Zprávy z tisku

Reuters: Gruzie nemá dost zemního plynu, upíná naděje ke kravám

27.6.05
Žužuna Didebašviliová sní o teple, horkém čaji, levné energii a ze všeho nejvíc o kravském hnoji, píše agentura Reuters. Šestačtyřicetiletá farmářka z malé horské vísky Achaldaba je přesvědčená, že krávy by mohly být bezpečným energetickým zdrojem, který Gruzíny ochrání před vrtochy globálního trhu se zemním plynem.

Produkce bioplynu v Rakousku

26.5.05
Diverzifikace příjmů zemědělců může v určitých případech doprovázet ochrana životního prostředí a inovace. Rakousko, které v posledních letech masivně podporovalo zařízení na výrobu bioplynu v zemědělství, zorganizovalo v listopadu 2004 exkurzi těchto zařízení.

Přibyslav bude na skládce odpadů vyrábět elektřinu i kompost

2.5.05
Přibyslav na Havlíčkobrodsku na příští rok připravuje rozšíření skládky, na niž komunální odpad ukládá více než 100 obcí. V areálu také vybuduje kompostárnu a sběrný dvůr. Ze skládkového plynu začne vyrábět elektřinu. Investice zhruba za 45 milionů korun se budou provádět několik let.

U bioplynu nyní musíte více počítat - při výstavbě bioplynové stanice je kvůli dotacím nutné začít co nejdříve

17.4.05
Článek se zabývá ekonomickou efektivností provozu stanice na výrobu bioplynu v zemědělském podniku a upozorňuje na důležité momenty, které mohou zcela zásadně ovlivnit ekonomickou efektivnost zařízení. Vzhledem k podobnosti kriterií pro výstavbu a provoz stanice na výrobu bioplynu s kriterii v ČR přináší se článek dotýká řady zcela zásadních aspektů.

Optimalizace výroby bioplynu

3.4.05
K dosažení dostatečné rentability výroby bioplynu je nutné kromě kejdy zpracovat také energetické rostliny, zejména kukuřici.

Pilotní jednotka anaerobní digesce v Brně

28.3.05
Na bývalé černovické skládce začíná pomalu výstavba pilotní jednotky anaerobní digesce, která by měla zpracovávat biodegradibilní odpad z města Brna a jeho okolí.

V Libereckém kraji přibylo loni 650 kontejnerů na tříděný odpad

25.3.05
V Libereckém kraji přibylo v loňském roce kolem 650 nových kontejnerů na tříděný odpad, jejich celkový počet se tak zvýšil o více než čtvrtinu. Díky tomu začali lidé také jednotlivé druhy odpadu od sebe pečlivěji oddělovat. Zatímco ještě před dvěma lety se v kraji vytřídilo kolem deseti kilogramů na občana ročně, loni už to bylo 19 kilogramů odpadu.

Benešovská radnice připravuje novou technologii likvidace odpadu

23.3.05
Benešovská radnice připravuje novou technologii likvidace komunálního odpadu na skládce v Přibyšicích, takzvanou anaerobní digesci. Nová technologie je založena na likvidaci odpadu za vysokých teplot bez přístupu vzduchu. Letos má město na její přípravu v rozpočtu 3,8 milionu korun, loni na ni dala už 600.000 korun. Vybudování nové linky je ale závislé na státní dotaci. Náklady jsou totiž odhadovány na 150 milionů až 180 milionů korun.

Výsledky studie rozhodnou, zda Masna Příbram vybuduje stanici na výrobu bioplynu

18.2.05
Středočeský masokombinát Masna Příbram měsíčně vyprodukuje přes 530 tun biologického odpadu, jehož asanace ho stojí kolem dvou milionů korun. Uvažuje proto o tom, že by mohl vybudovat na likvidaci odpadu z porážky stanici na výrobu bioplynu. S pomocí Vysoké školy chemicko-technologické chce zjistit účinnost stanice a návratnost nákladů.

Efektivní kombinace využití bioplynu a bioodpadů

11.1.05
Plyn ze skládky je zdrojem energie pro linku na zpracování biologických odpadů, z nichž se vyrábí palivo nebo kompost - to je unikátní systém, který uvedli do provozu na skládce u Lán ve Středočeském kraji.

Pilotní projekt tříděného sběru bioodpadu v Praze

7.1.05
S městským bioodpadem se setkáváme především jako se složkou tuhého domovního odpadu (běžný kuchyňský odpad), přičemž roční produkce BRKO je mezi 40 - 50 kg na 1 obyvatele. Dalším zdrojem separovaného bioodpadu jsou kuchyňské zbytky podniků společného stravování a z přípravy polotovarů včetně kalů z odlučovačů tuků v těchto provozech a použitých fritovacích olejů. Produkce z těchto zdrojů na 1 obyvatele je v závislosti na infrastruktuře a na návštěvnosti města a u velkých měst se pohybuje na jednoho obyvatele v rozmezí 10 - 20 kg ročně.

Z kejdy bioplyn - zatím první v kraji

2.1.05
Využívat kejdu pro výrobu bioplynu a z něj pak získávat elektřinu a teplo je u nás stále raritou. První bioplynová stanice v Pardubickém kraji vyrostla za jeho podpory v Letohradu na Orlickoústecku. Zdejší zemědělská společnost Bocus o efektivnějším nakládání s kejdou uvažovala několik let. Investici za téměř osm milionů korun uskutečnila během čtyř měsíců a teď je už stanice třetí měsíc v provozu.

Skládka Tušimice investuje do výroby elektřiny z bioplynu

27.12.04
Skládka Tušimice investuje necelých deset milionů korun do pořízení kogenerační jednotky na výrobu elektřiny spalováním bioplynu. Cílem je ekonomické i ekologické využití odpadu, jenž se dosud na skládce jen ukládal, řekl dnes ČTK ředitel společnosti Walter Fiedler.
« | 1 | .. | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | .. | 94 | »