Odborné články
Hlína, konopí a rákos - znovuobjevené materiály pro zdravé bydlení
1. Úvod
Tradiční materiály, které byly používány v minulosti, jsou dnes obecně vnímány jako nemoderní, spojené s chudým a primitivním způsobem života. A konvenční stavební systémy jsou stále složitější, náročné na technologie využívající neobnovitelné zdroje, s potřebou vynaložení značných energií při výrobě i dopravě.
Hliněné materiály přesto zažívají svou renesanci, jako funkční a v mnoha ohledech exkluzivní možnost řešení našich obydlí. Z konopného vlákna i pazdeří je možné jednoduchou cestou vyrobit vysoce kvalitní izolační i konstrukční desky. Hlína i konopí byly dříve ve velké míře využívány pro snadnou dostupnost a dobré podmínky při pěstování. Zdroje rákosu jsou již u nás vzhledem k proměně krajiny omezené. Ale estetická hodnota, odolnost a izolační vlastnosti nás přesvědčují o jeho použití přes nutnost rákos dovážet.
Potenciál je veliký a záleží na nás, jak ho budeme schopni uchopit. Dnes se již nejedná pouze o alternativu, ale uvědomění si, že uplatnění zdravých přírodních materiálů ve stavbách je přirozené a výhledově nutné řešení.
2. Přírodní stavební materiály
2.1 Hlína - dostupný stavební materiál dneška na českém trhu již 3 roky existuje základní sortiment sypkých hliněných směsí
- vyráběných pro stavební využití
- tyto omítkové a zdící směsi jsou s úspěchem aplikovány do mnoha typů konstrukcí, jak novostaveb, tak starších domů a památek. Od roku 2008 jsou malty po předchozích zkouškách certifikovány.
- v roce 2008 přichází na trh kvalitní certifikované české lisované hliněné cihly s vysokou pevností
- pokračuje vývoj a praktické zkoušky dalších typů omítkových směsí, jako jsou štukové omítky z barevných jílů a omítky s přídavkem konopného vlákna
- rozšiřují se možnosti úprav povrchů hliněných konstrukcí nátěry na bázi přírodních vosků, olejů, kaseinových a křemíkových složek
- při práci s hliněnými materiály jsou uplatňovány nové postupy a inovativní využití v konstrukcích - šlechtěné hlazené omítky, stěnové vytápění v omítce i integrované do hliněných panelů, hliněné desky pro suchou montáž, děrované příčkové cihly a tvárnice atd.
- čeká nás výzkum a vývoj hliněných materiálů s přídavkem přírodních fermentačních prostředků a plastifikátorů, zlepšujících zpracovatelnost malty s menším množstvím vody, eliminujících vypraskávání hliněných omítek a zvyšujících tak jejich odolnost a otěruvzdornost
- nabízí se možnost vytvořit geokompozitní materiály s unikátními vlastnostmi, dále využít hlínu pro vícevrstvé konstrukce podlah v novostavbách apod.
- úkolem zůstává zapracování parametrů hliněných materiálů do technických předpisů a norem
- specifika spojená s vlastnostmi a aplikací hliněných materiálů by měla být dále předávána realizačním firmám formou odborných školení a kurzů (v současnosti provádíme zaškolení řemeslníků na jednotlivých stavbách)
2.2 Proč izolovat konopím
- konopí je obnovitelná strategická plodina s tradicí pěstování v našich klimatických podmínkách s vysokými výnosy z hektaru
- konopné vlákno vyniká svou pevností, trvanlivostí a přirozenou ochranou proti škůdcům
- zpracování konopí na konopné vlákno a pazdeří je prováděno mechanicky bez procesů znečišťujících životní prostředí
- v současné době probíhá doladění výroby pro zkušební provoz
- ekologické konopné izolační desky budou v roce 2009 vyráběny v ČR pomocí kvalitní technologie, zaručující vysoký standard při nízké ceně. Vznikne materiál s minimální mírou zabudované energie.
- zlepšení tvarové stálosti izolačních desek zaručí přibližně 10% podíl dvousložkového BIKO vlákna
- proti hoření je izolace ošetřena retardantem - jedlou sodou
- možnosti uplatnění nachází konopné izolace v difúzně otevřených konstrukcích s parobrzdnými systémy. Konopí izoluje v zimě a v létě klimatizuje, zajišťuje fázový posun vnikání tepla do objektu.
- tepelně izolační a akustické vlastnosti konopí jsou srovnatelné s konvenčními izolacemi, ale odolnost proti vlhkosti a kapilární vlastnosti při odvádění vody zaručují stabilitu i v podmínkách, kdy konvenční materiály podléhají destrukci nebo dochází ke značnému snížení jejich izolačních schopností
- konopné izolace již mají provedeny zkoušky a certifikace s jasnými parametry pro projektanty a jejich navrhování do staveb je analogické s konvenčními izolacemi
- rovněž aplikace v konstrukcích a pracovní postupy jsou totožné s konvenčními materiály
- manipulace s konopím je příjemná, bez nebezpečí poškození kůže nebo dýchacích cest
- uplatnění nachází v široké škále konstrukcí v novostavbách i starších domech
- tento přírodní materiál zajišťuje dobré mikroklima s přirozenou ochranou proti plísním, hnilobám a škůdcům
- dokonale izoluje a vytváří zdravé prostředí v interiérech domů
- cenová úroveň konopné izolace již není 2 až 3 násobkem ceny minerální vlny, je vyšší jen o pár desítek procent
2.3 Rákos ve stavbách
- rákos nabízí difúzně otevřené řešení střechy z přírodního materiálu
- zdvojená funkce rákosových střech - esteticky hodnotná krytina a tepelná izolace zároveň
- možnost obnovy střešní krytiny bez nutnosti odstranění původní vrstvy rákosu (doplňováním)
- protipožární opatření: lapače jisker na komínech, ochranné nástřiky, hasící systémy střech (Holandsko, Belgie, Dánsko)
- rákosové panely použitelné jako kontaktní izolace pro difúzně otevřené konstrukce
- využití rákosových rohoží jako nosičů hliněných omítek u nesavých konstrukcí
3. Příklady difúzně otevřených stavebních konstrukcí z přírodních materiálů
3.1 Svislé difúzně otevřené obvodové konstrukce
3.2 Difúzně otevřený střešní plášť
3.3 Difúzně otevřené stropní konstrukce
3.4 Difúzně otevřené vnitřní příčky
4. Závěr
Uvedené příklady skladeb difúzně otevřených stavebních konstrukcí z přírodních materiálů si zaslouží další rozšíření s jasně definovanými technickými parametry celých konstrukcí, aby mohly být více užívány jednotlivými architekty a projektanty v praxi.
Z pestrosti těchto skladeb vyplývá, jak velký prostor se nabízí hlíně jako akumulačnímu materiálu ve spojení s konopnými a rákosovými izolacemi, ať už v klasických zděných stavbách nebo ve stále se rozšiřujícím spektru dřevostaveb. Přírodní materiály mají potenciál plošného užití ve stavebnictví. Zároveň jsou předpokladem vytváření zdravých interiérů v našich domech. V širších souvislostech jejich energeticky nenáročná výroba tolik nezatěžuje životní prostředí.
TweetČlánek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem
Související články:
Konopí seté – energetická a průmyslová plodina třetího tisíciletí
Konopí seté
Experimentální nízkoenergetický rodinný dům v Koberovech
Chrastice rákosovitá - pěstování a možnosti využití
Chrastice rákosovitá - nový alternativní zdroj pro průmyslové a energetické využití
Zobrazit ostatní články v kategorii Obnovitelné zdroje energie
Datum uveřejnění: 8.12.2008
Poslední změna: 15.1.2009
Počet shlédnutí: 10989
Citace tohoto článku:
VLČEK, Marek: Hlína, konopí a rákos - znovuobjevené materiály pro zdravé bydlení. Biom.cz [online]. 2008-12-08 [cit. 2024-11-05]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/cz-pestovani-biomasy-bioodpady-a-kompostovani-obnovitelne-zdroje-energie/odborne-clanky/hlina-konopi-a-rakos-znovuobjevene-materialy-pro-zdrave-bydleni>. ISSN: 1801-2655.