Zprávy z tisku

ilustrační foto

Agrární komora požaduje výjimku v zastropování cen na výrobu energií z obnovitelných zdrojů

1.11.22
V reakci na probíhající diskuse vlády na téma zastropování cen vyrobených energií a na zavedení daně z mimořádných zisků, přijalo představenstvo Agrární komory ČR usnesení, ve kterém zásadně požaduje ustanovení výjimky pro zastropování cen energií u výroby elektrické energie z bioplynových stanic do kapacity 1 MW provozovaných především v podnicích zemědělské prvovýroby. Odmítá také nízkou hranici pro zařazení celého podniku do mimořádného zdanění u vyjmenovaných příjmů, kde požaduje posun limitu z 5 na 50 mil. Kč a určení 75% podílu na celkových tržbách tedy tak, aby byly mimořádně zdaněné pouze podniky, kde prodej energií hraje významnou roli.
ilustrační foto

Biometanová stanice v Litomyšli zahájila zkušební provoz. „Zelený plyn“ bude vtláčet do plynárenské sítě, za rok ho vyprodukuje 1,7 milionu kubíků

1.11.22
Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl zahájilo zkušební provoz své nové biometanové stanice. „Obnovitelný zemní plyn“ vyrábí z bioplynu pocházejícího z odpadů živočišné a rostlinné zemědělské výroby a následně ho vtláčí do stávající plynárenské sítě Gasnet. Součástí projektu je i plnicí stanice na stlačený plyn (CNG) v přilehlém areálu v obci Dolní Újezd. Celou investici za více než 50 milionů korun realizovaly společnosti Hutira – Brno a Hutira green gas. V Česku se přitom jedná o vůbec první technologii výroby biometanu, která je propojena se zemědělskou bioplynovou stanicí, plničkou CNG i vtláčením plynu do plynárenské sítě.
ilustrační foto

V Litomyšli vznikla jedna z prvních biometanových stanic v Česku

25.10.22
Litomyšl (Svitavsko) 25. října (ČTK) - V Litomyšli na Svitavsku vznikla jedna z prvních biometanových stanic v Česku. Je ve zkušebním provozu. Vyrábí elektřinu a k tomu čistí bioplyn na biometan. Vtlačuje ho do plynárenské rozvodné sítě a zásobuje novou čerpací stanici na zemní plyn. Investiční náklady činily 50 milionů korun, uvedlo des Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Ocenění Zemědělec roku 2022 v kategorii pěstitel získal Václav Hanzal z Žatecka

20.10.22
Praha 20. října (ČTK) - Ocenění Zemědělec roku 2022 v kategorii pěstitel získal Václav Hanzal z Žatecka, cenu v kategorii chovatel dostalo Zemědělské družstvo Kouty z Vysočiny a ocenění za smíšenou výrobu získalo Zemědělské družstvo Bernartice v Jihočeském kraji. Vítězové soutěže, které se účastnilo na 300 fyzických a právnických osob, vzešli na základě hodnocení Ústavu zemědělské ekonomie a informací (ÚZEI). Zástupci oceněných podniků uvedli, že kvalitně hospodařit v Česku dokáží velké podniky i malí farmáři.
ilustrační foto

Předsedkyně ZD Unčovice: Částka vyčleněná na pomoc podnikům nemusí stačit

22.9.22
Unčovice (Olomoucko) 14. září (ČTK) - Částka 30 miliard korun, kterou vláda vyčlenila na podporu velkoodběratelů elektřiny a plynu, by podle předsedkyně představenstva Zemědělského družstva v Unčovicích na Olomoucku Milady Měsícové nemusela být vzhledem k počtu podniků a výši jejich plateb za energie dostatečná. Mnoha zemědělským družstvům a hlavně potravinářským firmám v poslední době prudce vzrostly ceny elektřiny a plynu, řekla dnes ČTK Měsícová. Dodala, že stát by měl potravinářským podnikům pomoci, jelikož vysoké ceny energií snižují konkurenceschopnost jejich produktů a ohrožují i zaměstnanost.
ilustrační foto

Oborové svazy chtějí vyšší hranici zdanění mimořádných zisků pro bioplyn

21.9.22
Praha 21. října (ČTK) - Zemědělské podniky, které vyrábí elektrickou energii v bioplynových stanicích, by měly mít vyšší hranici pro zařazení podniků do daně z mimořádných zisků. V tiskové zprávě to dnes uvedly Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Podle vládního návrhu by měly být zdaněny od pěti milionů Kč obratu z prodeje a výroby energií a pohonných hmot. Komora a svaz požadují, aby se limit navýšil na 50 milionů Kč. Dále chtějí, aby pro zařazení do mimořádné daně musela tato činnost tvořit nejméně 75 procent tržeb podniku, jinak by podle nich došlo ke zdanění příjmů ze zemědělské výroby.
ilustrační foto

Piráti: Prosadíme, aby Praha byla do roku 2025 bez ruského plynu

26.7.22
Praha 26. července (ČTK) - Pražští Piráti chtějí v případě úspěchu v podzimních volbách prosadit, aby bylo hlavní město do roku 2025 nezávislé na ruském plynu. Napomoci tomu má soubor opatření, jako je budování bioplynových stanic, využití tepla z odpadních vod pro vytápění, fotovoltaika nebo energetické úspory ve veřejných budovách. Novinářům to dnes řekli zástupci strany. Záměr se má podle nich týkat soukromých i veřejných budov.
ilustrační foto

Nová analýza: 5 až 26 % spotřeby zemního plynu může do osmi let nahradit bioplyn

26.7.22
Až 26 terawatthodin (TWh) energie by mohly dodávat v roce 2030 nové a modernizované bioplynové a biometanové stanice, spočítali experti CZ Biom. To odpovídá zhruba 2,5 miliardám kubíků zemního plynu, tedy zhruba čtvrtině roční spotřeby ČR. Vyrobený bioplyn lze použít stejně jako zemní plyn: ve vytápění, v průmyslu či v dopravě. Lze ho rovněž vyčistit a po stlačení vhánět do plynové distribuční sítě. Výpočet je součástí analýzy o regulačním potenciálu bioplynu v energetice, kterou připravují experti CZ Biom spolu s ČVUT.
ilustrační foto

Prazdroj: Při přerušení dodávek plynu by pivovary byly schopné vyrábět omezeně

25.7.22
Plzeň 22. července (ČTK) - Při přerušení dodávek zemního plynu by pivovary byly schopné vyrábět a prodávat jen v omezeném množství. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář. Podle něj by přerušení dodávek plynu mělo zásadní vliv na celé pivovarnictví včetně dodavatelů. Prazdroj je největším pivovarem v Česku a plyn využívá ve sladovnách i v pivovarech. Na energii spotřebovávané na výrobu piva a sladu se plyn u něj podílí zhruba 40 procenty. Dlouhodobou strategií Prazdroje je podle Kováře snižovat spotřebu zemního plynu a nahrazovat jej obnovitelnými zdroji.
ilustrační foto

Havlíček: Vláda by měla motivovat firmy k šetření energiemi a připravit podporu

21.7.22
Praha 21. července (ČTK) - Vláda by měla motivovat ekonomický sektor k šetření energiemi a připravit programy, které by k tomu dopomohly. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Kabinet Spolu a Pirátů se STAN by podle něj měl reflektovat doporučení Evropské komise (EK).
ilustrační foto

Bioplynové stanice nabízí řešení nedostatku flexibilních zdrojů, které by regulovaly rovnováhu sítě

13.7.22
Energetický regulační úřad zveřejnil zprávu o přípravě regulace ceny pro poskytování služeb výkonové rovnováhy, kterou reaguje na současný vývoj na trhu. Podle úřadu ceny neúměrně rostou z důvodu nedostatečného počtu poskytovatelů podpůrných služeb. CZ Biom již dlouhodobě vyzývá ke změně legislativy a poukazuje na to, že bioplynové stanice mohou být poskytovatelé flexibility, a to o výkonu srovnatelným s přečerpávací elektrárnou Dlouhé stráně.
ilustrační foto

Na ČZU vědci vyvíjí dron pro využití v zemědělské výrobě

6.7.22
Praha 6. července (ČTK) - Na České zemědělské univerzitě (ČZU) vědci vyvíjí pracovní dron, který by měl najít využití v zemědělské výrobě i dalších oborech. Létající autonomní dron nazvaný Agronaut dokáže v autonomním režimu ošetřovat plodiny postřiky a lze ho osadit i různými pracovními zařízeními. ČTK to sdělil Petr Hnízdil z Technické fakulty ČZU, kde projekt vzniká. Plánuje se i komerční sériová výroba.
ilustrační foto

Státy EU se shodly na zvýšení cílů pro obnovitelné zdroje a úspory energie

27.6.22
Lucemburk/Brusel 27. června (zpravodaj ČTK) - Státy Evropské unie se dnes shodly na zvýšení cílů pro podíl obnovitelných zdrojů energie a energetickou účinnost pro rok 2030, které jsou součástí dosud největšího balíku klimatických návrhů. Podle návrhu odsouhlaseného ministry energetiky má EU na konci desetiletí vyrábět 40 procent energie ze solárních, větrných a dalších klimaticky šetrných zdrojů. Zároveň se má o devět procent snížit spotřeba energie.
ilustrační foto

Senát schválil změnu dokládání podmínek udržitelnosti u biomasy

18.5.22
Praha 18. května (ČTK) - Doložení splnění podmínek udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů u biomasy bude možné až do konce letošního roku nejen příslušným dokladem podle evropského předpisu, ale také čestným prohlášením. Plnění kritérií budou dokladovat také výrobci, dovozci a dodavatelé paliva z biomasy. Počítá s tím poslanecká novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou dnes schválil Senát hlasy 47 z 50 přítomných členů. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
ilustrační foto

Nejvyšší podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie v EU má Švédsko

18.5.22
Brusel/Praha 18. května (ČTK) - Podle ekologického balíčku, který loni představila Evropská komise, měl podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie v EU vzrůst k roku 2030 na 40 procent. Dnes ale EK navrhla zvýšit do stejné doby podíl obnovitelných zdrojů na 45 procent. V roce 2020 činil podíl takových zdrojů na spotřebě energie v EU 22,09 procenta. Nejlépe na tom byly Švédsko (60,12 procenta), Finsko (43,8 procenta) a Lotyšsko (42,13 procenta). Naopak nejmenší podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie měly Malta (10,71 procenta), Lucembursko (11,7 procenta) a Belgie (13 procent). Česká republika byla s více než 17 procenty na 19. místě z evropské sedmadvacítky.
ilustrační foto

Studie: Česku může pomoct k energetické nezávislosti komunální energetika

27.4.22
Praha 27. dubna (ČTK) - České republice může k energetické nezávislosti a odklonu od dovozu ruských fosilních paliv pomoci mimo jiné komunální energetika. Ukázala to studie expertní skupiny EGÚ Brno, kterou si zadaly Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí Duha a společnost Frank Bold. Potenciál instalované kapacity komunitně spravovaných fotovoltaických elektráren činí podle studie přes čtyři gigawatty (GW), což je téměř dvakrát více než všechny dosavadní fotovoltaické zdroje v ČR. Zástupci organizací to dnes řekli novinářům.
ilustrační foto

Biometan jako alternativa zemního plynu? V Česku může v nejbližších letech nahradit 5 procent spotřeby

19.4.22
Skloňování alternativ pro český energetický mix ještě zesílilo v souvislosti s aktuální debatou o možném omezení dodávek ruského plynu. Jednou z jeho nejpřirozenějších alternativ je biometan, který v Česku podle odborníků může nahradit okolo 5 procent současné spotřeby. V tuzemsku aktuálně vzniká druhá biometanová stanice, pro rychlejší nárůst jejich počtu však bude nutná změna energetické strategie u stávajících bioplynových stanic a čistíren odpadních vod. Klíčová bude také role státu a jeho podpora těchto projektů.
ilustrační foto

Akademici: Situace v teplárenství je tristní, čím nahradit plyn není jasné

3.4.22
Praha 3. dubna (ČTK) - Současná situace v českém teplárenství je tristní. Teplárenství se dlouhodobě věnovala menší pozornost než elektroenergetice. Čím nahradit plyn a uhlí není zcela jasné, možností existuje několik. Je ale pravděpodobné, že cena tepla poroste, řekli ČTK oslovení akademici. Vliv podle nich logicky má mimo jiné aktuální ruská invaze na Ukrajinu.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 310 | »