Zprávy z tisku

Silná pila se štípačkou

27.5.04
Při spalování dřeva jako obnovitelného zdroje energie je potřeba dřevo upravit na vhodnou velikost.

Ekologické brikety nahradí uhlí

24.5.04
Po nové kotelně budou mít Jindřichovice pod Smrkem letos další zařízení na zpracování biomasy. Nová linka vyrobí z rostlinných i živočišných zbytků a čistírenských kalů ekologicky šetrné palivo určené jak k vytápění, tak výrobě elektřiny.

Zásobníky tepla

18.5.04
Solární zisk (výtěľek) je ve svém důsledku závislý nejen na účinnosti kolektorů, způsobu oběhu média, ale především na kvalitních tepelných zásobnících. Záleží zde jak na zásobnících, tak na teplotních úrovních. Buď se jedná o nízkoteplotní (40 - 60°C) nebo vysokoteplotní (je míněna tepel. hladina 60 - 90°C) systém.

Mizí stromy. Končí v kamnech

14.5.04
Čím dál více lidí se vydává kácet stromy kvůli levnému otopu. Amatérští dřevorubci ovšem mnohdy netuší, že ve většině případů potřebují povolení. Úřady tak oproti loňskému roku udělují dvojnásobné množství pokut.

Biomasa pomůže energetice, ale uhlí nenahradí

13.5.04
Biomasa, se kterou počítají evropské i české energetické scénáře jako s jedním z hlavních obnovitelných zdrojů, je sice nyní dražší než uhlí, ale v rámci unie se předpokládá, že její podíl na výrobě energií bude prudce stoupat. Česko má v roce 2010 vyrábět osm procent energie z obnovitelných zdrojů.

Dalkia pálí biomasu

4.5.04
Spalování biomasy, likvidace rtuťových přístrojů, jejich výměna za bezpečnější, snižování spotřeby povrchové vody, sběr hořlavého odpadu pro jeho další využití. To jsou některé z ekologických projektů realizovaných teplárenskou společností Dalkia ČR.

Dřevařské podniky trápí úbytek suroviny

4.5.04
Elektrárny začaly masívně nakupovat dřevní hmotu a zvyšují tak její cenu. Dřevozpracující podniky začínají mít těžkou hlavu kvůli od loňského listopadu stoupajícím cenám suroviny.

Dřevní odpad lze využít v peletách

27.4.04
Údaje o současném využívání biomasy v České republice k energetickým účelům se často liší, protože zatím stále neexistuje jednotný systém evidence a statistika nesleduje všechny potřebné údaje.

Dřevní odpad lze využít v peletách

26.4.04
Údaje o současném využívání biomasy v České republice k energetickým účelům se často liší, protože zatím stále neexistuje jednotný systém evidence a statistika nesleduje všechny potřebné údaje.

V Jindřichově Hradci budou topit ekologicky

23.4.04
Město Jindřichův Hradec zahájilo finančně i technologicky náročný projekt, který pravděpodobně už v příští zimě zajistí čisté vytápění zdejších bytů. Modernizaci tepelných rozvodů a kotelen včera symbolicky odstartovali komisaři Evropské unie.

Biopalivo v Polsku opět neprošlo

23.4.04
Polští řidiči mohou klidně spát. Ani třetí pokus přinutit je kupovat na čerpacích stanicích výhradně paliva s příměsí biosložky - tedy řepkového oleje nebo odvodněného lihu z brambor polskému parlamentu nevyšel. Tentokrát zákon o biopalivech smetl se stolu Ústavní soud.

V Evropské unii spalují šestkrát více biomasy než v Česku

22.4.04
V zemích Evropské unie se spaluje zhruba šestkrát více biomasy než v České republice. Ve Skandinávii a v Rakousku se spalování biomasy, například dřeva, štěpků či rychle rostoucích rostlin, využívá k výrobě až pětiny tepelné energie. Průměr v Evropské unii je zhruba 12 procent.

Chtějí vyrábět ekologické topivo

14.4.04
Vlčice - Zástupci členských obcí tvořících Společenství obcí Podkrkonoší se setkali s odborníky, kteří mají zkušenosti s výrobou biopelet. Ekologické topivo by se v budoucnu mohlo vyrábět právě na území zdejšího mikroregionu.

Zajímavosti z Konference o peletách ve Welsu

10.4.04
První týden v březnu 2004 se ve Welsu ve spolkové zemi Horní Rakousko uskutečnila mezinárodní Konference o peletách, která byla součástí třídenního setkání odborníků s názvem World Sustainable Energy Days.

Vytápění domů s malou energetickou ztrátou není zcela jednoduché

31.3.04
Volbou správného typu kotle je možno ušetřit 30-40% paliva. U současných novostaveb je potřeba tepla při nejběžnějších teplotách okolo 0°C nižší než 3 kW. Drtivá většina kotlů má přitom hranici minimálního výkonu okolo 6-8 kW, což je pro moderní novostavby zcela nevyhovující. Téma těsně navazuje na seriál článků Stavíme energeticky úsporný dům.

Konference "Vykurovanie 2004"

29.3.04
Slovenská společnost pro techniku prostředí ZS VTS Bratislava ve spolupráci s katedrou Technických zařízení budov Stavební fakulty Slovenské technické univerzity v Bratislavě uspořádala první týden v březnu 2004 již 12. mezinárodní konferenci "Vykurovanie 2004".

Vyšší daň na peletky nutí k větší orientaci na export

27.3.04
Peletky mají ve světě budoucnost. O tom se přesvědčili odborníci z valašskomeziříčské firmy Ponast na nedávné výstavě v rakouském Welsu. Byla věnována obnovitelným zdrojům energie a podle informací Ctirada Bryola, ředitele firmy Ponast, se letos evropská nabídka kotlů právě na peletky podstatně rozšířila. Jsou totiž výhřevnější než běžné dřevo, navíc s velmi nízkým obsahem vody a při jejich spalování vzniká mizivé množství popela.
« | 1 | .. | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | .. | 176 | »