Loni se vytěžilo zhruba 15,14 milionu metrů krychlových dřeva, což je jeden z nejvyšších objemů v posledních desetiletích. Meziročně se těžba zvýšila o čtyři procenta.
Ekologické spalování biomasy je jednou z forem výroby elektřiny a tepelné energie z obnovitelných zdrojů, která je v současné době nejpopulárnější, především pro šetrnost k přírodě. Nyní jsou však malé teplárny ohroženy, kvůli změně v zákonu, který zvýhodňuje především monopolní podniky. Ty malé si nákup štěpek a jiného dřevního odpadu nebudou moci dovolit.
Rolníci na severozápadě Polska se stále častěji vrhají na pěstování vrby coby zdroje energie. Někteří zemědělci se sice na nový obor dívají skepticky, ale nadšenců přibývá, napsal včera deník Glos Szczeciňski. "Začátky nejsou jednoduché. Je třeba velké investice. Odborníci ale ve vrbě vidí řešení pro upadající polské zemědělství," dodává list. Z vrby se totiž vyrábí brikety, které slouží ke spalování podobně jako například uhlí. Kilogram topiva z vrbového proutí energeticky odpovídá asi 0,8 kilogramu černého uhlí. Palivo z vrby však vychází o polovinu levněji. Využívají ho proto také například elektrárny.
Některé druhy paliv pro malé tepelné zdroje zakázala pod pokutou ve městě používat jablonecká radnice. Podle ní totiž třeba energetické hnědé uhlí s vysokým obsahem síry nebo lignit výrazně znečišťují ovzduší.
Brno - Na trhu by neměl být přetlak v nabídce vytěženého dřeva, zvláště bude- li chladnější léto. Tento předpoklad vyslovil včera Leopold Černý, ředitel Lesů města Brna. Přitom ještě před třemi měsíci hrozil opak. Důvod? Zatím se naštěstí neprojevuje negativní vliv kůrovce, jak hrozily původní katastrofické předpovědi.
V sokolovské firmě EkoBrenn by se mohly ještě před létem začít vyrábět brikety z dřevěných pilin a štěpků. Podnik na jejich výrobu, který skončil loni v konkurzu, se pokusí v úterý prodat v dražbě Nemovitosti Reela.
Pomocí cílené kampaně chce Švýcarsko zlepšit image dřeva jako paliva. Nutnost tohoto rozhodnutí vyplynula z ankety mezi majiteli domů, vysvětloval Christoph Rutschmann, jednatel svazu "Energie ze dřeva Švýcarsko", na konferenci o energetice v Bad Staffelstein (Bavorsko).
Autor porovnává řadu fyzikálních vlastností plynných a pevných paliv používaných v domácnosti. K tomu doplnil i aktuální porovnání cen tepla "vyrobeného" z těchto paliv a z elektrické energie.
Po nové kotelně budou mít Jindřichovice pod Smrkem letos další zařízení na zpracování biomasy. Nová linka vyrobí z rostlinných i živočišných zbytků a čistírenských kalů ekologicky šetrné palivo určené jak k vytápění, tak výrobě elektřiny.
Solární zisk (výtěľek) je ve svém důsledku závislý nejen na účinnosti kolektorů, způsobu oběhu média, ale především na kvalitních tepelných zásobnících. Záleží zde jak na zásobnících, tak na teplotních úrovních. Buď se jedná o nízkoteplotní (40 - 60°C) nebo vysokoteplotní (je míněna tepel. hladina 60 - 90°C) systém.
Čím dál více lidí se vydává kácet stromy kvůli levnému otopu. Amatérští dřevorubci ovšem mnohdy netuší, že ve většině případů potřebují povolení. Úřady tak oproti loňskému roku udělují dvojnásobné množství pokut.
Biomasa, se kterou počítají evropské i české energetické scénáře jako s jedním z hlavních obnovitelných zdrojů, je sice nyní dražší než uhlí, ale v rámci unie se předpokládá, že její podíl na výrobě energií bude prudce stoupat. Česko má v roce 2010 vyrábět osm procent energie z obnovitelných zdrojů.
Spalování biomasy, likvidace rtuťových přístrojů, jejich výměna za bezpečnější, snižování spotřeby povrchové vody, sběr hořlavého odpadu pro jeho další využití. To jsou některé z ekologických projektů realizovaných teplárenskou společností Dalkia ČR.
Elektrárny začaly masívně nakupovat dřevní hmotu a zvyšují tak její cenu. Dřevozpracující podniky začínají mít těžkou hlavu kvůli od loňského listopadu stoupajícím cenám suroviny.
Údaje o současném využívání biomasy v České republice k energetickým účelům se často liší, protože zatím stále neexistuje jednotný systém evidence a statistika nesleduje všechny potřebné údaje.
Údaje o současném využívání biomasy v České republice k energetickým účelům se často liší, protože zatím stále neexistuje jednotný systém evidence a statistika nesleduje všechny potřebné údaje.
Město Jindřichův Hradec zahájilo finančně i technologicky náročný projekt, který pravděpodobně už v příští zimě zajistí čisté vytápění zdejších bytů. Modernizaci tepelných rozvodů a kotelen včera symbolicky odstartovali komisaři Evropské unie.
Polští řidiči mohou klidně spát. Ani třetí pokus přinutit je kupovat na čerpacích stanicích výhradně paliva s příměsí biosložky - tedy řepkového oleje nebo odvodněného lihu z brambor polskému parlamentu nevyšel. Tentokrát zákon o biopalivech smetl se stolu Ústavní soud.