Zprávy z tisku

ilustrační foto

Vláda zacílí na energetickou bezpečnost, deklarovala omezení energií z Ruska

1.3.23
Praha 1. března (ČTK) - Vláda se chce podle svého aktualizovaného programového prohlášení zaměřit na posílení energetické bezpečnosti státu. Chystá kvůli tomu legislativní změny, které umožní vznik komunitní energetiky či rozvoj využívání obnovitelných zdrojů. Zároveň nově deklarovala úmysl omezit dodávky energetických surovin z Ruska. Vyplývá to z aktualizovaného programového prohlášení vlády, které dnes kabinet schválil.
ilustrační foto

EK chce zpřísnit výkonnostní normy emisí pro nová těžká nákladní vozidla. Zapomíná na biopaliva

27.2.23

Evropská komise zveřejnila 14. února návrh na přezkum nařízení EU 2019/1242, kterým se stanoví výkonnostní normy emisí CO2 pro nová těžká nákladní vozidla v EU. Tento právní předpis EU má zásadní význam pro dekarbonizaci segmentu těžkých nákladních vozidel a pro podporu rozvoje všech technologií přispívajících k přechodu na bezemisní a nízkoemisní mobilitu.

ilustrační foto

Investiční skupina EFG loni zvýšila svůj obrat na 680 milionů korun

24.2.23
Praha 24. února (ČTK) - Česká investiční skupina Energy financial group (EFG), která podniká v energetickém zpracování biologicky rozložitelných odpadů a výrobě biometanu, v loňském roce více než trojnásobně zvýšila svůj obrat na 680 milionů korun. Předloni měla obrat 219 milionů korun. Růst chce skupina letos využít na rozvoj svého portfolia. Firma o tom informovala ČTK.
ilustrační foto

EP potvrdil plán nahradit část ruského plynu výrobou zelených plynů přímo v Evropě

16.2.23

Praha 16. února 2023 - Evropský parlament ve čtvrtek 9. února schválil plynárenský balíček, který má za úkol dekarbonizaci plynárenského sektoru. Evropská bioplynová asociace (EBA) spolu s asociací CZ Biom vítají především zahrnutí využití biometanu, mezi povinné nástroje do roku 2030. Cíl 35 miliard m3 biometanu v roce 2030 představuje více než 20 % současného dovozu plynu z Ruska. Do roku 2050 se potom tento potenciál může ztrojnásobit a vzrůst výrazně nad 100 miliard m3 a pokrýt tak 30 až 50 % budoucí poptávky po plynu v EU.

ilustrační foto

ČR loni snížila dovoz ruského plynu z původních 97 pct asi na čtyři pct

31.1.23
Praha 31. ledna (ČTK) - Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na aktuální maximálně čtyři procenta. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří. Do budoucna chce stát omezit závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i dovoz ruské ropy. Po dnešní návštěvě ministerstva průmyslu a obchodu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Tématem jednání byly i ceny energií, jejich aktuální zlevňování na trhu se podle Fialy bude u odběratelů projevovat postupně během roku.
ilustrační foto

Povolování malých obnovitelných zdrojů energie bude snazší, Senát souhlasil

11.1.23
Praha 11. ledna (ČTK) - Povolování staveb malých obnovitelných zdrojů energie, hlavně fotovoltaických elektráren, bude zřejmě jednodušší. Senát dnes schválil příslušnou novelu energetického zákona, nyní ji dostane k podpisu prezident. Senátoři v souvislosti s novelou požádali vládu, aby v zájmu energetické soběstačnosti ČR zabezpečila dalšími úpravami efektivní uplatňování valorizace provozní podpory pro palivové zdroje elektrické energie. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s tím souhlasil.
ilustrační foto

Německá RWE a norský Equinor budou spolupracovat v produkci vodíkové energie

5.1.23
Oslo/Essen (Německo) 5. ledna (ČTK) - Německý energetický koncern RWE a norská společnost Equinor budou spolupracovat v produkci vodíkové energie, uzavřely proto strategické partnerství, oznámila dnes RWE. Firmy budou spolupracovat na dovozu vodíku do Německa, záměr ale zahrnuje i velké projekty pro dodávky energií v Evropě. Prohlášení o spolupráci při zvyšování produkce energie z obnovitelných zdrojů podepsaly i vlády obou zemí.
ilustrační foto

Mladoboleslavská bioplynová stanice by mohla zpracovávat všechen komunální odpad

28.12.22
Mladá Boleslav 28. prosince (ČTK) - Mladá Boleslav plánuje rozšířit do budoucna bioplynovou stanici v průmyslové zóně Plazy o zpracování veškerého komunálního odpadu. Zatím má zpracovávat pouze bioodpad. Na investici chce využít evropské dotace z programu integrovaných územních investic (ITI), které bude město čerpat do roku 2027. Novinářům to řekl první náměstek primátora Jiří Bouška (ANO).
ilustrační foto

Shell koupí za téměř dvě miliardy dolarů dánského producenta biometanu

28.11.22
Londýn 28. listopadu (ČTK) - Společnost Shell koupí za téměř dvě miliardy USD (47 miliard Kč) dánského výrobce bioplynu Nature Energy Biogas. Akvizice posílí snahy Shellu o odklon od těžby ropy a zemního plynu. Shell se podle svého dnešního sdělení stane díky transakci největším producentem biometanu v Evropě. K podobnému kroku jako Shell se v letošním roce odhodlala i konkurenční britská firma BP.
ilustrační foto

Státy EU se neshodly na cenovém stropu pro plyn, Síkela svolal nové jednání

24.11.22
Brusel 24. listopadu (zpravodaj ČTK) - Země Evropské unie se dnes shodly na novém souboru opatření proti energetické krizi, jeho konečné schválení však podmínily dohodou na omezení cen plynu. Po jednání s kolegy z unijních zemí to řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela, podle něhož bude české předsednictví pracovat na dosažení dohody. Síkela dodal, že na 13. prosince svolal mimořádné zasedání ministrů, kde by mohly země své postoje sjednotit.
ilustrační foto

EFG chce investovat přes 120 milionů korun do tří nových jednotek na biometan

22.11.22
Praha 22. listopadu (ČTK) - Česká investiční skupina Energy financial group (EFG), která podniká v energetickém zpracování biologicky rozložitelných odpadů a výrobě biometanu, bude v příštích dvou letech instalovat tři nové jednotky výroby biometanu. Investovat chce více než 120 milionů korun. Do konce roku 2024 by tak měla provozovat celkem čtyři produkční místa. EFG o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Výrobna vodíku u Žatce by mohla být připojena k plynárenské distribuční síti

14.11.22
Ústí nad Labem 14. listopadu (ČTK) - Výrobna vodíku, kterou chce v průmyslové zóně Triangle u Žatce na Lounsku postavit firma For H2Energy, by mohla být připojena k plynárenské distribuční síti. Největší tuzemský distributor plynu GasNet se s firmou domluvil na spolupráci, koncem října podepsaly obě společnosti memorandum. V tiskové zprávě o tom dnes za GasNet informoval Tomáš Pernis.
ilustrační foto

Vodárenská firma v H. Brodě začne upravovat plyn z kalů, aby mohl jít do sítě

11.11.22
Havlíčkův Brod 11. listopadu (ČTK) - Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace (VAK) začne příští rok upravovat plyn uvolňovaný z kalů tak, aby ho mohla dodávat do plynárenské sítě. Na technologii výroby biometanu na čistírně odpadní vody v Perknově a jeho vtláčení do sítě už vybrala dodavatele. Zakázku za 42,6 milionu korun bez daně zaplatí s pomocí evropské dotace. Vyplývá to z údajů zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek.
ilustrační foto

Na Vyškovsku začali třídit kuchyňský odpad, míří do bioplynové stanice

10.11.22
Ve Vyškově a Bučovicích začali lidé letos v první polovině roku třídit kuchyňský odpad a začátkem listopadu začali třídit i obyvatelé Slavkova u Brna a Ivanovic na Hané. Cílem je, aby tento energeticky využitelný odpad nekončil na skládce, uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel odpadové společnosti Respono Milan Černošek. Kuchyňský odpad se vozí do vyškovské bioplynové stanice a slouží k výrobě tepla a elektřiny.
ilustrační foto

Maersk bude ve Španělsku vyrábět zelený metanol, projekt vyjde na deset mld. eur

3.11.22
Madrid 3. listopadu (ČTK) - Společnost Maersk plánuje do roku 2030 vyrábět ve Španělsku pro svou flotilu až dva miliony tun zeleného metanolu (bývá označován též jako e-metanol) ročně. Chce jím zásobovat svou flotilu nákladních lodí a snížit svou uhlíkovou stopu. S odvoláním na dnešní oznámení dánského námořního dopravce a španělské vlády o tom informovala agentura Reuters. Projekt si podle výpočtů Madridu vyžádá investici přibližně deset miliard eur (244,6 miliardy Kč) a Španělsko do něj může vstoupit jako strategický investor. Celosvětová lodní doprava se podílí na globálních emisích oxidu uhličitého téměř třemi procenty.
ilustrační foto

MF odmítlo návrh, který by z mimořádné daně vyloučil bioplynové stanice

2.11.22
Praha 2. listopadu (ČTK) - Ministerstvo financí dalo negativní stanovisko k pozměňovacímu návrhu poslanců TOP 09 k dani z mimořádných zisků, který by ze zdanění vyloučil například zemědělské podniky provozující bioplynové stanice. Na dnešním jednání sněmovního zemědělského výboru na to upozornil místopředseda výboru Jaroslav Faltýnek (ANO). Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR už dříve uvedly, že zákon může vést ke zdanění zemědělských podniků, jejichž hlavní činnost není výroba energie.
ilustrační foto

Agrární komora požaduje výjimku v zastropování cen na výrobu energií z obnovitelných zdrojů

1.11.22
V reakci na probíhající diskuse vlády na téma zastropování cen vyrobených energií a na zavedení daně z mimořádných zisků, přijalo představenstvo Agrární komory ČR usnesení, ve kterém zásadně požaduje ustanovení výjimky pro zastropování cen energií u výroby elektrické energie z bioplynových stanic do kapacity 1 MW provozovaných především v podnicích zemědělské prvovýroby. Odmítá také nízkou hranici pro zařazení celého podniku do mimořádného zdanění u vyjmenovaných příjmů, kde požaduje posun limitu z 5 na 50 mil. Kč a určení 75% podílu na celkových tržbách tedy tak, aby byly mimořádně zdaněné pouze podniky, kde prodej energií hraje významnou roli.
ilustrační foto

Biometanová stanice v Litomyšli zahájila zkušební provoz. „Zelený plyn“ bude vtláčet do plynárenské sítě, za rok ho vyprodukuje 1,7 milionu kubíků

1.11.22
Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl zahájilo zkušební provoz své nové biometanové stanice. „Obnovitelný zemní plyn“ vyrábí z bioplynu pocházejícího z odpadů živočišné a rostlinné zemědělské výroby a následně ho vtláčí do stávající plynárenské sítě Gasnet. Součástí projektu je i plnicí stanice na stlačený plyn (CNG) v přilehlém areálu v obci Dolní Újezd. Celou investici za více než 50 milionů korun realizovaly společnosti Hutira – Brno a Hutira green gas. V Česku se přitom jedná o vůbec první technologii výroby biometanu, která je propojena se zemědělskou bioplynovou stanicí, plničkou CNG i vtláčením plynu do plynárenské sítě.
ilustrační foto

V Litomyšli vznikla jedna z prvních biometanových stanic v Česku

25.10.22
Litomyšl (Svitavsko) 25. října (ČTK) - V Litomyšli na Svitavsku vznikla jedna z prvních biometanových stanic v Česku. Je ve zkušebním provozu. Vyrábí elektřinu a k tomu čistí bioplyn na biometan. Vtlačuje ho do plynárenské rozvodné sítě a zásobuje novou čerpací stanici na zemní plyn. Investiční náklady činily 50 milionů korun, uvedlo des Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Koaliční TOP 09 podala dva návrhy úprav daně z mimořádných zisků

25.10.22
Praha 25. října (ČTK) - Ve Sněmovně se dnes odpoledne objevily dva nové koaliční pozměňovací návrhy k návrhu na zavedení daně z neočekávaných zisků, takzvané windfall tax. Po Pirátech dnes předložili své návrhy i poslanci koaliční TOP 09. Předseda klubu Jan Jakob s poslancem Milošem Novým navrhují, aby sazba daně v prvním roce činila 60 procent, ale v dalších dvou letech by měla klesnout na 40 procent. Původní návrh ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) počítá se stabilní sazbou daně 60 procent. Předseda Jakob se stranickým kolegou Michalem Kučerou také navrhli zúžit okruh těžařských nebo energetických firem, na které by daň měla dopadnout.
| 1 | .. | 3 | | 5 | | 7 | .. | 14 |