Zprávy z tisku

Tepelná čerpadla pro každého (I)

16.4.02
Tepelné čerpadlo je jedním ze zdrojů tepla, které se v poslední době dostávají do popředí zájmu. Zejména díky neustálému nárůstu cen energií je úspora provozních nákladů na vytápění stále zajímavější pro více spotřebitelů. Ve třídílném seriálu se pokusíme přiblížit základní praktické otázky spojené s tepelnými čerpadly a vhodností jejich instalace.

Britové obchodují se skleníkovými plyny

12.4.02
Ekonomické nástroje mají britské vládě pomoci chránit životní prostředí. Byla založena burza, na níž mohou velcí znečišťovatelé ovzduší koupit možnost vypouštět více škodlivých plynů, než jim dovolují limity. Ekologické firmy tak mohou vydělávat.

Domov chce nové topení

12.4.02
Hornoplánský domov důchodců dostane letos od Státního fondu životního prostředí dotaci ve výši 4,2 milionu korun na pořízení nového ekologického vytápění. Zastaralý kotel na koks nahradí kotel, v němž bude možné topit různými druhy paliva na bázi biomasy přes dřevo až po štěpky.

Za svůj neúspěch považuje Kužvart energetickou politiku státu

12.4.02
Za neúspěch svého čtyřletého působení ve funkci ministra životního prostředí považuje Miloš Kužvart to, že nedokázal prosadit větší úspory energie. "Ani alternativní zdroje nemají takovou podporu, jakou bych si představoval," řekl dnes ministr novinářům.

Nové normy z oblasti životního prostředí

8.4.02
Český normalizační institut začal na svých nově upravených stránkách zveřejňovat seznamy norem připravených k vydání - tzv. nabídkové listy. V současnosti je zveřejněn nabídkový list č. 3/2002, který obsahuje i několik norem z oblasti ochrany životního prostředí a bezpečnosti práce.

Rakušané budou v Česku investovat do projektů snižování emisí

5.4.02
Memorandum o společných projektech snižování emisí podepsali ve čtvrtek ve Vídni ministři životního prostředí České republiky a Rakouska Miloš Kužvart a Wilhelm Molterer. Rakousko bude Česku pomáhat ve výstavbě obnovitelných zdrojů energie, izolací a sběrných systémů pro plyny ze skládek. Snížení emisí, kterého tak bude na české straně dosaženo, si budou moct Rakušané započítat do plnění svých závazků plynoucích z takzvaného Kjótského protokolu.

Stále více paliv bude třeba dovážet

4.4.02
Česká republika bude v nejbližších letech nucena dovážet stále více energetických surovin. Ještě předloni se dovozy na celkové spotřebě energií v tuzemsku podílely třiadvaceti procenty. V roce 2020 to již bude podle odhadu Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu, sdružujícího těžařské firmy z České republiky, pětačtyřicet procent. V nejbližších letech klesne především poptávka po tuzemském hnědém uhlí na úkor importovaného zemního plynu.

Stát vyplatí dotaci za uvedení půdy do klidu

4.4.02
Prezidium Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) dnes schválilo výplaty záloh za uvedení půdy do klidu, a to ve výši 3,5 tisíce korun na hektar orné půdy uvedené do klidu a výplatu zálohy na finanční kompenzační podporu za uvedení půdy do klidu ve výši 400 korun na hektar.

Německá studie: Oteplování klimatu vede ke změnám ekosystémů

4.4.02
Oteplování ovzduší vede k razantním změnám mnoha ekologických systémů, což ohrožuje celé rostlinné a živočišné druhy. Upozorňuje na to mezinárodní studie, kterou v úterý zveřejnila Technická univerzita v Mnichově a kterou ústav vypracoval ve spolupráci s experty z Británie, Francie a USA.

Konvektory v otopných soustavách

4.4.02
Konvektory nám umožňují plnit nejrozmanitější požadavky kladené na vytápění: na jeho účinnost, soulad s interiérem místností či na nenápadnost jednotlivých prvků. Žádné jiné otopné těleso nemůže být tak pružné a plnit individuální požadavky v takové míře, jako ocelový konvektor s pozinkovaným výměníkem tepla. Článek je věnován nejrůznějším způsobům montáže a možnostem využívání konvektorů.

Úsporná domácnost - praktický rádce jak využívat energii efektivně

4.4.02
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s. publikovalo ve spolupráci s nakladatelstvím ERA v uplynulých dnech knížku "Úsporná domácnost - Praktický rádce jak využívat energii efektivně". Příručka pojednává o tom, jak ušetřit energii, a tím i peníze v každé domácnosti při vytápění, ohřevu vody, žehlení, praní, svícení a dalších činnostech, souvisejících se spotřebou energie.

Seminář Úprava vody pro otopné soustavy

2.4.02
Seminář se pokusí odpovědět na otázky stran chemie vody, čištění usazenin a kalů, předpisů týkajících se požadavků na otopnou vodu, vstupu a likvidace vzduchu v otopných soustavách a provozních zkušeností s oběhovou vodou.

Nedělní editorial - Velikonoční o naší přírodě

31.3.02
Všechno nasvědčuje tomu, že se letošní Velikonoce vydaří. Všichni křesťané slaví očekávané svátky vzkříšení Ježíše Krista, počasí se usmívá, sluníčko nešetří svými jarními paprsky. Mnozí z nás se dostali, nebo dostanou do přírody a je čas i na zamyšlení o přírodě. (Pozn. BIOM on line: ve článku se autor rovněž zamýšlí nad významem fytoenergetiky)

Uhlí za nic nemůže (I)

29.3.02
Nejúčinnější motivací spotřebitelů k úspornému, racionálnímu chování je vyšší cena energie. Ne cena nadirigovaná státem, ale cena objektivně daná soutěží a zahrnující všechny náklady. Úspory energie a snižování spotřeby nemusí nutně znamenat snížení životního komfortu, nebo omezení výroby. Těžko však lze motivovat k soutěži a s ní souvisejícímu vývoji v prostředí deformovaných cen energie. Málokdo dokáže vysvětlit proč se cena krychlového metru zemního plynu pro maloodběratele trojnásobně zvýší přechodem plynovodu přes Krušné hory. (Pozn. BIOM on line: tento článek sice nepojednává o fytoenergetice, ale jeho tón a vyznění je pěkným příkladem možnosti dialogu mezi uživateli/zastánci fosilních paliv a těmi, kteří dávají přednost obnovitelným zdorjům energie.)

Seminář Dřevostavby pořádaný VOŠ Volyně

29.3.02
Probíhající seminář pořádaný VOŠ Volyně o dřevostavbách je zaměřený na nízkoenergetické stavění, úspory energie a ekologii. Ohromující je účast 260 zájemců, kteří do Volyně přijeli ...

Návod - Příspěvek na ekologické a k přírodě šetrné technologie

28.3.02
Příspěvek lze poskytnout na vyklizování nebo přibližování dříví v porostu lanovkou, koněm, strojem na kolopásovém nebo pásovém podvozku včetně železného koně a na likvidaci klestu štěpkováním nebo drcením před obnovou lesa s rozptýlením hmoty nebo jiným využitím. (Pozn. BIOM on line: škoda, že spíše než likvidace biomasy štěpkováním není podporováno její využívání pro produkci energie)
| 1 | .. | 681 | | 683 | | 685 | .. | 689 |