Odborné články

Nová politika MŽP pro zlepšení vzduchu na Ostravsku? Zvýhodnit uhlí na úkor ekologičtějších způsobů vytápění!

Kdo chce spalovat uhlí, dostane od Ministerstva životního prostředí dotaci. Zatímco ti, kteří chtějí zlepšovat svoje zdraví a životní prostředí tím, že budou topit dřevem, briketami a peletami, si budou muset nový kotel zaplatit sami. To je od 1. ledna politika ministerstva v Moravskoslezském kraji, který trpí nejvíce znečištěným ovzduším u nás i v Evropské unii. Program čelí oprávněné kritice – i s automatickým kotlem je spalování uhlí doprovázeno většími emisemi škodlivin než jiné, ekologičtější způsoby vytápění. Ty jsou přitom novou politikou konkurenčně znevýhodněny.

20 milionů korun chce ministerstvo v první fázi programu věnovat vlastníkům rodinných domů v Moravskoslezském kraji, aby mohli vyměnit své stávající ručně plněné kotle na tuhá paliva za nízko-emisní automatické. Pokud se však občané, kteří denně dýchají škodliviny ohrožující jejich zdraví, rozhodnou spalovat výhradně dřevěné pelety nebo brikety, budou mít smůlu. Příspěvek až 60 tisíc korun dostanou jen ti, kteří si zakoupí kotle čistě na uhlí nebo na uhlí s biomasou.

„Nevěřím tomu, že tradice spalování uhlí je pro obyvatele Moravskoslezského kraje důležitější než zdraví jejich dětí. Ministerstvo se odvolává na tradici, zatímco blokuje skutečně efektivní zlepšení životního prostředí, které by přineslo například spalování dřevěných pelet,“ kroutí hlavou nad postupem Ministerstva životního prostředí Ing. Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.

Rozhodující roli při rozhodování o vytápění ovšem kromě ovzduší a tradice hraje cena. Ta je u dřevěných pelet v posledních letech srovnatelná s tradičně nejlevnějším hnědým uhlím. „Uhlí tedy není jedinou možností pro ty, které trápí rostoucí životní náklady, jak se nám snaží namluvit ministerstvo. Program je polovičatým řešením, které zbytečně zamlčuje modernější a užitečnější příležitosti pro domácí vytápění,“ upozorňuje Stupavský. Politika ministerstva má být zaměřena na občany, kteří v tzv. lokálních topeništích spalují vůbec nejlevnější a zároveň nejškodlivější palivo – odpady. Právě v uhelném kotli se však odpady spalují nejlépe. Zařízení na jejich drcení a lisování přímo nabízejí někteří polští výrobci.

Ing. Petr Cankař z české firmy ATMOS, jednoho z největších výrobců tepelné techniky v Evropě, podrobil z výše uvedených důvodů ministerstvo ostré kritice a žádá odstoupení ministra Chalupy. „Novým programem ministr otevřeně podpořil soukromé firmy těžící uhlí a prodávající zařízení na jeho spalování. Uhlí ekologickým palivem nikdy nebylo a nebude. Ani automatický kotel nezabrání síře a jiným látkám, aby při spalování uhlí unikala do ovzduší.“ stěžuje si v otevřené výzvě Cankař, který rovněž podal na ministerstvo stížnost u úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

Občané, kteří chtějí vytápět své domy zdravým, a zároveň cenově dostupným způsobem, stejně tak jako dodavatelé pelet a kotlů na jejich spalování, jsou novým programem zklamaní tím spíše, že má údajně nahrazovat program Zelená úsporám, v němž by občané spalující dřevo, brikety a pelety podporu dostali.

Článek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem

Související články:

Zelená podpoře tepla pro zdroje na biomasu a bioplyn zajistí nižší náklady spotřebitelů
Význam peletizace dřevní hmoty
V době, kdy plyn opět zdražuje, představují pelety levnou příležitost
Energetická náročnost výroby pelet z biomasy
Výroba pelet z biomasy - technické a ekonomické aspekty
Dotace na kotel na biomasu a dovoz pelet zdarma - pohodové topení

Zobrazit ostatní články v kategorii

Datum uveřejnění: 4.1.2012
Poslední změna: 4.1.2012
Počet shlédnutí: 4110

Citace tohoto článku:
, Klastr Česká peleta: Nová politika MŽP pro zlepšení vzduchu na Ostravsku? Zvýhodnit uhlí na úkor ekologičtějších způsobů vytápění!. Biom.cz [online]. 2012-01-04 [cit. 2025-01-07]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/czt-pestovani-biomasy-kapalna-biopaliva/odborne-clanky/nova-politika-mzp-pro-zlepseni-vzduchu-na-ostravsku-zvyhodnit-uhli-na-ukor-ekologictejsich-zpusobu-vytapeni>. ISSN: 1801-2655.

Komentáře:
11 Jan 2012 12:14 tomas_kr
- Tak tomu nerozumím.
ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto