Zprávy z tisku

Spolkový svaz pro biogenní paliva

28.4.03
Cílem nově založeného Spolkového svazu pro biogenní paliva je vytvoření společného zájmového zastoupení speciálně pro uvádění všech biogenních paliv na trh.

Návrh programu podpory výroby a využití bioplynu a výstavby bioplynových stanic do roku 2010

28.3.03
Vláda ČR na svém středečním jednání schválila materiál předložený ministrem životního prostředí RNDr. Liborem Ambrozkem a jeho vládními kolegy ministrem zemědělství, ministrem obchodu a průmyslu a ministrem pro místní rozvoj s názvem “Návrh programu podpory výroby a využití bioplynu a výstavby bioplynových stanic do roku 2010, včetně návrhu legislativní a finanční podpory tohoto programu.”

Vláda podporuje větší využívání bioplynu

27.3.03
Koordinovat většinu opatření, vedoucí k vyššímu využívání potenciálu bioplynu v ČR a zároveň zajistit optimalizaci veřejných prostředků vydávaných na přímou podporu výstavby bioplynových stanic je cílem návrhu, který dnes podpořila česká vláda. ČIA to oznámila mluvčí předkladatele návrhu, ministerstva životního prostředí, Karolína Šůlová.

Nevyužité potenciály

18.3.03
Téměř 10 % dnešní potřeby tepla a elektrické energie v Německu může být v budoucnosti kryto jen z biomasy, jako je dřevo, energetické plodiny, sláma a bioplyn.

Instalace Praha sází na obnovitelné zdroje energie

17.3.03
Instalace Praha připravuje technologii založenou na využití obnovitelných zdrojů energie. Firma se bude podílet na studii využití jednoho z nich - biomasy, kterou zahájila kutnohorská teplárenská společnost KH Tebis.

Perspektivy bioplynových stanic v ČR

3.3.03
Na rozdíl od kompostování, kde se na tunu odpadu spotřebuje 30 - 35 kWh ekvivalentu elektrické energie, je anaerobni fermentace energii produkující proces, kde lze z jedné tuny odpadu získat až 150 kWh elektrické energie.

Likvidace jatečného odpadu kvasným postupem

7.2.03
Jatečný odpad je zdroj značné energie, např. z jedné tuny obsahu žaludku a střev skotu o 10 % sušiny lze vyrobit 35 m3 metanu, z jedné tuny masové kaše o 35 % sušiny lze vyrobit 170 m³ metanu. Z jedné tuny tuku o 90% sušiny lze vyrobit 790 až 850 m³ metanu.

Konference o bioplynu – Borken, 04.-06.02.2003

3.2.03
Odborný svaz bioplynu (Fachverband Biogas e.V.) pořádá ve westfálském Borkenu tradiční setkání zájemců z oboru bioplynu, které se opět koná pod záštitou ministryně Künastové.

Energie z nových zdrojů

3.2.03
Zbytek představuje odpadový materiál ve značném množství. Tento odpadový materiál je třeba zhodnotit, např. přeměnou na bioplyn. Živočišné tuky lze kromě toho spalovat a ohřívat jimi vodu při výrobě páry, nebo je využít jako základu bionafty.

Bioplyn: Komu se vyplatí fermentace trávy?

28.1.03
Mnoho zemědělských podniků s velkou výměrou luk a pastvin má velký přebytek trávy. Zda se její využití vyplatí na výrobu bioplynu se pokusí objasnit následující článek Dr. Hanse Oechsnera a Andrease Lemmera z Univerzity v Hohenheimu. Článek podává informace o výzkumech fermentace trávy z různých travnatých ploch ve směsi s kejdou a možnostech výroby bioplynu v průběhu celého roku z travní siláže.

Bioplyn a ochrana vod

24.1.03
Fermentovaná kejda nebo hnůj jsou výhodné pro aplikaci v pásmech ochrany vod?

Jirkovský podnik služeb bude vyrábět elektřinu z bioplynu

17.1.03
Podnik zahájí na jaře v areálu skládky výstavbu spalovací jednotky. Generátor přemění spálený bioplyn na energii. Předpokládaná návratnost osmimilionové investice je pět až osm let. Zájem o spolupráci při výrobě elektřiny už projevila německá firma.

Perspektivy bioplynových stanic v ČR

14.1.03
Bioplynové stanice pracují na principu anaerobní fermentace - mikrobiálního rozkladu organické hmoty za nepřístupu kyslíku, při němž vzniká bioplyn. Výhodou anaerobní fermentace je kromě produkce "CO2 neutrální" energie i likvidace organických odpadů při redukci emisí metanu a oxidů dusíku, zachování hnojivých látek ve zpracovaném odpadu, úspoře půdy a ochraně vod.

Nová porodna selat je přínosem pro ekologii

8.1.03
Přínosem nového provozu je mimo jiné ekologické řešení systému nakládání s kejdou. " Použili jsme německou technologii BDTech, která využívá staré silážní prostory. V nich je uložen vak z recyklovaného materiálu s trojkomorovým kontrolním systémem, který monitoruje množství tekuté kejdy. Při tomto způsobu skládkování je značně omezen únik čpavku, takže provoz tolik neobtěžuje okolí zápachem.

Výroční zasedání "Bioplyn v zemědělství" ve dnech 05. – 07. 12. 2002-12-02

3.12.02
Ve dnech 05.-07.12.2002 se v německém Tot am See, Hohenlohe, koná výroční zasedání na téma "Bioplyn v zemědělství". Tématy budou zejména nové rámcové hospodářské podmínky pod vlivem obchodu s emisemi, nové možnosti pro řemeslníky a živnostníky, financování zařízení pro výrobu bioplynu a produkci bioenergie...
| 1 | .. | 90 | 91 | | 93 | | 95 |