Zprávy z tisku

Olomoucký závod Setuzy dodává slunečnicový odpad teplárnám Dalkia

17.1.04
Olomoucký závod akciové společnosti Setuza začal v těchto dnech teplárenské firmě Dalkia Česká republika dodávat slunečnicový šrot, který vzniká jako odpad při zpracování slunečnicového semene určeného na výrobu rostlinných olejů. Dalkia ČR, dříve Dalkia Morava, používá slunečnicový šrot jako ekologické palivo ve svých teplárnách v Olomouci a Krnově.

Stromky se promění v teplo

15.1.04
V kotlích Plzeňské teplárenské skončí vánoční stromečky, které ještě před několika dny zdobily domácnosti v západočeské metropoli.

Setuza našla další možnost využití biomasy

15.1.04
Dodávky extrahovaného slunečnicové šrotu pro účely spalování zahájila v těchto dnech potravinářská akciová společnost Setuza. Tuto surovinu dodává ze zpracovatelského závodu v Olomouci do krnovských a olomouckých provozů teplárenské firmy Dalkia.

Dřevo - palivo vysoké kvality

6.1.04
Topení dřevem, zcela jedno zda kusovým, štěpky nebo peletami, si razí vítěznou cestu jako palivo jak v zemědělství, tak v moderních technologiích spalování.

Teplárna bude spalovat kaly

31.12.03
Plzeňská teplárenská začne v příštím roce spalovat kromě uhlí a dřevních štěpků také kaly z městské čistírny odpadních vod. Zkoušky budou ukončeny v únoru 2004 a od pololetí bude nové palivo přidáváno k sokolovskému hnědému uhlí.

Nové kotelně chybí palivo

20.12.03
Ekologická kotelna v Rybništi nemá čím topit. Obec palivo shání, kde se dá. "Při projektování kotelny jsme uzavřeli předběžnou smlouvu s majitelem místní pily. Než se kotelnu podařilo dostavět, pila šla do konkurzu a nový majitel, Uniles, má pro dřevní odpad své využití," vysvětlil starosta Rybniště Bohumil Dvořáček. Vloni Rybnišťští vozili štěpky až ze Slovenska a Moravy.

ČEZ chce v příštím roce spálit 130 tisíc tun biomasy

12.12.03
Výrazné zvýšení podílu biomasy na výrobě elektřiny připravuje společnost ČEZ. Zatímco v letošním roce spálí elektrárny ČEZ necelých osm tisíc tun dřevní hmoty, v příštím roce to má být již 130 tisíc tun.

MfD: Elektrárna v Tisové bude spalovat dřevo

8.12.03
Do tisíců domácností v Sokolově a okolí začne příští rok proudit ekologičtější teplo vyrobené nejen z uhlí, ale i ze dřeva. Elektrárna Tisová na Sokolovsku bude ve fluidních kotlích ročně spalovat na 30.000 tun dřevních štěpků. Odpad z lesní výroby se bude s uhlím míchat. Elektrárna spalování takové směsi několikrát úspěšně vyzkoušela, píše dnešní Mladá fronta Dnes na své regionální stránce.

Ve Starém Městě zvažují vytápění bytů biomasou

4.12.03
Staré Město Myšlenkou na vybudování kotelny na spalování biomasy se zabývá radnice ve Starém Městě na Šumpersku. Topení biomasou je ekologicky šetrné, palivem by měla být většinou dřevní štěpka.

Plzeňská teplárenská spálí příští rok nejméně 50.000 tun štěpků

29.11.03
Plzeňská teplárenská začala s uhlím spalovat i dřevní štěpky z lesů a pil, které přidává k sokolovskému hnědému uhlí. Příští rok jich chce firma, která zásobuje teplem tři čtvrtiny krajského města, spotřebovat nejméně 50.000 tun. Podnik tento týden podepsal pětileté smlouvy s pěti dodavateli.

Na vytápění biomasou nejsou zatím peníze

25.11.03
Modlany / Měrunice - Některé obce na Teplicku a Bílinsku začaly o vytápění objektů biomasou uvažovat poté co vyšlo najevo, že tento způsob je nejenom ekologický, ale pro majitele domů také ekonomicky výhodný.

Teplo ze slámy pro 167 domácností

14.11.03
Přibližně 1000 tun slámy spálili minulý rok v Roštíně na Kroměřížsku. Speciální topný systém tam totiž vytápí 167 domácností. Výstavba zařízení si vyžádala investici okolo 110 milionů korun, připojeno je na ně 85 procent obyvatel obce. Systém byl loni ve zkušebním provozu, zkolaudován bude letos.

Mikroturbíny jsou perspektivní i pro městskou energetiku

14.11.03
Odborníci považují za novou technologii kogenerační jednotky se spalovacími mikroturbínami, které slouží k výrobě tepla a elektřiny. Toto perspektivní řešení menšího energetického zdroje se v praxi stále více rozšiřuje ve Spojených státech a v Evropě zejména ve Velké Británii.

S komfortem proti skleníkovému efektu

14.11.03
Topení dřevem, vesměs v malých individuálních zařízeních, je v současné době jedním ze způsobů vytápění, které využívají neustále se obnovující zdroj energie. Kotle ústředního topení, které spalují kusové dříví, vyžadují relativně nejvíce obsluhy. Na oplátku poskytují laciné teplo; obvykle je možné přikládat spolu s poleny i trochu pilin, hoblin nebo jiného dřevního odpadu. Lze topit i pilinovými briketami, které jsou však dražší.

Mezi lidmi stoupá obliba krbů

14.11.03
Sekery, špalky a hromady dřeva, které už v minulosti téměř vymizely od mnoha vesnických chalup i městských rodinných domů, se vracejí zpátky.

Průzkum trhu Pražské teplárenské a.s.

14.11.03
Pražská teplárenská a. s. v souvislosti s plánovaným využitím spalování biomasy v jednom ze svých pražských energetických zařízení, provádí průzkum trhu dodavatelů biomasy (dřevní štěpky).

Odpad z pily je šetrným palivem vůči přírodě

13.11.03
Rokytnice v O. h. - Letošní topná sezona je už pátou, kdy Rokytničtí v centrální kotelně, která vznikla v objektu bývalých kasáren, využívají ekologického paliva - biomasy a dřevních štěpek.

Bioenergie ve velkém stylu

9.11.03
Ve finském Pietarsaari je postavena u pily a celulózky největší elektrárna na biomasu na světě. Elektrárna je dimenzována na tepelný výkon 550 MW generátoru – dodává 240 MW elektrické energie.
« | 1 | .. | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | .. | 176 | »