Zprávy z tisku

Bursík chce nižší sazbu DPH na technologie a alternativní zdroje

Rozšířili jsme o reakci ministerstva průmyslu a obchodu v 6. odstavci.

 
 

Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík prosazuje v balíčku opatření proti hospodářské krizi přeřazení energeticky úsporných technologií, obnovitelných zdrojů a výrobků z recyklovaných materiálů do nižší sazby daně z přidané hodnoty. Novinářům dnes řekl, že o návrhu diskutuje s ministerstvem financí.

Snížení DPH má v uvedených oblastech podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška větší smysl než kdekoliv jinde, protože podporuje dlouhodobý cíl efektivnějšího využití přírodních zdrojů. "Návrh bude ovšem nutné přesně vymezit, aby se na něm nesvezly technologie, které šetrné k životnímu prostředí nejsou," upozornil. Rovněž podle něj bude nutná asi diskuze s EU. "Návrh tedy vidím jako spíše střednědobé než krátkodobé opatření," dodal.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka není tento návrh odpovědí na dopady finanční krize na českou ekonomiku. "Potíže české ekonomiky vyplývají z recese v eurozóně a poklesu zakázek ze zahraničí. Odpovědí na tento vývoj by měla být podpora exportu a firemní sféry," upozornil. Jinak je ovšem podpora energeticky úsporných technologií podle něj jistě užitečná a v dlouhodobé vládní politice jí nelze nic vytknout.

Mezi další opatření navrhovaná Stranou zelených patří například záměr stáhnout investice elektrárenské Skupiny ČEZ ze zahraničí do Česka mimo jiné na výstavbu takzvaných inteligentních sítí, měřidel a náhradu nynějších zdrojů za účinnější.

"ČEZ dlouhodobě chce být tygrem střední Evropy, to je hezké, ale my jsme v situaci, kdy potřebujeme investovat doma, potřebujeme vytvářet pracovní příležitosti v ČR, každá ekonomika se takhle chová," uvedl Bursík. Vláda by měla podle Bursíka vést s polostátní firmou dialog prostřednictvím dozorčí rady, aby přišel s projekty v Česku.

Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Bartovského ale většina problémů, se kterými se potýká česká energetika, vyplývá z přehnaných ambicí politiků ovlivňovat ekonomické procesy, které spadají do výhradní kompetence firem. "O umístění svých investic naštěstí rozhoduje představenstvo ČEZ, nikoli pan Bursík," dodal Bartovský.

Vicepremiér dále poznamenal, že si uvědomuje, že není možné zvýhodnit pouze domácí výrobce. "Právě proto vybíráme taková opatření, kde víme, že to bude cíleno na domácí výrobce. V projektech zateplování škol se asi stěží uplatní nadnárodní firma," zdůraznil. "Inteligentní sítě, investice do přenosových sítí, jsou na to i dotace z evropských programů, inteligentní měření znamená, že si zákazník může optimalizovat účet, protože může na dálku spouštět spotřebiče," uvedl Bursík.

Podle tiskového mluvčího ČEZ Ladislava Kříže inteligentní měření není v rozporu se zahraniční expanzí. "V tomto nejde o omezení prostředků a že v zahraniční expanzi postupujeme střídmě, dokládá i dnešní krok v Gacku," dodal Kříž. Elektrárenská společnost dnes potvrdila, že se stáhne ze společného energetického podniku v srbské části Bosny a Hercegoviny a prodá svůj podíl 51 procent v tomto projektu.

ČEZ stejně jako například E.ON zkouší inteligentní měření na pilotním projektu ve třech východočeských městech. V Hradci Králové, Chrudimi a Poličce jde celkem o 1940 odběrných míst.

Dál zelení navrhují větší využití dřeva ve stavebnictví, podporu úspor energií v domácnostech a podporu recyklačního průmyslu. "Je také třeba, aby podniky Povodí pod ministerstvem zemědělství uvolnily lokality pro výstavbu malých vodních elektráren, které dlouhodobě blokují, a aby to nabídly k privatizaci soukromým firmám, které by nainvestovaly do malých vodních elektráren," popsal Bursík návrhy zelených.

O opatřeních v neděli jednala Národní ekonomická rada vlády společně s radou ekonomických ministrů. Podle Bursíka je další debata otázkou nejbližších dní.

Bursík na tiskové konferenci připomenul, že ministr financí Miroslav Kalousek uvažuje o nižší sazbě DPH u služeb s vysokou hodnotou práce. Vzhledem k tomu, že evropští politici se musejí dohodnout také na nástrojích opatření proti změnám klimatu, je podle Bursíka na místě, aby Česko jako předsednická země navrhlo mezi opatřeními týkajícími se krize nižší DPH u technologií, které produkují méně oxidu uhličitého (CO2).

O opatřeních ke snížení množství oxidu uhličitého v atmosféře budou počátkem února v Praze společně jednat náměstkové ministrů financí a náměstkové ministrů životního prostředí celé EU.

Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 29.1.09
Poslední změna: 31.1.2009
Počet shlédnutí: 368