Zprávy z tisku

Dotace na spoluspalování kůrovcového dřeva poškodí obecní výtopny a lesy. Před novou dotací pro velké elektrárny a teplárny varují provozovatelé a vědci

19.6.19
Roznos kůrovce do dosud nezasažených lokalit a nedostatek štěpky pro menší a střední výtopny a teplárny v blízké budoucnosti. Taková jsou rizika, pokud ministr Havlíček přiklepne velkým elektrárnám a teplárnám dotaci na spoluspalování kůrovcového dřeva s uhlím, uvedli zástupci sdružení CZ Biom a České zemědělské univerzity v Praze. Nová vyhláška by měla vstoupit v platnost už za dva týdny, 1. července.

Počet ekologických zemědělců se v Česku zvýšil

28.5.19
Praha 24. května (ČTK) - Počet ekologicky hospodařících zemědělců se v Česku od roku 2017 zvýšil průměrně o 13,5 procenta na 4725. Nejvíce jich přibylo ve Středočeském a Jihomoravském kraji, a to o téměř o 23 procent. Díky tomu jsou ceny biopotravin schopny konkurovat běžnému zboží, uvedl dnes v tiskové zprávě Svaz ekologických zemědělců (PRO-BIO). Podle náměstka ministra zemědělství Jindřicha Fialky tomu odpovídají i zvýšené výdaje za biopotraviny v domácnostech.

Ústecký kraj představil lidem z EK vizi přeměny uhelného regionu

16.5.19
Most 16. května (ČTK) - Ústecký kraj dnes představil zástupcům Evropské komise, jak chce změnit uhelný region. Projekty po konci dolování má Skupina ČEZ, která provozuje elektrárny na severu Čech, těžaři i státní podnik Palivový kombinát Ústí, který spravuje území zasažená těžbou. Doly se podle jeho vize mají přeměnit v soustavu propojených jezer.

Konopí umožňuje cirkulaci vody a dokáže nasát těžké kovy

4.4.19
Praha 4. dubna (ČTK) - Konopí umožňuje cirkulaci vody v půdě a mohlo by pomoci půdu vzkřísit. Dokáže také ze země nasát těžké kovy, řekli dnes na tiskové konferenci zástupci organizace Konopa, která se snaží podporovat pěstování konopí jako zemědělské plodiny. Z rostliny se podle nich může vyrábět beton, tepelná izolace, dřevotříska nebo textil.

Čína zůstává nejoblíbenější zemí pro investice do OZE, ČR chybí

7.12.18
Praha 6. prosince (ČTK) - Čína zůstává nejoblíbenější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE), druhé jsou Spojené státy. Vyplývá to z aktuálního indexu atraktivity zemí pro OZE, který pravidelně sestavuje poradenská společnost EY. Žebříček obsahuje 40 nejatraktivnějších zemí po celém světě. Česko opět chybí, naposledy se v něm umístilo v roce 2014. Partner EY pro energetiku Blahoslav Němeček míní, že tento stav by mohlo do budoucna změnit zavedení plánovaných aukcí OZE, které se v Česku chystá.

Český překlad Atlasu energie obsahuje nový text o V4

7.12.18
Praha 3. prosince (ČTK) - Pražská kancelář Nadace Heinricha Bölla a ekologické Hnutí Duha dnes v Praze představily český překlad Atlasu energie, který oproti původní verzi obsahuje nový text o zemích visegrádské čtyřky. Publikace ukazuje vývoj evropské energetiky v posledních dvaceti letech, kdy se podle dnešní tiskové zprávy obou organizací snižuje podíl fosilní energie a přibývají obnovitelné zdroje. Anglický originál vyšel v dubnu.

MŽP chce v investičním plánu vlády 56 miliard korun

7.12.18
Praha 4. prosince (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do roku 2030 uvolnit 56 miliard korun na projekty na zlepšení stavu životního prostředí a ochranu biodiverzity, zlepšení kvality ovzduší a vod nebo adaptaci na změnu klimatu a zmírnění jejích dopadů. Na dotaz ČTK k národnímu investičnímu plánu to uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení resortu. Téměř polovina částky bude vyčleněna na program Nová zelená úsporám. Celkem zahrnuje plán podle premiéra Andreje Babiše (ANO) přes 17.000 projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030.

V grantech na ochranu životního prostředí Praha rozdělí 45 mil.Kč

23.10.18
Praha 23. října (ČTK) - V příštím roce hlavní město rozdělí v grantovém programu na zlepšení stavu životního prostředí 45 milionů korun. Nejvíce peněz je určeno na vzdělávání, 30 procent na ekologickou výchovu a 20 procent na programy pro školy. Dále je možné získat peníze na projekty na výsadbu dřevin, obnovu ovocných sadů nebo chov včel. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní.

Analytici: Elektřina a plyn příští rok zdraží, alternativou dřevo

21.10.18
Praha 21. října (ČTK) - České domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu a plyn, roste také cena uhlí. Alternativou při vytápění jsou méně kvalitní druhy smrkového dřeva, které kvůli kůrovcové kalamitě meziročně zlevňují. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Podle části odborníků zdraží například elektřina příští rok některým lidem o více než deset procent. Důvodem je růst velkoobchodních cen.

Komora: Sucho se podepsalo na plodinách,škody jsou za 12 mld.Kč

15.10.18
Praha 15. října (ČTK) - Dokud se nezmění politika Evropské unie ohledně biopaliv, výměra řepkových polí se nezmenší. ČTK to dnes řekl agrární analytik Petr Havel v reakci na údaje Českého statistického úřadu, podle nichž se úroda řepky letos meziročně zvýší o 20,7 procenta na 1,38 milionu tun. U jiných komodit, jako jsou obilí, brambory či mák, se očekává propad, například u obilí o 7,9 procenta. Podle mluvčího Agrární komory ČR Jiřího Felčárka se tak potvrdily odhady, že jarní suché a horké počasí způsobí ztráty 11 až 12 miliard korun. Výjimkou je právě řepka.

Kukuřice na siláž je na jihu Moravy téměř sklizená

29.8.18
Zemědělci na jižní Moravě sklidili většinu kukuřice na siláž. Vyjeli mimořádně brzy, obvykle v těchto dnech začínali. Teplé počasí panující od jara a letní sucho způsobily, že kukuřice rychle dozrála a ve většině kraje také zaschla, takže výnos je podprůměrný. Lokálně však mohou být velké výkyvy. Letos měli neobvykle velmi dobrou úrodu na jindy suchém západním Znojemsku. Podle ředitele družstva Pooslaví Nová Ves Lukáše Jurečky začala sklizeň zhruba o měsíc dřív. "Už máme sklizeno, přitom obvykle vyjíždíme na přelomu srpna a září. Úroveň sušiny nyní odpovídá konci září. Něco takového jsem dosud nezažil. Úroda bude určitě podprůměrná.

Ministerstvo zemědělství od ledna zpřísní ochranu půdy proti erozi

29.8.18
Ministerstvo zemědělství chce od ledna zpřísnit ochranu půdy proti erozi. Plochy spadající do ochrany se zvětší na 25 procent výměry zemědělské půdy, zatímco nyní jsou na 10,5 procenta. Zemědělci, kteří pěstují rizikové plodiny na mírně erozně ohrožených půdách, budou muset mít širší ochranné pásy, na kterých se pěstují vhodné plodiny jako pícniny nebo tráva. Doposud musely mít šířku minimálně 12 metrů, od ledna to bude 22 metrů. Sdělili to dnes zástupci úřadu.

Startuje další ročník Zelených oáz. Bezmála milion a půl korun pomůže vrátit přírodu do měst

29.8.18

Brno (28. srpna 2018) – Od 30. srpna do 31. října mohou obce, školy, spolky a další organizace získat celkem 1,4 milionu korun v rámci čtvrtého ročníku grantového programu Zelené oázy. Grantová podpora vyhlášená Nadací Partnerství a společností MOL Česká republika pomáhá navrátit zeleň a vodní prvky do městského prostoru. Jednotliví žadatelé mohou na svůj projekt získat 25 až 140 tisíc korun. Všechny informace o grantovém programu jsou dostupné na webové adrese www.zelene-oazy.cz.

Vyhláška dovolí větší pěstování rychle rostoucích dřevin

17.5.18
Praha 15. května (ČTK) - Lesníci by mohli využívat při obnově lesního majetku více dřevin, například rychle rostoucí. V lesích by se tak měly více objevovat břízy, osiky a topoly. Umožňuje to novela vyhlášky, kterou ministerstvo poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Dnes to na dotaz ČTK uvedl pověřený ředitel Lesů ČR Tomáš Pospíšil. Podle něj se při obnově porostů nyní zhruba ve 32 procentech sází smrk, zbytek tvoří jiné dřeviny. Smrkové monokultury jsou přitom citlivé na změny klimatu a následné přemnožení škůdců.

Zemědělcům se jako nová meziplodina nabízí lnička, je z ní i olej

9.4.18
Brno 8. dubna (ČTK) - Zemědělcům se jako poměrně nová meziplodina nabízí lnička setá. Novou odrůdu se podařilo vyšlechtit Výzkumnému ústavu pícninářskému v Troubsku na Brněnsku. Kromě toho, že plní svou základní funkci a zlepšuje vlastnosti půdy v době, kdy by pole leželo po sklizni ladem, ji lze využít jako olejninu pro výrobu potravinářského oleje, lze z ní vyrobit teplo a dobře prospívá i v období sucha, řekl novinářům na brněnském veletrhu Techagro Jan Hofbauer z výzkumného ústavu.

MPO: Sektorové šetření přiměřenosti podpory

6.2.18
Sekce surovin a energetiky Ministerstva průmyslu a obchodu připravila sektorové šetření ověření přiměřenosti podpory poskytované podle zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, a podle zákona č. 180/2005 Sb., o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů) u zdrojů uvedených do provozu v období od 1. ledna 2006 do 31. prosince 2008. Ministerstvo rozeslalo výkazy výrobcům elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Plocha určená pro pěstování bioplodin v EU roste

22.11.17
Brusel 17. listopadu (ČTK) - Rozloha zemědělských pozemků certifikovaných pro pěstování bioplodin nebo nacházejících se v procesu takové certifikace činila loni v Evropské unii 12 milionů hektarů, což bylo zhruba 6,7 procenta veškeré zemědělské půdy v EU. Od roku 2012 se plocha určená pro bioplodiny zvýšila o téměř dva miliony hektarů. Česká republika se podle podílu na celkové zemědělské ploše dělí s Itálií o čtvrté místo. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Rostoucí trend je patrný i v počtu registrovaných producentů bioplodin, jejichž počet na konci loňského roku činil 295.600.

Česko dnes slaví Den bioenergetiky

15.11.17

Praha 15. listopadu (CZ Biom, Komora OZE) – Od 15. listopadu až do konce roku „jede“ ČR pouze na energii z biomasy. Na několika místech se proto koná zábavně osvětový program a organizátoři přinášejí nové statistiky a zajímavá porovnání (viz níže). Právě 46 dní zbývajících do konce roku symbolicky představuje očekávaný 13% letošní podíl biomasy na spotřebě energie v Česku.

Pěstitelé cukrovky na jižní Moravě ji možná příští rok nezasejí

4.10.17
Brno 4. října (ČTK) - Pěstitelé cukrové řepy na jižní Moravě přemýšlejí, jak se vyrovnají s končícími kvótami Evropské unie na výrobu cukru. Očekávají, že s přetlakem cukru na trhu klesne cena a bude tlačit dolů cenu cukrovky. V krajním případě zvažují, že cukrovku příští rok vůbec nezasejí, řekli ČTK oslovení zemědělci.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 310 | »