Zprávy z tisku
Experti se přou s politiky o daně z elektřiny
Akademici z ČVUT přinesli další argument pro tvrzení, že ekologické daně se v Česku stávají významným tématem.
Pustili se totiž do návrhu ekologické daňové reformy z dílny ministerstva životního prostředí. Reforma je podle nich neefektivní.
Jde o problém, před kterým Česko neuteče: od roku 2008 začne země naplňovat směrnice Bruselu, jejichž smyslem je zdaňovat výrobu elektřiny a přispět tak ke zlepšení životního prostředí v Evropě.
Koncepci daňové reformy loni připravil pro ministerstvo životního prostředí současný předseda Strany zelených Martin Bursík. Experti z ČVUT a VŠE si stěžují, že reforma nezlepší životní prostředí a přitíží zejména rodinám s nižšími příjmy. "Ministerstvo navrhuje až třikrát vyšší daňové sazby, než požaduje Unie," říká proděkan Fakulty elektrotechnické ČVUT Oldřich Starý.
Reforma by vedla ke zdražení tepla a elektřiny a přinesla by do státní pokladny desítky miliard korun ročně. Změny by přinesly zdanění elektřiny z jaderných a uhelných elektráren a pohonných hmot. Ministerská koncepce se odvíjí od principu čím "špinavější" výroba elektřiny, tím vyšší daň.
Kritici namítají, že nemá smysl trestat lidi za to, že topí uhlím, když nemají na výběr. Navrhují proto zatím zavést povinné minimum a zaměřit reformu na zlepšení ovzduší. Výnos z daní například chtějí použít na zateplení domů.
Ani lidé z ministerstva životního prostředí, ani tvůrce reformy Bursík s kritikou nesouhlasí.
"Chceme reformu využít k tomu, aby uspěla elektřina, jejíž výroba je šetrnější k životnímu prostředí," říká Bursík. Po volbách se prý bude snažit prosadit i nižší DPH na ekologičtější otop, jako je dřevo nebo ekobrikety. Výroba elektřiny a doprava jsou podle něj největšími viníky za skleníkové plyny.
Navržené změny nejsou definitivní. Reformou se ještě bude zabývat vláda a zatím není jisté, zda se tak vůbec stane do voleb.
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 14.04.2006
Autor: (kk)
Datum uveřejnění: 17.4.06
Poslední změna: 17.4.2006
Počet shlédnutí: 118
Experti se přou s politiky o daně z elektřiny
Akademici z ČVUT přinesli další argument pro tvrzení, že ekologické daně se v Česku stávají významným tématem.
Pustili se totiž do návrhu ekologické daňové reformy z dílny ministerstva životního prostředí. Reforma je podle nich neefektivní.
Jde o problém, před kterým Česko neuteče: od roku 2008 začne země naplňovat směrnice Bruselu, jejichž smyslem je zdaňovat výrobu elektřiny a přispět tak ke zlepšení životního prostředí v Evropě.
Koncepci daňové reformy loni připravil pro ministerstvo životního prostředí současný předseda Strany zelených Martin Bursík. Experti z ČVUT a VŠE si stěžují, že reforma nezlepší životní prostředí a přitíží zejména rodinám s nižšími příjmy. "Ministerstvo navrhuje až třikrát vyšší daňové sazby, než požaduje Unie," říká proděkan Fakulty elektrotechnické ČVUT Oldřich Starý.
Reforma by vedla ke zdražení tepla a elektřiny a přinesla by do státní pokladny desítky miliard korun ročně. Změny by přinesly zdanění elektřiny z jaderných a uhelných elektráren a pohonných hmot. Ministerská koncepce se odvíjí od principu čím "špinavější" výroba elektřiny, tím vyšší daň.
Kritici namítají, že nemá smysl trestat lidi za to, že topí uhlím, když nemají na výběr. Navrhují proto zatím zavést povinné minimum a zaměřit reformu na zlepšení ovzduší. Výnos z daní například chtějí použít na zateplení domů.
Ani lidé z ministerstva životního prostředí, ani tvůrce reformy Bursík s kritikou nesouhlasí.
"Chceme reformu využít k tomu, aby uspěla elektřina, jejíž výroba je šetrnější k životnímu prostředí," říká Bursík. Po volbách se prý bude snažit prosadit i nižší DPH na ekologičtější otop, jako je dřevo nebo ekobrikety. Výroba elektřiny a doprava jsou podle něj největšími viníky za skleníkové plyny.
Navržené změny nejsou definitivní. Reformou se ještě bude zabývat vláda a zatím není jisté, zda se tak vůbec stane do voleb.
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 14.04.2006
Autor: (kk)
Datum uveřejnění: 17.4.06
Poslední změna: 17.4.2006
Počet shlédnutí: 118