Zprávy z tisku

Český překlad Atlasu energie obsahuje nový text o V4

Praha 3. prosince (ČTK) - Pražská kancelář Nadace Heinricha Bölla a ekologické Hnutí Duha dnes v Praze představily český překlad Atlasu energie, který oproti původní verzi obsahuje nový text o zemích visegrádské čtyřky. Publikace ukazuje vývoj evropské energetiky v posledních dvaceti letech, kdy se podle dnešní tiskové zprávy obou organizací snižuje podíl fosilní energie a přibývají obnovitelné zdroje. Anglický originál vyšel v dubnu.

 
 

Evropské směrnice podle ekologů nastavily zvýšení podílu obnovitelných zdrojů, rychlost změny v jednotlivých státech je však rozdílná, neboť dosud razily vlastní cesty transformace. "Například Německo nasadilo prudké tempo inovací a vsadilo na obnovitelné zdroje, naproti tomu Polsko nadále investuje do zachování zastaralých a škodlivých uhelných zdrojů," píše se ve zprávě.

Atlas energie shrnuje fakta a popisuje různé aspekty energetické transformace. Podle něj například občanské a komunitní projekty obnovitelných zdrojů v Evropské unii mají potenciál do roku 2050 vyrábět 1558 terawatthodin energie, zatímco jaderná energetika předloni vyráběla 840 terawatthodin. V roce 2016 dále podle atlasu pracovalo v EU v obnovitelné energetice 667.000 lidí, z toho více než polovina v Německu.

Obnovitelné zdroje by společně s moderními technologiemi, kvalitnější izolací a účinnějšími spotřebiči mohly do roku 2050 pokrýt až 76 procent poptávky po elektřině v České republice oproti 12,8 procenta v roce 2015, píší dále ekologové. "Ukončení stagnace obnovitelných zdrojů je především v našem zájmu. Česká politická reprezentace nepochopitelně přehlíží fakt, že obnovitelné zdroje jsou stále rostoucím hitem. S nastupujícími klimatickými změnami je nejvyšší čas přiložit ruku k dílu a neschovávat se ve visegradské pasivní ulitě," uvedl energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 7.12.2018

 


Datum uveřejnění: 7.12.18
Poslední změna: 7.12.2018
Počet shlédnutí: 1055