Zprávy z tisku
Pro rozvoj biometanu v Evropě je klíčová harmonizace trhu
Biometan z biologicky rozložitelného odpadu, vyráběný jako lokální alternativa zemního plynu, je jedním z klíčových prvků transformace energetiky směrem k udržitelnosti. Jeho rozvoj v rámci EU ale brzdí absence jednotných pravidel pro přeshraniční obchod a rozdílné systémy podpory v členských státech. V evropském obchodu s biometanem dominují země jako Německo a Nizozemsko, zatímco Česko je teprve na začátku. K rozvoji by u nás ale mohlo přispět nové schéma podpory biometanu připravované Ministerstvem průmyslu a obchodu, které by mělo vstoupit v platnost na začátku roku 2026.
EBA 2023: Česko zvýšilo kapacitu produkce biometanu
Podle statistické zprávy Evropské bioplynové asociace (EBA) dosáhla produkce biometanu v Evropě v roce 2023 rekordních 52 TWh, což představuje meziroční nárůst o 21 %. Produkce nejvíc stoupla v Itálii, Francii, Dánsku, Spojeném království a také Nizozemsku. Česká republika dosud na evropský průměr nestačí, podle dat MŽP a MPO nicméně tuzemská instalovaná kapacita výroby biometanu oproti roku 2022 rapidně vzrostla z 35 GWh na 113 GWh.
Česko chystá povinné třídění gastroodpadu. Vyhláška má platit už v prvních měsících roku 2025
Podpořit třídění komunálních odpadů a efektivní zpracování kuchyňských odpadů s živočišnou složkou, které dosud z velké části končí bez jakéhokoliv užitku na skládkách, je jedním z cílů připravované novely vyhlášky zákona o odpadech. S její účinností projednávanou k začátku roku 2028 by měly mít obce povinnost separovat gastroodpad od směsného komunálního odpadu. Ve více než dvaceti českých městech a obcích nyní již úspěšně probíhá sběr tohoto druhu odpadu také prostřednictvím projektu „tridimgastro.cz“ společnosti Energy financial group (EFG), která se do připomínkování nové vyhlášky zapojila. Chce tak pomoci k zavedení funkčního odpadového systému v obcích. Ten by měl nejen zmenšit objem odpadu na skládkách, ale také přispět k produkci zelené energie.
Podpora biometanu v Česku je klíčová pro udržení domácí produkce
7 nejčastějších mýtů o biometanu aneb co provází výrobu plynu z obnovitelných zdrojů
Biometan jakožto lokální alternativa zemního plynu získávaná z biologicky rozložitelného odpadu skýtá značný potenciál pro dekarbonizaci energetického sektoru. Navzdory jeho zjevným ekologickým i ekonomickým výhodám o něm ale stále koluje mnoho mýtů a polopravd. Podívejte se na některé z těch nejčastějších.
Experti CZ Biom spolu s VŠCHT představili nové způsoby získávání biometanu
Nádob na gastroodpad v Moravskoslezském a Olomouckém kraji přibývá. Kuchyňský odpad od září třídí Břidličná, Hrabišín a Úvalno
EFG pomáhá s likvidací gastroodpadu po povodních: Více než 600 tun znehodnocených potravin z Jesenicka a Opavska bude ekologicky využito
V obcích Olomouckého a Moravskoslezského kraje, zasažených nedávnými povodněmi, projekt tridimgastro.cz společnosti Energy financial group (EFG) zajišťuje intenzivní svoz gastroodpadu. Tedy zbytků a znehodnocených potravin z domácností, supermarketů a skladů potravin. Za dva týdny kvůli záplavám a výpadkům elektřiny v lokálních odpadářských stanicích EFG Rapotín BPS a EFG Vyškov BPS skončilo přes 600 tun potravin. Toto číslo bude v následujících dnech ještě narůstat. Gastroodpad je následně ekologicky zpracováván a využit na výrobu nízkoemisního biometanu, elektřiny a tepla.
Skupina EFG rozšiřuje kapacitu biometanové stanice v Rapotíně na více než dvojnásobek
Společnost Energy financial group (EFG) v září zahájila plánovaný proces navýšení výrobní kapacity bioplynové stanice EFG Rapotín BPS, která již pět let dodává do sítě certifikovaný zelený plyn s nízkoemisní stopou. V rámci tohoto rozšíření proběhne instalace nové jednotky na výrobu biometanu s roční kapacitou 40 GWh, což je více než dvojnásobek současné. Dosavadní kapacita výroby bioplynu 260 m3/hod tak stoupne až na 750 m3/hod, a to již na podzim tohoto roku.
Česká skupina EFG chce navýšit výrobu biometanu, dá na to stovky milionů korun
Kapacita produkce biometanu stoupla v EU o 37 %, v ČR je devět výroben
Podle aktuální mapy Evropské bioplynové asociace (EBA) a Gas Infrastructure Europe (GIE) výroba biometanu v Evropě za poslední rok (červen 2023–červen 2024) vzrostla a dosáhla celkové kapacity produkce 6,4 miliardy m3 ročně. V zemích EU se nyní na výrobě podílí již celkem 1 548 zařízení, přičemž nejvíce z nich nově vzniklo ve Francii a Itálii. K výraznému navýšení došlo také v České republice, kde k dlouho jediné výrobně biometanu EFG Rapotín BPS přibylo osm nových zařízení.