Zprávy z tisku
Obnovitelné zdroje energie 2002
20.4.02
Vysoká cena primárních paliv a z nich získané energie, stejně jako snaha o zachování trvale udržitelného rozvoje nutí vyspělé státy přemýšlet o tom, jak zabezpečit dostatek energie za přiměřenou cenu při zachování rovnováhy v přírodě. K výše uvedeným vyspělým zemím se bezpochyby řadí i Česká republiky, která podpisem řady dokumentů potvrdila svoji snahu o snížení negativních vlivů lidské činnosti na životní prostředí.
Tepelná čerpadla jsou byznys budoucnosti
18.4.02
Za byznys, který je teprve v plenkách, a proto ještě zdaleka nevyčerpal svůj velký potenciál, označují někteří podnikatelé výrobu tepelných čerpadel. Ta představují nový, alternativní trend vytápění domů a mají úspěšně konkurovat tradičním zdrojům, jako jsou pevná paliva, plyn nebo elektřina.
Přehled cen dřevní štěpky
18.4.02
Nesoučasná regulace vytápění ETATHERM
18.4.02
Použití vypínačů pro úsporu elektrické energie na osvětlení je samozřejmostí, nad kterou nikdo ani neuvažuje. U vytápění je naopak obvyklejší vytápět celý dům ve stejném časovém režimu. Kde myslíte, že jsou větší rezervy úspor. U osvětlení nebo u vytápění?
Oznámení SZIF o sazbách za činnosti související s naskladněním, skladováním a vyskladněním řepky olejné
16.4.02
Sazby byly schváleny ve výši: sazba za naskladnění řepky olejné 70,- Kč/t + DPH, sazba za vyskladnění řepky olejné 70,- Kč/t + DPH, sazba za skladování řepky olejné 28,- Kč/ t/ měsíc + DPH.
Tepelná čerpadla pro každého (I)
16.4.02
Tepelné čerpadlo je jedním ze zdrojů tepla, které se v poslední době dostávají do popředí zájmu. Zejména díky neustálému nárůstu cen energií je úspora provozních nákladů na vytápění stále zajímavější pro více spotřebitelů. Ve třídílném seriálu se pokusíme přiblížit základní praktické otázky spojené s tepelnými čerpadly a vhodností jejich instalace.
Britové obchodují se skleníkovými plyny
12.4.02
Ekonomické nástroje mají britské vládě pomoci chránit životní prostředí. Byla založena burza, na níž mohou velcí znečišťovatelé ovzduší koupit možnost vypouštět více škodlivých plynů, než jim dovolují limity. Ekologické firmy tak mohou vydělávat.
Domov chce nové topení
12.4.02
Hornoplánský domov důchodců dostane letos od Státního fondu životního prostředí dotaci ve výši 4,2 milionu korun na pořízení nového ekologického vytápění. Zastaralý kotel na koks nahradí kotel, v němž bude možné topit různými druhy paliva na bázi biomasy přes dřevo až po štěpky.
Za svůj neúspěch považuje Kužvart energetickou politiku státu
12.4.02
Za neúspěch svého čtyřletého působení ve funkci ministra životního prostředí považuje Miloš Kužvart to, že nedokázal prosadit větší úspory energie. "Ani alternativní zdroje nemají takovou podporu, jakou bych si představoval," řekl dnes ministr novinářům.
Nové normy z oblasti životního prostředí
8.4.02
Český normalizační institut začal na svých nově upravených stránkách zveřejňovat seznamy norem připravených k vydání - tzv. nabídkové listy. V současnosti je zveřejněn nabídkový list č. 3/2002, který obsahuje i několik norem z oblasti ochrany životního prostředí a bezpečnosti práce.
Nedělní editorial - Shell předpovídá růst významu obnovitelných zdrojů
7.4.02
Ropný gigant předpokládá, že v roce 2050 bude podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě přibližně jedna třetina a plánuje investovat v příštích pěti letech půl miliardy dolarů do jejich rozvoje.
Rakušané budou v Česku investovat do projektů snižování emisí
5.4.02
Memorandum o společných projektech snižování emisí podepsali ve čtvrtek ve Vídni ministři životního prostředí České republiky a Rakouska Miloš Kužvart a Wilhelm Molterer. Rakousko bude Česku pomáhat ve výstavbě obnovitelných zdrojů energie, izolací a sběrných systémů pro plyny ze skládek. Snížení emisí, kterého tak bude na české straně dosaženo, si budou moct Rakušané započítat do plnění svých závazků plynoucích z takzvaného Kjótského protokolu.
Stále více paliv bude třeba dovážet
4.4.02
Česká republika bude v nejbližších letech nucena dovážet stále více energetických surovin. Ještě předloni se dovozy na celkové spotřebě energií v tuzemsku podílely třiadvaceti procenty. V roce 2020 to již bude podle odhadu Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu, sdružujícího těžařské firmy z České republiky, pětačtyřicet procent. V nejbližších letech klesne především poptávka po tuzemském hnědém uhlí na úkor importovaného zemního plynu.
Stát vyplatí dotaci za uvedení půdy do klidu
4.4.02
Prezidium Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) dnes schválilo výplaty záloh za uvedení půdy do klidu, a to ve výši 3,5 tisíce korun na hektar orné půdy uvedené do klidu a výplatu zálohy na finanční kompenzační podporu za uvedení půdy do klidu ve výši 400 korun na hektar.
Německá studie: Oteplování klimatu vede ke změnám ekosystémů
4.4.02
Oteplování ovzduší vede k razantním změnám mnoha ekologických systémů, což ohrožuje celé rostlinné a živočišné druhy. Upozorňuje na to mezinárodní studie, kterou v úterý zveřejnila Technická univerzita v Mnichově a kterou ústav vypracoval ve spolupráci s experty z Británie, Francie a USA.
Konvektory v otopných soustavách
4.4.02
Konvektory nám umožňují plnit nejrozmanitější požadavky kladené na vytápění: na jeho účinnost, soulad s interiérem místností či na nenápadnost jednotlivých prvků. Žádné jiné otopné těleso nemůže být tak pružné a plnit individuální požadavky v takové míře, jako ocelový konvektor s pozinkovaným výměníkem tepla. Článek je věnován nejrůznějším způsobům montáže a možnostem využívání konvektorů.
Úsporná domácnost - praktický rádce jak využívat energii efektivně
4.4.02
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s. publikovalo ve spolupráci s nakladatelstvím ERA v uplynulých dnech knížku "Úsporná domácnost - Praktický rádce jak využívat energii efektivně". Příručka pojednává o tom, jak ušetřit energii, a tím i peníze v každé domácnosti při vytápění, ohřevu vody, žehlení, praní, svícení a dalších činnostech, souvisejících se spotřebou energie.
Kvůli EU dá ČR do roku 2010 do životního prostředí 320 miliard
2.4.02
Česká republika bude muset v následujících osmi letech investovat do životního prostředí 320 miliard korun, aby vyhověla požadavkům Evropské unie.
Seminář Úprava vody pro otopné soustavy
2.4.02
Seminář se pokusí odpovědět na otázky stran chemie vody, čištění usazenin a kalů, předpisů týkajících se požadavků na otopnou vodu, vstupu a likvidace vzduchu v otopných soustavách a provozních zkušeností s oběhovou vodou.