Zprávy z tisku

V Austrálii bude banánová elektrárna

3.9.04
Australští odborníci vyrobili generátor poháněný rozkládajícími se banány. Do budoucna přitom plánují postavit celou elektrárnu na tento nezvyklý pohon. Značná část každoroční úrody banánů v Austrálii se vyhazuje, protože ovoce je buď příliš pomačkané nebo malé.

Obce Třebíčska chtějí dotaci na zpracování skládkového plynu

25.8.04
Obce Třebíčska chystají zřejmě jako první v kraji výrobu elektřiny ze skládkového plynu. Vybudování potřebného zařízení na zaplněné části skládky komunálního odpadu v Petrůvkách bude stát asi 16 milionů korun. Jak dnes ČTK řekl ředitel svazku obcí Pavel Gregor, projekt se uchází o dotaci u Státního fondu životního prostředí. Na přípravu by mohla přispět i rakouská banka Kommunal Kredit.

Na jedničku dopadly rozbory bioplynu

25.8.04
Úpohlavy - Dlouho očekávanou zprávu o rozboru bioplynu ze skládky v Úpohlavech mají v rukou představitelé Sdružení obcí pro nakládání s odpady. Podle výsledků je úpohlavský bioplyn vysoce kvalitní.

Anaerobní technologie

18.8.04
Při zacházení s komunálním odpadem dávala Francie v posledním desetiletí přednost spalování se současným získáváním tepla nebo elektřiny. Nyní hledá nové možnosti. Inženýrská společnost Valorga Intenational vyvinula a patentovala proces, který zahrnuje urychlený rozklad organické hmoty v anaerobním prostředí bez přístupu vzduchu.

Bioplynové zařízení s hygienizačním zařízením

8.6.04
První firmou Archea projektované a firmou Eisenmann konstruované a postavené bioplynové zařízení bylo instalováno v zemědělském družstvu Ottendorf u Chemnitz. Zařízení o výkonu 200 kW přeměňuje kejdu a hnůj skotu, s přídavkem obnovitelné suroviny kukuřice, na elektrickou a tepelnou energii.

Landfill Gas-to-Energy Project, Seoul,Korea

16.5.04
The City of Seoul retained the Korea District Heating Com­pany to (a) extract and use landfill gas from the city’s now-closed Sang-Am Landfill; and (b) upgrade and maintain the closed site so it is a “good neighbor” to the World Cup 2002 Stadium, located 2 km from the landfill.

Plzeňská teplárenská zvažuje spalování bioplynu

29.4.04
Projekt na využívání bioplynu ze skládky Chotíkov u Plzně připravuje Plzeňská teplárenská (PT), která je provozovatelem tohoto největšího úložiště komunálního odpadu v kraji. Investice do zařízení si vyžádá stovky milionů korun. PT podmiňuje realizaci projektu úpravou legislativy v oblasti obnovitelných zdrojů.

Zařízení na výrobu bioplynu v boji proti plevelům

23.4.04
Odolná semena plevelných rostlin, jako např. šťovíku, která procházejí nepoškozená žaludkem přežvýkavců nebo do výkalů přecházejí se zbytky krmiv, se často s kejdou znovu dostávají na pole. Pracovníci Zemského ústavu zemědělských strojů a staveb a Institutu pěstování rostlin a luk a pastvin při Univerzitě Hohenheim zjistili, že určitou pomoc v boji proti plevelům by mohla znamenat zařízení na výrobu bioplynu, kde dochází k poklesu klíčivosti semen.

Obce Třebíčska chystají výrobu energie z bioplynu

1.4.04
Obce Třebíčska chystají výrobu elektrické energie z bioplynu na skládce komunálního odpadu Petrůvky. Projekt za 17 milionů korun, který na Vysočině zřejmě nemá obdoby, se má uskutečnit do konce letošního roku.

Tanex Vladislav bude vyrábět energii ze živočišného odpadu

16.3.04
Klihárna Tanex Vladislav na Třebíčsku chystá výrobu elektrické energie z živočišných zbytků, které vznikají z vaření klihu. Odpad s vysokým obsahem bílkovin se zatím kompostoval. Investice do stavby energetické stanice bude zhruba 25 milionů korun.

Desintegrace čistírenských kalů

15.3.04
Na část proudu kalu, který je dále zpracováván anaerobně na bioplyn, se předem působí ultrazvukem, který kal mechanicky rozmělní. Takto zpracovaný kal dává více bioplynu a snadněji se odvodňuje.

Elektřina vyráběná z bioplynu

20.2.04
Organizace s názvem Fachagentur Nachwachsende Rohstoffe e.V. (FNR) z Gülzowa v Meklenbursku-Předních Pomořanech v SRN řeší celou řadu zajímavých projektů spojených s využíváním obnovitelných zdrojů. Podle odhadů totiž může využití biomasy pokrýt zhruba 5 až 10 % potřeby primární energie v Německu; dnes je to méně než 1 %.

Elektřinu mohou vyrábět i krávy

17.2.04
Mohou krávy vyrábět elektrický proud? Po vzoru kolegů z Rakouska a Německa se o to chtějí pokusit zemědělci ze společnosti Agra Deštná na Jindřichohradecku. S projektem v hodnotě pětatřicet milionů korun budou příští týden klepat na dveře ministerstva životního prostředí se žádostí o podporu.

Tendr - Výroba elektrické a tepelné energie spalováním bioplynu

31.1.04
Zakázka zahrnuje následující činnosti: projekt, stavební práce, dodávka, instalace a uvedení do provozu veškerých strojů a zařízení, zkušební provoz jednotky, vyškolení personálu pro obsluhu a údržbu strojního zařízení, po dobu 4 let údržba strojního zařízení jednotky.
« | 1 | .. | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | .. | 94 | »