawatthodinu. Následně však klesly v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina o stabilizaci trhu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Kolem 17:00 SELČ cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu vykazovala pokles o více než sedm procent na 107,5 eura (zhruba 2730 Kč) za megawatthodinu. Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu. Putin dnes uvedl, že Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy a je připraveno stabilizovat trh. Moskva rovněž odmítla obvinění, že stojí za zdražováním plynu.
ilustrační foto

Pět zemí včetně Česka požaduje, aby EU společně reagovala na růst cen energií

6.10.21
Lucemburk/Brusel 6. října (zpravodaj ČTK) - Pět zemí Evropské unie včetně České republiky se obrátilo na ostatní státy a Evropskou komisi (EK) s výzvou ke společnému řešení aktuálního rychlého růstu cen energií. Jejich návrh volá po lepší koordinaci nákupu a budování strategických rezerv plynu, reformě trhu s elektřinou či snížení závislosti na dovozu energií. Chce také předejít nepředvídatelnému růstu cen emisních povolenek, Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přitom dnes odmítl, že za rychlým tempem růstu cen energií jsou výkyvy na trhu s povolenkami.
ilustrační foto

Závod Škody Auto Vrchlabí přešel na obnovitelné zdroje, je uhlíkově neutrální

6.10.21
Vrchlabí (Trutnovsko) 6. října (ČTK) - Závod automobilky Škoda Auto ve Vrchlabí na Trutnovsku přešel na obnovitelné zdroje energie a ke konci roku 2020 se stal uhlíkově neutrální. Neutrální emise oxidu uhličitého závod vykazuje jako první továrna Škody Auto na světě. V celém koncernu Volkswagen, kam Škoda Auto patří, je uhlíkově neutrálních sedm závodů, a to včetně Vrchlabí. Novinářům to dnes ve Vrchlabí řekl vedoucí řízení značky ve Škoda Auto Miroslav Kroupa. Závod Vrchlabí zaměstnává asi 1000 lidí a vyrábí automatické převodovky.
ilustrační foto

Kraj Vysočina dostal během necelé hodiny přes 500 žádostí o dotaci na kotel

1.10.21
Jihlava 1. října (ČTK) - Kraj Vysočina začal dnes odpoledne znovu přijímat žádosti o dotaci na výměnu kotle na topení v domácnostech. Lidé je mohli tentokrát posílat pouze elektronicky. Během necelé hodiny přišlo víc než 500 podání. Kraj bude tentokrát dělit 28,6 milionu korun, dotaci by mělo získat nejméně 260 uchazečů. V tiskové zprávě to uvedla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).
ilustrační foto

Pobočku Air Products v České republice nově vede Radka Ševčíková

29.9.21
Praha 29. září (ČTK) - V čele pobočky společnosti Air Products v České republice je nově Radka Ševčíková. Na pozici ředitele pro Česko, Slovensko a Maďarsko vystřídala Vlastimila Pavlíčka, který po mnohaletém vedení pobočky přešel na pozici ředitele pro rozvoj obnovitelných zdrojů v regionu střední Evropy a Ruska. Firma, která je přední světovou společností zabývající se výrobou průmyslových plynů, o tom dnes informovala ČTK.
ilustrační foto

Šumperani třídí gastroodpad, mohou za to získat cenu

21.9.21
Více než 12 tun gastroodpadu vytřídili Šumperani od letošního května do konce července. Město začalo s tříděním této komodity jako první v České republice. Za tento počin si vysloužilo nominaci na Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí. V současné době probíhá hlasování, svůj hlas můžete odevzdat do 22. srpna ZDE.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 6 | »