Zprávy z tisku

ilustrační foto

Přerovská radnice spouští od konce října zkušební provoz sběru gastroodpadu

21.10.22
Přerov 21. října (ČTK) - Přerovská radnice spustí od příštího čtvrtku zkušební provoz sběru gastroodpadu. Odpad rostlinného i živočišného původu budou moci lidé vhazovat do speciálních nádob o objemu 120 litrů. Do zkušebního provozu bude zařazeno nejprve několik lokalit - dvě desítky nádob budou mít své stanoviště v ulicích Mikuláškova, Osmek, Seifertova, Sokolská, Svornosti, U Výstaviště, Velká Dlážka a Za Mlýnem, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. V Olomouckém kraji takto třídí odpady i některá další města, prvenství v tom drží Šumperk.
ilustrační foto

Radnice ve Vysokém Mýtě jedná s firmou o provozování odstavené bioplynové stanice

21.10.22
Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 21. října (ČTK) - Radnice ve Vysokém Mýtě dál jedná se zájemcem, který by chtěl provozovat léta odstavenou bioplynovou stanici. Město muselo provoz před devíti lety zastavit kvůli ztrátovým výsledkům stanice. Nyní by ji chtěla znovu využívat soukromá společnost a plyn dodávat do běžné sítě, řekl ČTK místostarosta Martin Krejza (ODS).
ilustrační foto

Ocenění Zemědělec roku 2022 v kategorii pěstitel získal Václav Hanzal z Žatecka

20.10.22
Praha 20. října (ČTK) - Ocenění Zemědělec roku 2022 v kategorii pěstitel získal Václav Hanzal z Žatecka, cenu v kategorii chovatel dostalo Zemědělské družstvo Kouty z Vysočiny a ocenění za smíšenou výrobu získalo Zemědělské družstvo Bernartice v Jihočeském kraji. Vítězové soutěže, které se účastnilo na 300 fyzických a právnických osob, vzešli na základě hodnocení Ústavu zemědělské ekonomie a informací (ÚZEI). Zástupci oceněných podniků uvedli, že kvalitně hospodařit v Česku dokáží velké podniky i malí farmáři.
ilustrační foto

Podpora pro podporované zdroje by měla příští rok klesnout o více než polovinu

5.10.22
Praha 5. října (ČTK) - Státem vyplácená podpora pro takzvané podporované zdroje energie (POZE) by měla v příštím roce klesnout z letošních zhruba 46 miliard korun o více než polovinu. Mohou za to vysoké ceny elektřiny, které už samotné zajišťují návratnost většiny investic i bez jakékoliv další podpory. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Úřad zároveň vydal také cenová rozhodnutí pro teplárenství a pro povinně vykupující a ceny spojené se zárukami původu.
ilustrační foto

Obyvatelé Přerova začínají třídit gastroodpad. Ten díky tomu neskončí na skládce, ale poslouží k výrobě elektřiny, plynu a tepla

4.10.22
K projektu „Třídím gastro“ společnosti Energy financial group (EFG) se od října připojuje i město Přerov. Jeho obyvatelé tak mají možnost začít třídit kuchyňský odpad, který běžně končí nevyužitý na skládkách, kde navíc zatěžuje životní prostředí. Gastroodpad rostlinného i živočišného původu je možné vhazovat do speciálně určených recyklačních hnědých nádob, a to včetně původních obalů. Vytříděný odpad se následně sveze do bioplynové stanice EFG Rapotín BPS či EFG Vyškov BPS, kde se zpracuje a využije pro výrobu elektřiny, plynu a tepla.
ilustrační foto

Prevence vzniku odpadů pomáhá potřebným, opětovné využití energetické soběstačnosti

4.10.22
Dne 25. října proběhne v Praze další ročník konference Předcházení vzniku odpadů 2022, která opět přinese obrovskou dávku udržitelné inspirace. Hlavními tématy letošního ročníku bude kontext s mimořádnými událostmi z pohledu potravinového, materiálního a energetického hlediska. Chybět nebudou sni příklady správné praxe. Akci i letos podpoří společnost Albert Česká republika, s.r.o., pro kterou je předcházení vzniku odpadů součástí politiky společenské odpovědnosti.
ilustrační foto

U pardubického gymnázia Dašická vzniká výzkumné zařízení na využití bioodpadu

3.10.22
Pardubice 3. října (ČTK) - Tři studenti pardubického gymnázia Dašická dnes na pozemcích školy otevřeli první část výzkumného zařízení Aqua-reaktor na zpracování a maximální využití biologického odpadu. S přispěním sponzorů vybudovali Rudolf Samuel Mašek, Dominik Mareš a Filip Dvořáček výzkumné zařízení podobné skleníku, kde funguje malá hydroponická farma či biologický filtr. Ve finále by měl vzniknout komplexní systém včetně bioplynové stanice nebo fotobioreaktor pro kultivaci řas, řekl ČTK Mašek.
ilustrační foto

K projektu „tridimgastro.cz“ se připojila další šestice měst Olomouckého a Moravsko-slezského kraje. Kuchyňský odpad poslouží k výrobě zelené energie

29.9.22
Krnov, Kopřivnice, Uničov, Litovel, Slatinice a Mohelnice se v září připojily k projektu „tridimgastro.cz“ společ-nosti Energy financial group (EFG). Obyvatelé tak získali možnost třídit kuchyňský odpad do nových recyklač-ních nádob. Společnost EFG, která službu poskytuje, zajišťuje obcím a firmám v ČR kromě svozu i ekologickou recyklaci tohoto odpadu, který se v jejích specializovaných zařízeních v Rapotíně a Vyškově využívá pro výrobu nízkoemisního tepla, elektřiny a biometanu. Tuto obnovitelnou, lokální variantu zemního plynu, EFG dodává do sítě jako jediná v Česku.
ilustrační foto

Oborové svazy chtějí vyšší hranici zdanění mimořádných zisků pro bioplyn

21.9.22
Praha 21. října (ČTK) - Zemědělské podniky, které vyrábí elektrickou energii v bioplynových stanicích, by měly mít vyšší hranici pro zařazení podniků do daně z mimořádných zisků. V tiskové zprávě to dnes uvedly Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Podle vládního návrhu by měly být zdaněny od pěti milionů Kč obratu z prodeje a výroby energií a pohonných hmot. Komora a svaz požadují, aby se limit navýšil na 50 milionů Kč. Dále chtějí, aby pro zařazení do mimořádné daně musela tato činnost tvořit nejméně 75 procent tržeb podniku, jinak by podle nich došlo ke zdanění příjmů ze zemědělské výroby.
ilustrační foto

MPO poprvé vyhlásilo aukce pro provozní podporu výroby elektřiny z nových nebo modernizovaných obnovitelných zdrojů

20.9.22
Praha 20. září (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu poprvé vyhlásilo aukce pro provozní podporu výroby elektřiny z nových nebo modernizovaných obnovitelných zdrojů. Soutěžit o ni mohou projekty bioplynových stanic, větrných elektráren a malých vodních elektráren. Ministerstvo si od toho slibuje mimo jiné další snížení závislosti země na zemním plynu z Ruska. Informovalo o tom na svém webu. Aukce na výkup elektřiny z fotovoltaických zdrojů umožnila novela zákona o podporovaných zdrojích energie.
ilustrační foto

Jablonec nad Nisou se připojí k plánům na výstavbu bioplynové stanice v Liberci

15.9.22
Jablonec nad Nisou 15. září (ČTK) - Jablonec nad Nisou se připojí k plánům na výstavbu bioplynové stanice v Liberci. Projekt, který podle předběžných odhadů přijde zhruba na půl miliardy korun, připravují Teplárna Liberec a MVV Energie CZ ve spolupráci s podnikem Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK). Stanice by měla stát v areálu čistírny odpadních vod v Liberci a ročně by měla zpracovat 20.000 až 30.000 tun biologicky rozložitelného odpadu z Jablonce, Liberce a Libereckého kraje, řekl náměstek primátora Milan Kouřil, který dnes materiál do zastupitelstva předkládal.
ilustrační foto

Komora OZE chce urychlit a zjednodušit stavbu obnovitelných zdrojů energie

6.9.22
Praha 6. září (ČTK) - Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) navrhuje novelu energetického a stavebního zákona. Hlavním cílem má být zrychlení a zjednodušení stavby obnovitelných zdrojů energie. Navrhovaná opatření předala Komora OZE ministerstvům průmyslu a obchodu, ministerstvu pro místní rozvoj a ministerstvu životního prostředí. Novinářům to dnes řekli zástupci Komory OZE.
ilustrační foto

Praha koupila bioplynovou stanici, za 150 mil. Kč ji upraví a rozšíří

24.8.22
Praha 24. srpna (ČTK) - Pražský magistrát koupil za 159,2 milionu korun bioplynovou stanici v Chrástu u Poříčan na východ od Prahy. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Jana Plamínková (STAN). Stanice nyní slouží ke zpracování rostlinného odpadu, město plánuje investovat dalších 150 milionů do zařízení pro čištění plynu na biometan a do rozšíření stanice tak, aby mohla zpracovávat i živočišný odpad. Magistrát podle Plamínkové naopak upustil od plánu postavit bioplynovou stanice u spalovny v Malešicích.
ilustrační foto

Energetika v pohybu: řečníci z více než deseti zemí poradí firmám, jak se připravit na změny

23.8.22
Stoupající ceny, válka, postupující dekarbonizace i tlak na digitalizaci sítě. Energetika prochází turbulentním obdobím, které ovlivňuje firmy i domácnosti. Odpovědi na to, jak z krize vyjít silnější, na co se ještě připravit a jak vypadají současná nejinovativnější řešení přinese mezinárodní konference Share Your Energy, která se uskuteční online a zdarma 13. září.
ilustrační foto

Pražský magistrát chce snížit náklady na vytápění získáváním tepla z Vltavy

18.8.22
Praha 18. srpna (ČTK) - Úřední budovy pražského magistrátu by v budoucnu mohla vytápět tepelná čerpadla získávající teplo z vltavské vody. Tendr na přivaděč vody chce město vypsat do konce letošního roku a v první polovině příštího stavbu uskutečnit. Nová technologie by mohla přinést výraznou úsporu při vytápění. ČTK to sdělil mluvčí Prahy Tadeáš Provazník. Magistrát podle něj připravuje v souvislosti s energetickou krizí i další úsporná opatření, dodávky elektřiny i plynu má město zatím zajištěny.
ilustrační foto

Přerov chystá změny ve sběru tříděného odpadu, chystá se i na gastroodpad

15.8.22
Přerov 15. srpna (ČTK) - Obyvatele Přerova čeká od podzimu v souvislosti s odpadovým hospodářstvím řada změn, které se pojí s modernizací třídící linky za téměř 11 milionů korun. Město se chystá stávající žluté kontejnery pro sběr plastových odpadů využít od října i pro obalové kovy, lidé sem budou moci házet například plechovky od nápojů. Modernizací a doplněním projde i současná síť přerovských kontejnerových stanovišť, v sídlištních zástavbách se město navíc chystá na pilotní sběr kuchyňského odpadu, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.
ilustrační foto

Piráti: Prosadíme, aby Praha byla do roku 2025 bez ruského plynu

26.7.22
Praha 26. července (ČTK) - Pražští Piráti chtějí v případě úspěchu v podzimních volbách prosadit, aby bylo hlavní město do roku 2025 nezávislé na ruském plynu. Napomoci tomu má soubor opatření, jako je budování bioplynových stanic, využití tepla z odpadních vod pro vytápění, fotovoltaika nebo energetické úspory ve veřejných budovách. Novinářům to dnes řekli zástupci strany. Záměr se má podle nich týkat soukromých i veřejných budov.
ilustrační foto

Nová analýza: 5 až 26 % spotřeby zemního plynu může do osmi let nahradit bioplyn

26.7.22
Až 26 terawatthodin (TWh) energie by mohly dodávat v roce 2030 nové a modernizované bioplynové a biometanové stanice, spočítali experti CZ Biom. To odpovídá zhruba 2,5 miliardám kubíků zemního plynu, tedy zhruba čtvrtině roční spotřeby ČR. Vyrobený bioplyn lze použít stejně jako zemní plyn: ve vytápění, v průmyslu či v dopravě. Lze ho rovněž vyčistit a po stlačení vhánět do plynové distribuční sítě. Výpočet je součástí analýzy o regulačním potenciálu bioplynu v energetice, kterou připravují experti CZ Biom spolu s ČVUT.
ilustrační foto

Havlíček: Vláda by měla motivovat firmy k šetření energiemi a připravit podporu

21.7.22
Praha 21. července (ČTK) - Vláda by měla motivovat ekonomický sektor k šetření energiemi a připravit programy, které by k tomu dopomohly. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Kabinet Spolu a Pirátů se STAN by podle něj měl reflektovat doporučení Evropské komise (EK).
| 1 | .. | 3 | 4 | | 6 | | .. | 14 |