Zprávy z tisku

ilustrační foto

Na univerzitě vzniká plán, jak na sídlištích shromažďovat potravinový odpad

20.4.22
Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně chystají pro česká sídliště nový systém shromažďování potravinového odpadu, který eliminuje nepříjemný zápach, případné infekce a výskyt hmyzu a hlodavců. Navrhnou také nové cesty zpracování gastroodpadu na principu cirkulární ekonomiky. Tříletý výzkum podpořila částkou šest milionů korun interní Grantová agentura Gregora Johana Mendela, oznámil ČTK mluvčí školy Filip Vrána.
ilustrační foto

Biometan jako alternativa zemního plynu? V Česku může v nejbližších letech nahradit 5 procent spotřeby

19.4.22
Skloňování alternativ pro český energetický mix ještě zesílilo v souvislosti s aktuální debatou o možném omezení dodávek ruského plynu. Jednou z jeho nejpřirozenějších alternativ je biometan, který v Česku podle odborníků může nahradit okolo 5 procent současné spotřeby. V tuzemsku aktuálně vzniká druhá biometanová stanice, pro rychlejší nárůst jejich počtu však bude nutná změna energetické strategie u stávajících bioplynových stanic a čistíren odpadních vod. Klíčová bude také role státu a jeho podpora těchto projektů.
ilustrační foto

EK zahájila s Českem řízení kvůli špatnému třídění odpadů mířících na skládku

13.4.22
Brusel/Praha 13. dubna (zpravodaj ČTK) - Evropská komise zahájila s Českem řízení kvůli tomu, že podle jejích kontrol nedostatečně třídí odpad před jeho umístěním na skládku. Podle exekutivy Evropské unie má Česko mezery v právních předpisech, které by měly tento problém na základě unijní směrnice řešit. Komise minulý týden zaslala českým úřadům výzvu k nápravě situace. Praha má dva měsíce na reakci. Dominika Pospíšilová za ministerstvo životního prostředí (MŽP) ČTK napsala, že Česko požádá o prodloužení lhůty.
ilustrační foto

Žadatelé o tzv. kotlíkové dotace si v Praze rozdělí zhruba 12,74 milionu Kč

13.4.22
Praha 13. dubna (ČTK) - Žadatelé o dotaci na výměnu kotle na tuhá paliva za ekologičtější si mezi sebou v hlavním městě rozdělí asi 12,74 milionu korun, což je zatím méně než v minulé fázi přidělování dotací, tzv. výzvě. Částka se však může ještě zvýšit. Zájemci o dotaci se mohou magistrátu hlásit do konce letošního června. Peníze jsou určeny pro nízkopříjmové rodiny. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Pořízení ekologického vytápění do domácností má přispět ke zlepšování kvality ovzduší v Praze. První výzva tzv. kotlíkových dotací začala v červenci 2015.
ilustrační foto

Obří podmořské kabely zajistí přímé energetické propojení Británie a Německa

12.4.22
Londýn 12. dubna (ČTK) - Firma NeuConnect uzavřela důležité dohody za více než 1,5 miliardy liber (téměř 44 miliard Kč) pro velký projekt stejného jména, který zajistí přímé energetické propojení Británie a Německa pomocí obřích podmořských kabelů, upozornil server CNBC. Dohody přicházejí v době, kdy se země po celém světě snaží posílit své dodávky energie v souvislosti invazí Ruska na Ukrajinu.
ilustrační foto

Amper Meteo: Spotřeba plynu byla v 1. čtvrtletí meziročně o 11 procent nižší

12.4.22
Praha 12. dubna (ČTK) - Spotřeba plynu v Česku očištěná o vliv počasí byla v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně 11 procent nižší, zatímco výroba z obnovitelných zdrojů meziročně narostla o 14 procent. V tiskové zprávě to dnes uvedla společnost Amper Meteo, která spotřebu energií v Česku dlouhodobě sleduje.
ilustrační foto

Naplňování klimatických cílů EU je podle ministryně Hubáčkové třeba urychlit

12.4.22
Praha 12. dubna (ČTK) - Ruská agrese proti Ukrajině a její důsledky jsou podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) důvodem urychlit naplňování cílů EU v oblasti změn klimatu, nikoli proces zastavit. Ministryně to dnes uvedla na senátní konferenci k výsledkům loňské konference OSN v Glasgow (COP26) o dalším postupu v boji s klimatickými změnami.
ilustrační foto

Modernizační fond podpoří téměř 30 mld. Kč další úpravy tepláren i rozvoj OZE

11.4.22
Praha 11. dubna (ČTK) - Z Modernizačního fondu půjde 30 miliard korun na projekty modernizace tepláren, rozvoj obnovitelných zdrojů i na komunitní energetiku. Prostředky se podařilo obhájit na dubnovém zasedání Investičního výboru Modernizačního fondu, uvedl dnes za ministerstvo životního prostředí (MŽP) Ondřej Charvát v tiskové zprávě. Nové výzvy podle něho začnou na přelomu května a června. Cílem Modernizačního fondu je přispět k přechodu tuzemské energetiky na ekologické zdroje, do roku 2030 má nabídnout minimálně 150 miliard korun z prodeje emisních povolenek. Fond i první výzvy z něj byly spuštěny loni.
ilustrační foto

Nano Energies prodává svou tradingovou divizi. Získá prostředky na investice

11.4.22
Česká energetická společnost Nano Energies dnes oznámila podpis dohody o prodeji své dceřiné firmy Nano Energies Trade konkurenční Second Foundation. Prodej divize zabývající se obchodováním elektřiny na spotových burzách umožní skupině Nano Energies získat peníze na další investice a rozvoj spojený s decentralizací energetiky využitím energetické flexibility a chytrého řízení nejen obnovitelných zdrojů.
ilustrační foto

O další dotace na výměnu kotů je v Olomouckém kraji opět velký zájem

5.4.22
Olomouc 5. dubna (ČTK) - O další kolo dotací na výměnu starých kotlů za nové zdroje tepla je v Olomouckém kraji opět velký zájem. Od loňského prosince do konce letošního března hejtmanství eviduje přihlášky od 1801 zájemců o tyto dotace. Většina z nich plánuje v domácnostech instalovat kotel na biomasu, naopak nejmenší zájem je o plynové kotle. Hejtmanství už podalo žádost o dotaci z Operačního programu životní prostředí (OPŽP), pomocí které bude finanční příspěvky na výměnu kotlů proplácet. ČTK to dnes sdělila krajská radní Zdeňka Dvořáková Kocourková (Piráti a STAN).
ilustrační foto

Šternberk testuje sběr odpadu z kuchyně, skončí v bioplynové stanici

4.4.22
Šternberk (Olomoucko) 4. dubna (ČTK) - Šternberská radnice testuje ve městě sběr kuchyňských zbytků živočišného původu. V některých ulicích byly minulý týden rozmístěny první kontejnery na kuchyňský odpad, který skončí v bioplynové stanici. "Pokud se třídění a sběr tohoto odpadu osvědčí, uvažovalo by se o umístění sběrných nádob i jinde ve městě," sdělila dnes ČTK mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.
ilustrační foto

Německo vyřešilo ekologické spory, chce zrychlit stavby větrných elektráren

4.4.22
Berlín 4. dubna (zpravodaj ČTK) - Německo uzavřením ekologického sporu mezi ministerstvy hospodářství a ochrany životního prostředí učinilo krok ke zrychlení výstavby pevninských větrných elektráren. Dnes to na společné tiskové konferenci oznámili ministr hospodářství Robert Habeck a ministryně ochrany životního prostředí Steffi Lemkeová. Spor se týkal především ochrany druhů.
ilustrační foto

Odborník: Biomasa může pomoci nahradit plyn, ČR je pozadu za západními sousedy

4.4.22
Brno 4. dubna (ČTK) - Biomasa ze zbytkového nebo jinak nevyužitelného dřeva může pomoci snížit závislost na dodávkách plynu z Ruska, potřebuje ale větší podporu a důsledněji nastavená pravidla i kontrolu. ČTK to na brněnském veletrhu Biomasa řekl Oldřich Václavek, předseda Komoditní rady pro biomasu při Agrární komoře ČR.
ilustrační foto

Vědec: Zpráva OSN ukazuje, že opustit fosilní zdroje je jediná správná cesta

4.4.22
Praha 4. dubna (ČTK) - Do budoucna je jediná cesta opustit fosilní zdroje energie a pečovat o krajinu tak, aby byla schopná pohlcovat uhlík. To jsou podle klimatologa Radima Tolasze hlavní sdělení dnes zveřejněné třetí části šesté hodnoticí zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN. Tato část je zaměřená na snižování emisí skleníkových plynů a zmírňování dopadů klimatických změn. Tolasz, který působí v Českém hydrometeorologickém ústavu, ČTK dále řekl, že největší novum zprávy, vydávané skupinou více než 200 vědců a vědkyň, je rostoucí přesnost dat a odhadů dopadů klimatické změny. V souvislosti se zveřejněním zprávy se dnes v Praze uskutečnila diskuse expertů, Tolasz se jí zúčastnil videokonferenčně. Experti dnes v souvislosti se zprávou také hovořili o nutnosti rozvoje obnovitelných zdrojů energie, ale i růstu klimatických závazků.
ilustrační foto

Opava se zapojila do projektu „Třídím gastro“ společnosti EFG

4.4.22
Opava se od 4. dubna připojila k projektu „Třídím gastro“ společnosti Energy financial group (EFG). Obyvatelé tak nyní mohou využívat speciální nádoby na gastroodpad a tím snížit množství biologického odpadu na skládkách, omezit vznik skleníkových plynů a přispět k výrobě zelené energie. Projekt, který odstartoval loni v květnu v Šumperku, úspěšně funguje již v devíti obcích Olomouckého a Moravskoslezského kraje.
ilustrační foto

Akademici: Situace v teplárenství je tristní, čím nahradit plyn není jasné

3.4.22
Praha 3. dubna (ČTK) - Současná situace v českém teplárenství je tristní. Teplárenství se dlouhodobě věnovala menší pozornost než elektroenergetice. Čím nahradit plyn a uhlí není zcela jasné, možností existuje několik. Je ale pravděpodobné, že cena tepla poroste, řekli ČTK oslovení akademici. Vliv podle nich logicky má mimo jiné aktuální ruská invaze na Ukrajinu.
ilustrační foto

Agrární komora žádá pozastavení některých plánovaných kroků kvůli válce

3.4.22
Brno 3. dubna (ČTK) - Agrární komora žádá vládu, aby odložila účinnost některých opatření, která by měla pro tuzemské zemědělce začít platit už v příštím roce. Jde zejména o Národní strategický plán a rámcové nastavení reformy Společné zemědělské politiky pro roky 2023 až 2027. Komora na svém řádném sněmu na brněnském výstavišti dnes shrnula hlavní požadavky do desatera, které předala ministrovi zemědělství Zdeňku Nekulovi (za KDU-ČSL). Novinářům to po skončení sněmu řekl prezident Agrární komory Jan Doležal.
ilustrační foto

Tomáš Voltr: Cítím jako morální povinnost, aby EFG investovala do další produkce biometanu

31.3.22
Český energetický sektor je silně závislý na Rusku. V rámci snižování této závislosti bude nezbytná diverzifikace energetického portfolia a maximalizace využití obnovitelných zdrojů včetně vodíku a biometanu. Energy financial group a.s., která je jedinou společností na tuzemském trhu s tímto obnovitelným plynem, výrazně posílí investování skupiny do nových produkčních míst. Je její „morální povinností“ přispět takto co nejrychleji ke stabilitě a energetické bezpečnosti Česka.
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 661 | »