Odborné články

Z odpadů vyrábí biometan a nabízí výkonovou flexibilitu elektřiny

V roce 2024 byla uvedena do provozu biometanová stanice v areálu kompostárny Jarošovice a 4. dubna 2025 byla představena veřejnosti v rámci slavnostního zahájení provozu. Celý areál kompostárny je zajímavou ukázkou, jak může moderní nakládání s odpady vypadat. Z odpadu zde vzniká několik cenných finálních produktů jako je kompost, digestát, biometan, teplo i elektřina. 

Foto: Biometanivá stanice Jarošovice – pohled na technologický celek úpravy bioplynu a vtláčení biometanu do sítě zemního plynu včetně propanizace (archiv CZ Biom)

Bioplynová stanice v Jarošovicích zpracovává desítky tun bioodpadů. Vstupní branou do energetického cyklu je příjmová hala s bio-separátorem DODA, který zpracovává odpady v obalech, bez nutnosti ručního třídění a rozbalování. V separačním procesu se odděluje organický materiál od obalů, jako jsou plasty, papír, sklo a tetrapaky. Vzniklá suspenze bioodpadu vystupující ze separátoru se využívá jako vstupní substrát pro bioplynovou stanici.

Část produkovaného bioplynu je určena pro kogenerační jednotku, pokrývající nároky na vlastní spotřebu elektřiny a tepla. Hlavní proud plynu směřuje do technologie úpravy bioplynu na biometan. Technologický celek vlastní jednotky upgradingu, vysokotlakého kompresoru, propanizační jednotky a měřící stanice umožňuje produkovat až 260 Nm3 biometanu za hodinu. Produkovaný biometan je veden 1,4 km dlouhým těžebním plynovodem, až k přípojnému místu do distribuční sítě zemního plynu. 

Unikátnost jednotky spočívá v tom, že se jedná o první připojené zařízení v distribuční síti EG.D. Pro dodržení požadovaných parametrů spalného tepla je nutné biometan v tomto případě propanizovat. Jde o technicky a finančně náročné energetické obohacování biometanu, které by nemuselo být prováděno v případě úpravy legislativy týkající se pouze fakturačních pravidel dodávek zemního plynu.  

Vtláčení biometanu do sítě zde není jediným způsobem nakládání s touto cenou komoditou. Provozovatel jej využívá také ve své plnící stanici na bioCNG. Část vozového parku zajišťující svoz odpadů ze širokého okolí tak jezdí na vlastní pohonné hmoty. Cirkularita zde nabývá širšího významu a dochází k úspoře fosilních paliv. Naproti tomu stále menší dostupnost osobních automobilů a dodávek s pohonem na CNG se zdá jako nepochopená příležitost dekarbonizace dopravy. 

Foto: Dvoustupňový bio-separátor zajišťuje velmi dobré oddělení bioodpadu od obalového materiálu a nevhodných příměsí (archiv CZ Biom)

Biometanová stanice je jedna ze dvou v ČR, která byla registrována k provozní podpoře biometanu vyhlášené na krátké období 2023-2025. Provozovatel zvažoval pro a proti budoucího provozu s podporou anebo tržním zhodnocením úspor emisí a s ohledem na nepředvídatelnost trhu se rozhodl pro “jistotu” v podobě nepříliš štědré provozní podpory. Udržitelnou ekonomiku projektu se pokusí zajistit dodatečným příjmem z výkonové flexibility. Do své lokální distribuční soustavy plánuje zapojit také energii z fotovoltaických článků umístěných na příjmové hale. Díky kogenerační jednotce a bateriovému úložišti bude schopen nabídnout flexibilitu třeba pro agregované služby výkonové rovnováhy.     

Od roku 2026 by provozní podpora měla pokračovat formou aukcí. Základy pravidel stanovuje balíček LEX OZE III, který snad brzy vyjde ve sbírce zákonů. Konkrétní pravidla aukční výzvy a budoucích podmínek však nejsou ještě známy, což vytváří nejistotu a společně s nepředvídatelností vede ke snížení podnikatelského zájmu, a proto projekty, jako je tento, vznikají výrazně nižším tempem, než jaký si ČR naplánovala a předsevzala v národních akčních plánech. Každý takový projekt je tedy hoden oslavy.

Článek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem

Související články:

Výpočty úspor emisí v bioplynu, biometanu a pevné biomase
Bioenergie se zápornými emisemi skleníkových plynů
Nová podpora biometanu formou indexovaných aukčních bonusů
Pokročilé vstupy jako budoucnost produkce bioplynu
Kapacita první biometanové stanice v Česku EFG Rapotín BPS se více než zdvojnásobila
Kam jsme se posunuli za posledních 30 let v oblasti nakládání s biologicky rozložitelnými odpady a co se dá očekávat dál?

Zobrazit ostatní články v kategorii Biometan, Bioodpady a kompostování, Bioplyn, Obnovitelné zdroje energie

Datum uveřejnění: 6.4.2025
Poslední změna: 13.7.2025
Počet shlédnutí: 37

Citace tohoto článku:
MORAVEC, Adam: Z odpadů vyrábí biometan a nabízí výkonovou flexibilitu elektřiny. Biom.cz [online]. 2025-04-06 [cit. 2025-07-16]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/cz-11&add_disc=1&parent_id=fe38c30db7edf6d67acf1cd42e70a98f&wa=WWW-bioplyn/odborne-clanky/z-odpadu-vyrabi-biometan-a-nabizi-vykonovou-flexibilitu-elektriny>. ISSN: 1801-2655.

Komentáře:
ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto