Zprávy z tisku

ilustrační foto

Budoucnost obnovitelných zdrojů energie v Česku: Nejistota pro staré zdroje zůstává. Moderní energetice se naopak otevírají dveře

2.6.21
Českou energetiku čeká v následujících letech zásadní transformace. Velmi důležitou roli by nově měly hrát obnovitelné zdroje energie. Jejich budoucnost do značné míry ovlivní novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou právě projednává Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Na této klíčové legislativě ovšem stále nepanuje shoda, bodem sváru je výše podpory pro jednotlivé zdroje realizované v minulosti.
ilustrační foto

IEA: Investice do energetiky sílí, na splnění klimatických cílů to nestačí

2.6.21
Paříž 2. června (ČTK) - Investice do energetiky se po pandemii zvolna zvyšují a v letošním roce by mohly vykázat růst skoro o deset procent. Ve své výroční zprávě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozorňuje ale, že očekávaný růst výdajů v tomto odvětví nestačí na to, aby se svět vrátil na cestu ke splnění dohodnutých klimatických cílů a dosažení takzvané uhlíkové neutrality.
ilustrační foto

Zákon, který má ušetřit miliardy na podpoře OZE, míří ve Sněmovně ke schvalování

1.6.21
Praha 1. června (ČTK) - Sněmovna dnes odeslala do třetího čtení vládní předlohu, která má kromě jiného omezit podporu solárních elektráren. O nastavení této podpory i podpory dalších obnovitelných zdrojů pak rozhodnou poslanci při závěrečném schvalování podle toho, který ze vznesených návrhů podpoří. Vedle vládního návrhu se objevilo i několik návrhů přímo od poslanců. Snížení podpory by státu mohlo ušetřit miliardy korun. Hospodářský výbor chce do novely zákona o podporovaných zdrojích energie vložit mimo jiné navýšení podílu biosložky v benzínu z nynějších 4,1 procenta na 8,8 procenta. Stejný návrh Sněmovna již dříve odmítla.
ilustrační foto

Technické služby v Pardubicích informují v kampani, jak třídit bioodpad

24.5.21
Pardubice 20. května (ČTK) - Služby města Pardubic zahájily informační kampaň, jak správně třídit bioodpad. Pilotní projekt na sídlišti Dubina se zatím nedaří. Lidé hází do hnědých kontejnerů odpadky, které tam nepatří. ČTK to řekl výkonný ředitel SMP - Odpady Jiří Strouhal.
ilustrační foto

Šumperští v pilotním projektu vytřídili za dva týdny tunu gastroopadu

24.5.21
Šumperk 20. května (ČTK) - Zhruba tunu kuchyňského odpadu, která by jinak skončila na skládce směsného odpadu, vytřídili obyvatelé Šumperku za první dva týdny od zahájení pilotního projektu na třídění gastroodpadu. Ve druhém týdnu lidé do speciálních nádob odložili dvojnásob tohoto typu odpadu než první týden, informovala ČTK mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová. Podle zástupců radnice je Šumperk prvním městem v republice, které se do třídění gastroodpadu pustilo.
ilustrační foto

Česká Třebová letos zahájí výstavbu kompostárny na skládce v Třebovicích

24.5.21
Česká Třebová (Orlickoústecko ) 22. května (ČTK) - Česká Třebová letos zahájí výstavbu kompostárny na skládce v Třebovicích. Bude součástí plánovaného regionálního centra pro nakládání s odpady. Náklady stavební části dosáhnou 24 milionů korun včetně DPH, dodavatelskou firmu už město vybralo. Bude také ještě nutné vypsat soutěž na technologie, čímž se dokončení zdrží, řekl ČTK místostarosta Josef Kopecký (ODS).
ilustrační foto

V Brně se od pondělí otevře největší sběrné středisko odpadu

24.5.21
Brno 21. května (ČTK) - V brněnských Žabovřeskách se od pondělí otevře nové sběrné středisko odpadu, které je s manipulační plochou 1600 metrů čtverečních, 19 kontejnery a ReUse a ReNab centrem největším v Brně. Náklady na středisko v Sochorově ulici přesahují osm milionů korun, 85 procent pokryla dotace. Ročně by mělo vytřídit téměř 1000 tun nepotřebného odpadu, uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
ilustrační foto

IEA žádá kvůli ochraně klimatu radikální změnu energetické politiky

18.5.21
Londýn 18. května (ČTK) - Mezinárodní agentura pro energii (IEA) přichází s radikálními požadavky na změnu energetické politiky, aby svět do poloviny století dosáhl nulových emisí. V dnes zveřejněné zprávě navrhuje například okamžitě zastavit investice do ropných, plynových a uhelných projektů. Pokud vlády chtějí uhlíkovou neutralitu do roku 2050 zajistit, musí se nejpozději do roku 2035 zastavit prodej nových osobních aut se spalovacím motorem a globální odvětví elektřiny musí dosáhnout čistých nulových emisí do roku 2040. Zpráva má být vodítkem pro další kolo globálních rozhovorů o klimatu, které se uskuteční v listopadu ve Skotsku.
ilustrační foto

Téměř čtvrtina zemědělské půdy ČR bude do sedmi let v režimu ekologického zemědělství. Vyplývá to z plánu Ministerstva zemědělství na roky 2021-2027

18.5.21
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) chce zvýšit plochy zemědělské půdy obhospodařované ekologicky na 22 % z dosavadních přibližně 15 %. Vzrůst by měla i výměra orné půdy v ekologickém zemědělství a spotřeba biopotravin. Tyto cíle stanovil Akční plán ČR pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2021–2027, který dnes schválila vláda.
ilustrační foto

Ostrava mění podobu popelnic, obměna potrvá asi deset let

18.5.21
Ostrava 15. května (ČTK) - Ostrava mění podobu nádob na odpad. Dlouhodobý projekt jejich výměny začne v pondělí. Nové černé nádoby s různě barevnými víky se nejprve objeví v městském obvodu Třebovice a také v části Poruby. Celkem půjde o 1080 popelnic o objemu 120 a 240 litrů na směsný odpad a bioodpad a o 270 kontejnerů o objemu 1100 litrů na směsný odpad, plast a papír. Obměna kontejnerů v celém městě potrvá asi deset let. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.
ilustrační foto

V Šumperku začali obyvatelé třídit gastroodpad

6.5.21
Šumperk 5. května (ČTK) - Obyvatelé Šumperka začali od začátku května třídit kuchyňský odpad, jde o pilotní testovací projekt města. Podle zástupců radnice je Šumperk prvním městem v republice, které se do třídění gastroodpadu pouští. Nádoby na gastro odpad začalo město rozmisťovat v ulicích již v předchozích měsících. Město se tímto krokem snaží snížit objem směsného odpadu. Podle posledních analýz totiž zabírají zhruba 30 procent popelnic na směsný odpad zbytky z kuchyně, sdělil ČTK místostarosta Jakub Jirgl.
ilustrační foto

Z rozpočtu Blanska letos půjde více peněz do systému sběru a třídění odpadu

6.5.21
Blansko 5. května (ČTK) - Z rozpočtu Blanska letos půjde více peněz do systému sběru, přepravy a třídění odpadu, a to zhruba 27 milionů korun. Loni to bylo o dva miliony méně. Blansko přesto letos nezvýšilo poplatek za odpad, obyvatelé tak od roku 2013 platí 540 korun za rok. Radnice to uvedla na svém webu. Ve městě se loni vyprodukovalo dohromady asi 3753 tun komunálního odpadu.
ilustrační foto

Praha chce do roku 2030 dát na zelená opatření 230 mld. Kč

6.5.21
Praha 5. května (ČTK) - Hlavní město by do roku 2030 mělo investovat 230 miliard korun do opatření snižujících emise oxidu uhličitého, pokud chce dostát svému závazku snížit uhlíkovou stopu metropole o 45 procent. Vyplývá to z návrhu klimatické strategie města, který by mělo v nejbližší době schvalovat vedení města a který má ČTK k dispozici. Dokument navrhuje celkem 69 opatření, většinu potřebných peněz chce město získat z evropských fondů.
ilustrační foto

Kompostárny zvou v rámci Mezinárodního týdne kompostování do svých provozů

29.4.21
V týdnu od 2. - 8. května probíhá Mezinárodní týden kompostování. České sdružení pro biomasu CZ Biom připravilo tématickou výzvu “NAKOPEJ SI PYTEL!”, která má za cíl přilákat širokou veřejnost do kompostáren po celé ČR. Akce má za cíl poukázat na důležitou roli kompostáren při zpracování bioodpadů a jejich opětovné využití jako hnojiva na půdu. Zúčastněné kompostárny vyhradí několik tun kompostu, který si lidé budou moci sami nakopat do pytle a odvézt.
ilustrační foto

V Doksech loni vytřídili přes polovinu odpadu, nádoby mají lidé u svých domů

13.4.21
Doksy (Českolipsko) 9. dubna (ČTK) - Už více než rok zajišťuje radnice v Doksech na Českolipsku svoz a likvidaci komunálního odpadu vlastní firmou. Změna se vyplatila. Vytřídit se za loňský rok podařilo více než polovinu odpadu, lidé totiž mají nádoby na plasty, papír a bioodpad přímo u svých domů. I když v době koronavirové pandemie i v Doksech množství odpadu z domácností vzrostlo zhruba o osm procent, toho směsného, za jehož likvidaci musí město platit, zbylo díky lepšímu třídění o pětinu méně než v roce 2019.
ilustrační foto

V Brně dnes začal systematický sběr bioodpadu,hnědé popelnice jsou už ve Slatině

12.4.21
Brno 12. dubna (ČTK) - Obyvatelé brněnské městské části Slatina mohou ode dneška vyhazovat zbytky ze zeleniny a ovoce, čajové sáčky či kávovou sedlinu do hnědých popelnic. Městská svozová společnost SAKO jich tam dnes navezla 43, čímž ve městě začal systematický sběr biologického odpadu. Popelnice postupně přibudou po celém městě. Dnes kromě Slatiny v Černovicích, Líšni a Brně-jihu. V pátek návoz skončí v Židenicích, Vinohradech a Brně-středu, řekl novinářům předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder (KDU-ČSL).
ilustrační foto

Jak naučit Česko využívat obnovitelné zdroje za rozumné ceny? KDU-ČSL má recept. Vydělají lidé i příroda

3.4.21
KDU-ČSL se ve svých návrzích inspiruje dobře vyzkoušenou praxí ze zahraničí, kterou vláda opomíjí. Například v Německu se podařilo díky tržní soutěži stlačit ceny solární energie od roku 2015 až o polovinu. Tyto kroky zavedly také ostatní státy Visegrádské 4, jen v Česku zatím chybí. Pozměňovací návrhy předložené předsedou lidovců Marianem Jurečkou odstraňují slabiny vládní novely a zavádí technologicky neutrální systémy aukcí, které zajišťují, že tu vznikne skutečné tržní prostředí pro využívání obnovitelných zdrojů. Výhodou otevření soutěží pro všechny typy zelených zdrojů podle návrhů Mariana Jurečky je vznik konkurenčního prostředí v české energetice a tlak na budoucí využití těch nejlevnějších energetických zdrojů. Čeští občané se tak budou moct těšit z výhod čisté energie za rozumných podmínek.
ilustrační foto

Ministr Havlíček blokuje modernizaci české energetiky. MPO nepodpořilo rozumné návrhy poslanců pro budování nových zdrojů energie

31.3.21
Hospodářský výbor na svém jednání nepodpořil rozumné návrhy poslanců Mariana Jurečky a Petra Dolínka, kteří navrhovali vylepšení vládní novely zákona o podporovaných zdrojích energie. Zamítavé stanovisko deklarovalo také Ministerstvo průmyslu a obchodu. Pozměňovací návrhy přitom rozšiřovaly typy obnovitelných zdrojů tak, aby byla naplněna technologická neutralita a spotřebitelé pomocí tržní soutěže získali levnou energii z obnovitelných zdrojů.
ilustrační foto

Už rok proudí v českých plynovodech zelený biometan, loni to bylo 718 tisíc m3

22.3.21

Vývoj v energetice ukazuje, že větší využití biometanu bude nutné pro splnění emisních cílů EU, ke kterým se Česká republika zavázala. Jako první v tuzemsku vtláčí do své plynárenské sítě biometan největší domácí distributor zemního plynu, společnost GasNet. Za první rok to bylo 718 tisíc m3 biometanu, což by pokrylo spotřebu jedné menší obce se stovkami obyvatel. Biometan by do roku 2030 mohl nahradit až 10 % tuzemské spotřeby pro potřeby vytápění i silniční dopravy. Tento moderní obnovitelný zdroj energie vyrábí bioplynová stanice EFG Rapotín BPS v Rapotíně na severní Moravě.

ilustrační foto

Kompostárna Prahy loni přijala rekordní množství bioodpadu

15.3.21
Praha 8. března (ČTK) - V kompostárně v pražském Slivenci loni přijali rekordních 3405 tun bioodpadu. Za čtyři roky provozu kompostárny to bylo více než 9000 tun. Zelený odpad do zařízení vozí pracovníci městské organizace Lesy hlavního města (LHMP), která je provozovatelem kompostárny, firmy i občané, uvedla mluvčí LHMP Petra Fišerová.
« | 1 | .. | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | .. | 213 | »