Zprávy z tisku

ilustrační foto

Objem výroby dřevěných pelet v ČR rekordní, míří hlavně na export

26.1.21
Praha 26. ledna (ČTK) - Objem výroby dřevěných pelet v Česku loni meziročně stoupl o 22 procent na rekordních 486.000 tun. Důvodem je především rozšíření kapacity výrobních provozů. ČTK to dnes řekl předseda oborového Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Uvedl, že roční tuzemská spotřeba pelet činí asi 120.000 tun. Zbytek, to znamená asi tři čtvrtiny tuzemské produkce, míří na export, a to především do Itálie, Německa a Rakouska.
ilustrační foto

Zemědělský a lesnický veletrh v Brně letos kvůli pandemii nebudou

8.1.21
Brno 8. ledna (ČTK) - Na brněnském výstavišti se letos neuskuteční veletrh zemědělské techniky Techagro, lesnický a myslivecký veletrh Silva Regina ani akce Biomasa. Společnost Veletrhy Brno se s oborovými svazy dohodla na jejich zrušení a přeložení na příští rok. Podle dosavadních plánů se měly uskutečnit letos v dubnu, vzhledem k pandemické situaci ale není jisté, že bude možné pořádat hromadné akce. Veletrhy Brno dnes o změně informovaly v tiskové zprávě.
ilustrační foto

FSC vydala manuál představující šetrné hospodaření v lesích

22.12.20
Brno 22. prosince (ČTK) - Česká pobočka mezinárodní organizace Forest Stewardship Council (FSC) sídlící v Brně představila nový lesnický manuál pro městské a obecní lesy. Příručka upozorňuje na dopady klimatických změn, jako třeba sucho či častější výskyt ničivých větrů a představuje metody přírodě blízkého lesního hospodaření, kterými lze tyto dopady zmírnit. V tiskové zprávě o tom dnes za organizaci informoval Jakub Fabík.
ilustrační foto

Dnes slavíme Den bioenergetiky!

29.10.20
Česko letos slaví Den bioenergetiky již 29. října 2020. Od tohoto dne až do konce roku je spotřeba energie celého Česka symbolicky pokryta energií z biomasy jako je dřevní štěpka, palivové dříví, bioplyn nebo bioetanol. Bioenergetika by do roku 2030 měla vytvořit přes osm a půl tisíce nových pracovních míst, především v regionech, spočítali experti CZ Biom. Mají však obavy, že na peníze z připravovaných fondů na transformaci energetiky, zejména teplárenství, dosáhnou ve větší míře jen „vyvolení“ provozovatelé velkých elektráren a tepláren.
ilustrační foto

ČR plánuje dát jen 3 až 5 % post-kovidových fondů na obnovitelné zdroje

12.10.20
Vláda dnes bude schvalovat rozdělení nejméně 182 miliard, které Česko může získat na post-covidovou obnovu ekonomiky z mimořádných fondů EU. Páteří těchto fondů mají být klimatická opatření, shodla se v létě Unie: nejméně 37 % výdajů musí podporovat klimatickou tranzici. Největším klimatickým problémem Česka je energetické využívání uhlí. Stát by proto měl prostředky směřovat do všech dostupných obnovitelných zdrojů, intenzivně do nových výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů, které nahradí elektřinu z uhlí. Jenže na nové OZE vláda navrhuje alokovat pouze tři až pět procent z prostředků Národního plánu obnovy. Vyplývá to z analýzy pracovní verze vládního dokumentu, kterou provedla Komora obnovitelných zdrojů energie.
ilustrační foto

ČSÚ: Cena palivového dříví ve 2. čtvrtletí klesla o 27,5 procenta

13.9.20
Praha 13. září (ČTK) - Cena palivového dříví v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 27,5 procenta na 434 korun za metr krychlový. Je to nejniží cena od roku 2011, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy jsou důvodem poklesu hlavně aktuální problémy s přemnoženým kůrovcem.
ilustrační foto

Čisté technologie a tři čtvrtě bilionu eur páteří ekonomické obnovy EU

3.6.20

Celkem 750 miliard eur má být během příštích dvou let investováno na podporu evropské ekonomiky zasažené pandemií COVID-19, vyplývá z návrhu Next Generation EU, balíku opatření na zotavení ekonomiky. Přibližně dvě třetiny z toho mají jít na masivní rozvoj obnovitelných zdrojů, energetické efektivity, čisté mobility a „čistého” vodíku a dalších opatření ve státech rozhodnutých podpořit principy Zelené dohody a digitalizace. Vyplývá to z návrhu, který začala včera odpoledne zveřejňovat Evropské komise.[1] Česko se sice své izolované pozice odmítače Zelené dohody zbavilo, jeho přístup ale zůstává velmi rezervovaný a spíš formální. Hrozí tak, že o možnost získat desítky až stovky miliard korun pro obnovu ekonomiky i energetiky přijdeme, upozorňuje Komora obnovitelných zdrojů energie a důrazně vyzývá vládu k přehodnocení postoje.

ilustrační foto

Více než 300 miliard korun investic přinese rozvoj čisté energetiky v ČR do 2030

20.5.20
Celkem 327,5 miliard korun přinesou investice pro dosažení cíle rozvoje obnovitelných zdrojů, který stanovilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, spočítali experti ČVUT a Komory obnovitelných zdrojů energie. K vyvolání těchto investic bude zapotřebí přibližně 70 miliard korun veřejné podpory, spočítala Komora obnovitelných zdrojů energie. Klíčový bude zejména Modernizační Fond, jehož podmínky právě dokončuje Ministerstvo životního prostředí.

Pandemie by podle iniciativy neměla odsunout problematiku klimatu

22.4.20
Praha 22. dubna (ČTK) - Pandemie nového koronaviru by podle studentů a pedagogů z iniciativy Univerzity za klima neměla vést k odsunutí problematiky klimatických změn či sociálních problémů. Vysoké školy by podle iniciativy měly vytvořit vlastní strategie pro tyto otázky. Jejich cílem by mělo být například snížení spotřeby elektřiny a tepla nebo šetrnější zacházení s vodou. Zástupci iniciativy to dnes sdělili ČTK v tiskové zprávě k dnešnímu Dni Země.

Rakousko uzavřelo poslední uhelnou elektrárnu v zemi

20.4.20
Vídeň 18. dubna (ČTK) - Rakousko v pátek uzavřelo uhelnou elektrárnu Mellach - poslední v zemi. Stalo se tak osmým státem v Evropské unii, který skoncoval se spalováním uhlí. S odkazem na rakouskou energetickou skupinu Verbund o tom dnes informovala agentura AP.

Den Země pomohl dostat ekologii do agendy politiků

20.4.20
Washington/Praha 20. dubna (ČTK) - Před 50. lety, 22. dubna 1970, se na různých místech Spojených států shromáždilo na 20 milionů lidí, kteří demonstrovali za zdravější životní prostředí. Kampaní chtěli demonstranti prosadit přijetí nových zákonů o ochraně životního prostředí a prosadit tyto otázky do politické diskuse. Kampaň měla nebývalý ohlas a jejím výsledkem byl vznik Dne Země, který se každý rok 22. dubna slaví po celém světě jako mezinárodního svátek životního prostředí. Od roku 1990 je svátek připomínán i v České republice.

Je libo zelenou Coca-Colu, nebo zelenou Pepsi? Současná epidemie posiluje Evropskou zelenou dohodu

17.4.20
Praha, 14. dubna 2020 – Coca-Cola, Pepsi, Nestlé, Danone, Lego, automobilka Volvo a pak další desítky firem se nyní rozhodly společným hlasem podpořit takzvanou Zelenou dohodu pro Evropu. Připojilo se k nim i 79 poslanců Evropského parlamentu. Podle firem a poslanců je současná epidemie COVID-19 sice výzvou, ale zároveň také příležitostí, jak restartovat evropské ekonomiky správným způsobem. Tím mají být investice do udržitelné ekonomiky, obnovitelných zdrojů a bezuhlíkové budoucnosti.
ilustrační foto

Koronavirus a vytápění dřevěnými palivy

8.4.20
Praha 8. dubna 2020 - Doporučení české národní asociace Česká peleta. Jak přemýšlet o nákupu dřevních pelet a briket v souvislosti s pandemií koronaviru? Ceny dřevních paliv - pelet a briket - jsou nyní nejnižší, brzy však bude docházet k jejich navyšování. Na podzim ceny mohou stoupnout až o 5 - 15 procent oproti stejnému období loňského roku. Doporučujeme proto majitelům kotlů a kamen, aby se předzásobili. Letošní jarní slevy jsou ještě štědřejší než v minulých letech. Cena pelet je o 20 procent nižší než v zimě. Dodávky pelet i briket v karanténě probíhají bez větších omezení, ale je třeba dodržet bezpečnostní opatření.

Zákonná pravidla pro oceňování majetku Sněmovna patrně zpřesní

6.3.20
Praha 4. března (ČTK) - Zpřesnění zákonných pravidel pro oceňování majetku Sněmovna zřejmě schválí. V dnešním druhém čtení poslanci nepodali k vládní předloze žádný pozměňovací návrh. Zákon nově umožní oceňování podle tržní hodnoty nebo oceňování rychle rostoucích dřevin. Upřesní také postupy při zpracování cenových map stavebních pozemků. Dolní komora by mohla novelu schvalovat ještě na nynější schůzi.

Zákonná pravidla pro oceňování majetku se zřejmě zpřesní

6.3.20
Praha 6. března (ČTK) - Zákonná pravidla pro oceňování majetku se zřejmě zpřesní. Novelu, která to předpokládá, dnes schválila Sněmovna. Zákon nově umožní oceňování podle tržní hodnoty nebo oceňování rychle rostoucích dřevin. Upřesní také postupy při zpracování cenových map stavebních pozemků. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Ministr Toman po jednání ministrů V4: EU by měla přijmout novou strategii pro lesnictví, abychom zajistili rychlou a účinnou obnovu lesů po kalamitě

4.10.19
Tisková zpráva – Africký mor prasat (AMP), kůrovcová kalamita v lesích a Společná zemědělská politika (SZP) po roce 2020 byla hlavní témata dnešního jednání ministrů zemědělství rozšířené skupiny zemí Visegrádské skupiny v Praze. Toho se zúčastnili zástupci České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Bulharska, Chorvatska, Rumunska, Slovinska a Finska, které nyní předsedá Evropské unii.

Vláda schválila novelu, která zavádí tržní hodnotu

21.5.19
Praha 20. května (ČTK) - Vláda dnes schválila novelu zákona o oceňování majetku, která mimo jiné zavádí nově definici tržní hodnoty. Norma dále zpřesňuje postupy při zpracování cenových map stavebních pozemků a nově zavádí ocenění rychle rostoucích dřevin. Informoval o tom tiskový odbor vlády.

Čína zůstává nejoblíbenější zemí pro investice do OZE, ČR chybí

7.12.18
Praha 6. prosince (ČTK) - Čína zůstává nejoblíbenější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE), druhé jsou Spojené státy. Vyplývá to z aktuálního indexu atraktivity zemí pro OZE, který pravidelně sestavuje poradenská společnost EY. Žebříček obsahuje 40 nejatraktivnějších zemí po celém světě. Česko opět chybí, naposledy se v něm umístilo v roce 2014. Partner EY pro energetiku Blahoslav Němeček míní, že tento stav by mohlo do budoucna změnit zavedení plánovaných aukcí OZE, které se v Česku chystá.

Český překlad Atlasu energie obsahuje nový text o V4

7.12.18
Praha 3. prosince (ČTK) - Pražská kancelář Nadace Heinricha Bölla a ekologické Hnutí Duha dnes v Praze představily český překlad Atlasu energie, který oproti původní verzi obsahuje nový text o zemích visegrádské čtyřky. Publikace ukazuje vývoj evropské energetiky v posledních dvaceti letech, kdy se podle dnešní tiskové zprávy obou organizací snižuje podíl fosilní energie a přibývají obnovitelné zdroje. Anglický originál vyšel v dubnu.

MŽP chce v investičním plánu vlády 56 miliard korun

7.12.18
Praha 4. prosince (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do roku 2030 uvolnit 56 miliard korun na projekty na zlepšení stavu životního prostředí a ochranu biodiverzity, zlepšení kvality ovzduší a vod nebo adaptaci na změnu klimatu a zmírnění jejích dopadů. Na dotaz ČTK k národnímu investičnímu plánu to uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení resortu. Téměř polovina částky bude vyčleněna na program Nová zelená úsporám. Celkem zahrnuje plán podle premiéra Andreje Babiše (ANO) přes 17.000 projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030.
| | 2 | | 4 | .. | 13 |