Zprávy z tisku

Evropský účetní dvůr požaduje přísnější certifikaci biopaliv

27.7.16
Evropský účetní dvůr ve své poslední zprávě poukazuje na nedostatky v oblasti přístupu Evropské komise k otázce produkce a využívání biopaliv. Podle účetního dvoru je nutné změnit přístup komise k certifikaci paliv, v opačném případě by tak mohla být oslabena východiska cílů unie pro obnovitelné zdroje pro rok 2020.

Snížení emisí v Česku doporučené EU podporují firmy i ekologové

22.7.16
Praha 20. července (ČTK) - Tuzemské podniky i ekologové podporují snížení emisí skleníkových plynů, které dnes doporučila Evropská komise. Do roku 2030 má Česká republika produkci skleníkových plynů, považovaných za hlavní příčinu globálního oteplování, snížit o 14 procent stavu z roku 2005. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR bude naplnění závazku nákladné, ale žádoucí. Ekologické Hnutí Duha sdělilo, že potenciál pro snížení emisí je v Česku dokonce i vyšší.

Teplárna v Ostrově uvedla do provozu nový kotel na biomasu

22.7.16
Ostrov (Karlovarsko) 21. července (ČTK) - Teplárna v Ostrově na Karlovarsku uvedla dnes do provozu nový kotel na biomasu. Investice za 67 milionů korun umožní teplárně variabilitu ve výběru paliva a ukončí také každoroční pětidenní odstávky dodávky teplé vody ve městě. Výstavba kotle na dřevní štěpku je první fází celkové modernizace teplárny, která by měla pokračovat v následujících letech, řekl ČTK ředitel Ostrovské teplárenské Radek Havlan.

Na Karvinsku funguje nová bioplynová stanice, první svého druhu

22.7.16
Horní Suchá (Karvinsko) 21. července (ČTK) - Společnost Depos dnes v Horní Suché na Karvinsku představila novou bioplynovou stanici, která využívá nejmodernější technologii mikroturbín. Podle firmy je první svého druhu v Moravskoslezském kraji a jedna z mála v Evropě. Novinářům to dnes řekli zástupci společnosti Depos Horní Suchá a sdružení Gascontrol - Talpa, které speciální technologii na principu suché fermentace vybudovalo. Stavba stanice stála 83 milionů korun.

Ministři životního prostředí v Bratislavě diskutovali o vodním hospodářství, ochraně klimatu a jejím udržitelném financování

15.7.16
Ministři životního prostředí Evropské unie na svém neformálním setkání v Bratislavě diskutovali o hospodaření s vodou v souvislosti se změnou klimatu a o postupu v mezinárodním klimatickém vyjednávání. Na společném zasedání ministrů odpovědných za životní prostředí a energetiku zastupoval MŽP náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž. Mezi další témata patřily finanční nástroje a systém řízení ve vazbě na klimaticko-energetické cíle EU do roku 2030.

ERÚ má dva nové místopředsedy a vedoucího komunikace

14.7.16
Praha 13. července (ČTK) - Energetický regulační úřad (ERÚ) má od začátku července dva nové místopředsedy a nového vedoucího komunikace. Místopředsedou pro regulaci se stal Vladimír Outrata. Obnovitelné zdroje, evropské záležitosti a strategii pak bude mít na starosti místopředseda Jan Pokorný. Komunikaci úřadu povede Michal Kebort. ERÚ o tom dnes informoval ČTK.

Výše podpory obnovitelným zdrojům energie loni v ČR opět vzrostla

12.7.16
Praha 7. července (ČTK) - Výše poskytnuté podpory obnovitelným zdrojům energie (OZE) loni v Česku opět vzrostla. Meziroční nárůst byl o 7,2 procenta na 43,5 miliardy korun. Vyplývá to z aktuálních údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu OZE v Česku vyplaceno celkem více než 205 miliard korun.

Na polích Vysočiny přibyla řepka, kukuřice a mírně i brambory

12.7.16
Jihlava 4. července (ČTK) - Zemědělci na Vysočině letos naseli víc řepky i krmných plodin sklízených na zeleno, včetně kukuřice. Několik desítek hektarů polí v porovnání s minulým rokem přidali bramborám, jichž tradičně pěstují nejvíc v Česku. Skoro polovinu z celkové osevní plochy v kraji zabírají obiloviny, i když se rozloha obilných polí proti loňsku o čtyři procenta snížila. Podle soupisu ploch osevů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, to bylo hlavně na úkor jarního ječmene.

Británie by do roku 2040 mohla dovážet až 93 procent objemu plynu

12.7.16
Londýn 5. července (ČTK) - Británie by do roku 2040 mohla dovážet až 93 procent spotřebovávaného zemního plynu, dojde-li k útlumu ekonomiky a budou-li chybět peníze na rozvoj domácí těžby. Předpověděl to dnes britský provozovatel rozvodné sítě National Grid. Británie teď dováží asi polovinu objemu plynu. Těžba z domácích ložisek se ale snižuje a už nějakou dobu se očekává, že závislost Británie na zahraničních dodávkách se zvýší, uvedla agentura Reuters.

Energetika Velké Británie je v úzkých. Brexit jí zřejmě nepomůže

28.6.16
Podle analytiků se Brexit na energetice podepíše hlavně na plánovaných investicích ve Velké Británii. Energetický sektor je zastaralý a vyžaduje v následujících letech vysoké a rychlé investice, aby byly zajištěny bezpečně dodávky elektřiny. Firmy již vyjadřují své obavy, že by Brexit mohl důležité investice o několik let odsunout.

Výhra pro slovenskou fotovoltaiku: ústavní soud zrušil poplatek za přístup do sítě

27.6.16
Minulý týden rozhodl slovenský ústavní soud o protiústavnosti plateb za přístup do distribuční soustavy (poplatek za rezervovanou kapacitu nazývaný též G-komponent). Očekává se, že po rozhodnutí ústavního soudu budou následovat další žaloby o navrácení částky, kterou museli provozovatelé fotovoltaických elektráren hradit. Pozitivní krok pomůže také českým investorům do solárních elektráren na Slovensku.

Vláda schválila strategickou politiku ochrany klimatu v Česku

23.6.16
Praha 22. června (ČTK) - Prvním krokem k naplnění cílů Pařížské klimatické dohody, aby se Česko podílelo na mezinárodním úsilí udržet růst teploty na maximálně dvou stupních Celsia do konce tohoto století, je Politika ochrany klimatu ČR. Strategický dokument ministerstva životního prostředí (MŽP) dnes schválila vláda, informoval na twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Ekologické organizace však kritizují to, že materiál zcela selhává ve finanční pomoci chudým rozvojovým zemím. Přispět by měl naopak podle nich v přípravě antifosilního zákona, snížení závislosti na ropě, uhlí a plynu.

Praha 3 schválila koncepci takzvaného chytrého města

22.6.16
Praha 21. června (ČTK) - Snížení počtu parkovacích míst v ulicích o polovinu, zavedení mýtného, umístění stanic pro veřejné dobíjení elektromobilů, využívání obnovitelných zdrojů energie, ale i snižování obezity obyvatel prostřednictvím interaktivních kiosků navrhuje koncepce takzvaného chytrého města (Smart City) v Praze 3. Materiál, který vypracovala radnice s ČVUT, dnes schválili zastupitelé. Podpořila jej i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Mnohé z cílů, které koncepce vytyčila, podle opozice ale není možné uskutečnit.

EU SME Centrum v Číně pořádá energetický seminář online

22.6.16
Evropské centrum pro MSP v Číně pořádá 28. června seminář online zaměřený na reformu energetického a environmentálního sektoru v Číně. Cílem semináře je evropským podnikům poradit při přípravě strategie vstupu na čínský trh v oblastech jako energie a životního prostředí. Posluchači se dozví o dopadu energetické a environmentální reformy na byznys, hlavních výzvách v těchto sektorech a budou moci sdílet dobré praktiky, jak na tomto trhu uspět.

Pařížská dohoda vyžaduje zavedení zodpovědné a silné Směrnice o obnovitelné energii

21.6.16
Brusel 20. června 2016 (EREF) - Dne 20. června se setkali ministři rezortů životního prostředí, aby společně diskutovali o ratifikaci Pařížské dohody, důležitého milníku v omezování globálního oteplování na 1.5 ° C a tím výrazně snížit rizika a dopady na změnu klimatu. Podle Dr. Dörte Fouquet, ředitelky EREFu (Evropská federace pro obnovitelné energie), budou hrát obnovitelné energie důležitou roli při dekarbonizaci v Evropě.

Podpora do lesů by měla proudit z jednoho zdroje. Ministerstvo zemědělství dá na péči o ně více peněz

20.6.16
Tisková zpráva – Vláda dnes schválila návrh na poskytování podpor na hospodaření v lesích a na některé myslivecké činnosti, který jí předložil ministr zemědělství Marian Jurečka. Zatímco dnes významnou část dotací rozdělují jednotlivé kraje, podle materiálu by se nově poskytovaly z rozpočtu Ministerstva zemědělství, stejně jako to platilo před rokem 2005. Jednotný poskytovatel může lépe rozvrhnout podpory na celém území České republiky a zajistit rovný přístup ke všem vlastníkům lesů.

Energetické úspory, kotlíkové dotace nebo čistá mobilita. Jednali o nich ministr Brabec a rakouský ministr Rupprechter

20.6.16
Ministr Richard Brabec se setkal se svým rakouským protějškem, ministrem zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství Andrä Rupprechterem. Během jeho dvoudenní návštěvy v Praze projednali oba ministři např. energetické úspory a dotační programy na jejich podporu, ochranu ovzduší či kotlíkové dotace. Mezi další témata patřila pokračující ratifikace Pařížské klimatické dohody, čistá mobilita a zkušenosti obou zemí s jejím uváděním do praxe.
« | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | .. | 310 | »