Zprávy z tisku

Summit v Johannesburgu: Nic pro chudé, nic pro klima

6.9.02
Podle Greenpeace se světový summit v Johannesburgu do dějin zapíše jako promarněná šance otočit kormidlo země od neudržitelného rozvoje k udržitelnému. Zatímco Spojené státy, Saudská Arábie, Kanada a Austrálie uhájili své zájmy ohledně fosilních paliv, Brazílie, Norsko, Nový Zéland, Švýcarsko, Island a další země EU včera opouštěli jednací síň zklamáni. Jednání o obnovitelných zdrojích energie se dopředu neposunulo.

Firmy Esso, Shell a BP spôsobujú klimatické zmeny

6.9.02
Aktivisti organizácie Greenpeace z jedenástich európskych krajín dnes ráno vystúpili na ľadovec Pasterze v rakúskom pohorí Vysoké Taury, ktoré je súčasťou Álp. Na ploche 5.000 metrov štvorcových umiestnili po štvorhodinovej príprave v náročnom horskom teréne transparent s nápisom: 'Climate Change Powered by Esso, Shell, BP'.

Katalog energeticky úsporných opatření

4.9.02
MŽP v roce 1998 iniciovalo a prostřednictvím Státního fondu životního prostředí podpořilo projekt zabývající se analýzou současného stavu a příčin vysoké energetické náročnosti a vytvoření nástrojů pro podporu tvorby státní politiky a státních programů v této oblasti.

Powell v Johannesburgu vypískán, Chirac hýřil sliby

4.9.02
Na další pokřiky a výsměch reagoval ministr Powell argumentem: "Nezavazujeme se jen k rétorickým cílům, ale zavázali jsme se k programu ve výši 1 miliardy dolarů pro vyvinutí a rozmístění pokročilých technologií, které by zmírnily emise skleníkových plynů." Přesto USA odmítají ratifikovat Kjótský protokol o omezení těchto emisí.

Kjótský protokol možná brzy vstoupí v platnost

4.9.02
Australský premiér John Howard ve středu naznačil možný posun v odmítavém názoru jeho vlády vůči Kjótskému protokolu. "Pokud v následujících měsících nabudeme přesvědčení, že je v zájmu Austrálie podepsat protokol, podepíšeme jej, ať se Spojené státy zachovají jakkoliv," řekl Howard rádiu v australském Brisbane.

Německo chce uspořádat summit o obnovitelných energiích

4.9.02
Německá vláda chce uspořádat mezinárodní konferenci na vysoké úrovni, jejímž tématem budou obnovitelné energie. Řekli to dnes v Berlíně kancléř Gerhard Schröder a ministr životního prostředí Jürgen Trittin.

Nadešel čas odpovědnosti

4.9.02
Odpovědnost je slovo, které by na Světovém summitu o udržitelném rozvoji v Johannesburgu mělo být slyšet co nejčastěji, slovo, které musí vdechnout život realizačnímu plánu, který z tohoto setkání vzejde, a slovo ztělesňující všechny naděje, jež Spojené národy do summitu vkládají.

V Johannesburgu svitla naděje na ratifikaci Kjótského protokolu

3.9.02
Summit o udržitelném rozvoji v jihoafrickém Johannesburgu dnes zaznamenal jeden z dílčích úspěchů, když ruský premiér Michail Kasjanov překvapivě oznámil, že Moskva chystá "v blízké budoucnosti" ratifikaci Kjótského protokolu o snížení emisí skleníkových plynů. Pokud by se k Rusku připojila ještě Kanada, jak v pondělí slíbil její premiér Jean Chrétien, mohl by protokol podepsaný roku 1997 vstoupit v platnost.

Posun v jednání na summitu: biodiverzita, obchod a Kjótský protokol

3.9.02
Vyjednávací proces na Summitu o udržitelném rozvoji (WSSD) se zrychluje. Vyjednávači například schválili Smlouvu o biodiverzitě, dosáhli částečného kompromisu v otázce obchodu a došlo také k posunu v případě Kjótského protokolu. Delegáti schválili 95 procent z Implementačního plánu, "i když některé tvrdé úkoly zůstávají," jak zdůraznil Nitin Desai, generální tajemník summitu.

Schröder vyzývá USA, aby dostály své odpovědnosti ohledně klimatu

2.9.02
Německý kancléř Gerhard Schröder vyzval Spojené státy, aby dostály své odpovědnosti ve věci ochrany ovzduší a připojily se k úsilí o snížení emisí vyvolávajících takzvaný skleníkový efekt. Učinil tak v článku pro dnešní vydání francouzského deníku Le Monde.

Ministři se dohodli na podpoře Kjótského protokolu

2.9.02
Ministři se dnes na světovém Summitu o udržitelném rozvoji v Johannesburgu dohodli na podpoře Kjótského protokolu o změnách klimatu. Kompromisní dohoda je prvním výraznějším úspěchem diplomatických jednání o přípravě deklarace, kterou by měli příští týden schválit šéfové států účastnických zemí.

Ekonomika pěstování pícních plodin v roce 2001 – 1. část

2.9.02
Kukuřice na zeleno a siláž představuje vysoce kvalitní uhlohydrátové krmivo dobře se navzájem doplňující s motýlokvětými pícninami. Ekonomicky úspěšní chovatelé proto kombinují využití kukuřice a jetelovin v krmných dávkách v zájmu soběstačnosti ve vlastní produkci krmiv. Široká škála výkonných hybridů kukuřice zvláště s nízkým číslem FAO kolem 200 umožňuje při regulovaném setí zabezpečit celoročně dostatek šťavnaté píce.

Nepodceňujme změny klimatu

30.8.02
Katastrofické záplavy v jižních a středních Čechách znovu otevřely otázku, zda jde o běžný, byť ne příliš častý jev, či zda existuje nějaká souvislost se změnou klimatu.

Jihomoravský kraj využil dotací na program snižování emisí

30.8.02
Jihomoravský kraj využil finanční podporu Státního fondu životního prostředí, která přispěje k vypracování územní energetické koncepce a územního programu snižování emisí a imisí znečišťujících látek do ovzduší. Fond přispěje částkou 3,6 milionu korun, jeho podpora přitom tvoří asi 60 procent z rozpočtových nákladů. Dalšího půl milionu pak Jihomoravský kraj získá od České energetické agentury.

SAPARD čeká na žádosti o dotace

8.8.02
Agentura SAPARD při ministerstvu zemědělství SR vyzvala zájemce o finanční podporu z tohoto evropského fondu, aby předložili žádosti. Při jejich posuzování se už uplatní zmírněná kritéria na udělování podpory, které nedávno dohodli slovenští zástupci na půdě Evropské komise (EK) v Bruselu. Představitelé resortní agentury předpokládají, že do roku 2004 poskytnou agropotravinářskému a vědeckému sektoru v SR prostředky v objemu přibližně 3 mld. Sk.
« | 1 | .. | 660 | 661 | 662 | 663 | 664 | .. | 677 | »