Zprávy z tisku

Krb láká teplem i pohodou

16.3.04
Posezení u otevřeného ohně, tedy tepla, které obrazně vidíte, má neopakovatelné kouzlo, a tak se v domech i bytech objevují nejrůznější krby a kamna, která rozdávají teplo i pohodu. Nejsou zrovna levné, a tak bychom je měli vybírat s rozmyslem.

V domácnostech topí také biologický odpad

16.3.04
Výrobu energie z biomasy letos zahájila olomoucká teplárna společnosti Dalkia Česká republika. Předcházelo tomu loni dokončení horkovodních rozvodů pro moderní vytápění 21. století.

Olomouckou zoo bude vytápět ekologická kotelna na biomasu

16.3.04
Olomouckou městskou zoologickou zahradu na Svatém Kopečku bude zřejmě už tuto zimu vytápět kotelna na biomasu. Zastupitelé města dnes odsouhlasili, že se zaručí za půjčku, kterou má zoo přislíbenou na vybudování ekologické výtopny od státu

ENERGY CONSULTING - Postřehy z Welsu (II)

14.3.04
V pokračování postřehů z mezinárodního veletrhu úspor energií v rakouském Welsu si autor všímá nástupu dřevní štěpky jako paliva pro malé zdroje, Stirlingova motoru na zemní plyn i na peletky a zabrousí i do historie výstavby zděných cihelných domů v Rakousku - Uhersku.

Palivové dříví je levné

1.3.04
Za nakradené dřevo v lese může samozvaného dřevorubce čekat soud. Lesníci přitom tvrdí, že každá taková snaha je zbytečná - dřeva na výrobu prken je nadbytek, a proto je i kulatina levná a poplatky za samovýrobu palivového dřeva jsou spíše symbolické.

Směsné spalování štěpky s tříděným hnědým uhlím se vyplatí

15.2.04
Ekologická výroba tepla spalováním štěpky, o které uvažují některé obce, může v blízké době přinést vážné ekonomické i další problémy. Především proto, že není dostatek vhodné dřevní hmoty na výrobu štěpky v místě spotřeby a proto rostou náklady na dopravu ze vzdálenějších míst. Tím se celý provoz kotelen na biomasu neúměrně prodražuje.

Pozvánka na kurz "Vytápění 2004"

11.2.04
Kurz je určen zejména projektantům, pracovníkům činným ve výstavbě a provozovatelům otopných soustav. Je připravován jako součást celoživotního vzdělávání pracovníků v oboru vytápění, kteří mají již určité technické znalosti a chtějí být průřezově informováni o problematice vytápění.

Technická místnost ukrývá nejčastěji technologii zajišťující vytápění domu - zázemí pro kotel

6.2.04
Pod označením "technická místnost" najdeme v projektové dokumentaci většinou prostor skrývající technické zázemí domu, tedy většinou kotel, zásobník teplé vody, případně vodárnu či technologii tepelného čerpadla. V domech vytápěných tuhými palivy na ni zpravidla přímo navazuje nezbytný sklad uhlí a dřeva. V moderních domech má technická místnost s plynovým či elektrickým kotlem poměrně skromné plošné nároky, alternativní způsoby vytápění však mají na tuto místnost specifické požadavky.

Dalkia se rozhodla topit slunečnicí

5.2.04
Teplárenská firma Dalkia ČR, která je součástí francouzské nadnárodní společnosti Veolia, se rozhodla jako první v zemi využít slunečnicový odpad jako ekologické palivo při výrobě energie.

Měření malých kotlů - nové povinnosti

5.2.04
Autor podává závažnou informaci o aktuální problematice v oblasti ochrany ovzduší vztahující se k malým stacionárním zdrojům znečišťování. Přehledně popisuje nové legislativní povinnosti provozovatelů malých kotlů s jmenovitým tepelným výkonem nižším než 200 kW. Seznamuje se způsoby měření spalin těchto kotlů, kontrolou jejich technického stavu, měření účinnosti spalování, kontrolou stavu spalinových cest a dalšími náležitostmi. Uvádí praktické zkušenosti z vlastního měření a další problémy, které nové povinnosti přinášejí.

Vznik polycyklických aromatických uhlovodíků

3.2.04
Pod pojmem polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) se rozumí asi 100 organických uhlovodíkových sloučenin. Jejich nepříznivý vliv na životní prostředí a zdraví živých organizmů je dán tím, že tyto sloučeniny mají různě silné mutagenní a karcinogenní vlastnosti.

Klestí pálí

23.1.04
Klestí pálí v těchto dnech u Drahanovic na Olomoucku pracovníci Lesů České republiky ( LČR).

Publikace "PELETY - PALIVO BUDOUCNOSTI"

23.1.04
Koncem roku 2003 byla vydána odborná publikace "PELETY - PALIVO BUDOUCNOSTI", která se může stát praktickou a užitečnou pomůckou zejména projektantům ústředního vytápění, tvůrcům energetických koncepcí, energetickým auditorům, energetickým poradcům, stavebním projektantům, orgánům státní správy a samosprávy, ekologickým a nevládním organizacím i odborně angažované veřejnosti.

Palivového dřeva máme dostatek - jen ho dokázat ekonomicky využít

18.1.04
Mgr. Jiří Rojek (nar. 1935), generální ředitel a předseda představenstva společnosti ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s. v exkluzivním rozhovoru pro TZB-info představuje jednak osvědčený drtič DH 10 pro odpadní dřevo po těžbě a prořezávkách do průměru 8 cm a současně i žhavou novinku - dělič štípač kulatiny až do průměru 20 cm.
« | 1 | .. | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | .. | 176 | »