Zprávy z tisku

ilustrační foto

Pro rozvoj čisté mobility potřebujeme nové obnovitelné zdroje

30.11.21
Roční spotřebu dvojnásobného počtu elektromobilů, než kolik jich ve svém nejoptimističtějším scénáři očekává v roce 2030 Ministerstvo průmyslu a obchodu. Tolik elektřiny ročně vyrobí existující obnovitelné zdroje umístěné méně než půl kilometru od hlavních silničních tahů. Takový je hlavní závěr analýzy, kterou zadala a dnes představila Komora OZE. [1] U velké většiny z těchto zdrojů by teoreticky mohly být vybudovány nabíjecí stanice. Masivní výstavbu nabíjecích či plnících stanic však přímo u obnovitelných zdrojů nelze v praxi očekávat, domnívají se zástupci Komory OZE. Jediná cesta pro obnovitelnou, opravdu čistou mobilitu je proto zvýšení podílu čisté elektřiny a plynu v sítích.
ilustrační foto

V elektrárně Tisová začali vyrábět teplo a elektřinu z biomasy

23.11.21
Tisová (Sokolovsko) 23. listopadu (ČTK) - Až 40 procent uhlí spalovaného ve fluidním kotli Elektrárny Tisová (ETI) na Sokolovsku může už v nadcházejících měsících nahradit biomasa. Její spalování ve zdroji, který zásobuje teplem tisíce domácností v Sokolově a širokém okolí, je dalším krokem skupiny Sokolovská uhelná na cestě k odklonu od spalování uhlí a přechodu na ekologičtější zdroje energie. Firma o tom dnes informovala na svém facebookovém profilu.
ilustrační foto

Portugalsko jako čtvrtá země v EU přestalo vyrábět elektřinu z uhlí

22.11.21
Lisabon 22. listopadu (ČTK) - Portugalsko definitivně uzavřelo svou poslední uhelnou elektrárnu, která se nachází v lokalitě Pego. Uvedla to dnes agentura AP. Po Belgii, Rakousku a Švédsku se tak Portugalsko stalo čtvrtou zemí v Evropské unii, která přestala vyrábět elektrickou energii z uhlí. Ekologové rozhodnutí vítají.
ilustrační foto

Ceny plynu v Evropě po výstupu na rekord klesly, reagovaly tak na Putinova slova

6.10.21
Amsterodam/Moskva 6. října (ČTK) - Ceny zemního plynu v Evropě se dnes zvýšily až o 40 procent a poprvé překonaly 160 eur (zhruba 4000 Kč) za megawatthodinu. Následně však klesly v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina o stabilizaci trhu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Kolem 17:00 SELČ cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu vykazovala pokles o více než sedm procent na 107,5 eura (zhruba 2730 Kč) za megawatthodinu. Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu. Putin dnes uvedl, že Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy a je připraveno stabilizovat trh. Moskva rovněž odmítla obvinění, že stojí za zdražováním plynu.
ilustrační foto

Pět zemí včetně Česka požaduje, aby EU společně reagovala na růst cen energií

6.10.21
Lucemburk/Brusel 6. října (zpravodaj ČTK) - Pět zemí Evropské unie včetně České republiky se obrátilo na ostatní státy a Evropskou komisi (EK) s výzvou ke společnému řešení aktuálního rychlého růstu cen energií. Jejich návrh volá po lepší koordinaci nákupu a budování strategických rezerv plynu, reformě trhu s elektřinou či snížení závislosti na dovozu energií. Chce také předejít nepředvídatelnému růstu cen emisních povolenek, Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přitom dnes odmítl, že za rychlým tempem růstu cen energií jsou výkyvy na trhu s povolenkami.
ilustrační foto

Zlínský kraj začne přijímat žádosti pro další kolo dotací na výměnu kotle

5.10.21
Zlín 5. října (ČTK) - Zlínský kraj začne od pondělí 11. října přijímat žádosti pro další kolo dotací na výměnu kotlů. Peníze jsou určeny především nízkopříjmovým skupinám osob, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Lubomír Traub (ODS). O přidělení dotace podle něj tentokrát nebude rozhodovat rychlost předložení elektronické žádosti, ale vyplnění takzvané předžádosti na webových stránkách hejtmanství.
ilustrační foto

Kraj Vysočina dostal během necelé hodiny přes 500 žádostí o dotaci na kotel

1.10.21
Jihlava 1. října (ČTK) - Kraj Vysočina začal dnes odpoledne znovu přijímat žádosti o dotaci na výměnu kotle na topení v domácnostech. Lidé je mohli tentokrát posílat pouze elektronicky. Během necelé hodiny přišlo víc než 500 podání. Kraj bude tentokrát dělit 28,6 milionu korun, dotaci by mělo získat nejméně 260 uchazečů. V tiskové zprávě to uvedla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).
ilustrační foto

Menší distributoři energií mají v Británii problémy kvůli vysokým cenám plynu

20.9.21
Londýn 19. září (ČTK) - Menším distributorům energií v Británii způsobil problém prudký vzestup ceny plynu. Podle serveru BBC News jsou v problémech s dodržením závazků čtyři distributoři, kteří mají společně zhruba milion zákazníků. Podle vlády disponuje však energetický regulátor Ofgem dostatečnými pravomocemi na to, aby klienti distributorů v nesnázích nezůstali bez plynu či elektřiny.
ilustrační foto

ČEZ Distribuce investuje do středočeských sítí přes tři mld. Kč, více než loni

16.9.21
Praha 16. září (ČTK) - ČEZ Distribuce letos investuje do středočeských sítí přes tři miliardy korun, o 300 milionů více více než loni. Zaměřuje se i na digitální technologie a úpravy distribuční sítě pro připojení obnovitelných zdrojů. Celkem dá společnost v tuzemsku tento rok do výstavby, rekonstrukce i digitalizace sítí 13,5 miliardy korun, což je meziročně o jednu miliardu více. Za dobu své existence od roku 2005 investovala společnost do sítí přes 135 miliard korun. Cílem je zajištění kvalitních a spolehlivých dodávek elektřiny, řada investic je vyvolaná i poptávkou po vyšším výkonu či novými žádostmi o připojení, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.
ilustrační foto

O podpoře obnovitelných zdrojů bude rozhodovat vláda, schválila Sněmovna

15.9.21
Praha 15. září (ČTK) - O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bude rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, se bude pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Dnes tak rozhodla Sněmovna, když schválila pozměňovací návrh Senátu k novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Sněmovna původně přijala vládní návrh, který snižoval podporu až na 6,3 procenta. Senát pak do předlohy přidal i další pozměňovací návrhy. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.
ilustrační foto

Ministerstvo zemědělství opět rozšířilo území červené zóny lesů. Pro majitele to znamená lepší podmínky při zvládání kůrovcové kalamity

14.9.21
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšířilo území tzv. červené zóny. Jde o účelově vybrané oblasti, kde jsou lesy mimořádně silně zasažené až ohrožené kůrovcovou kalamitou. V červených zónách mohou vlastníci lesů upustit od některých opatření tak, aby měli kapacitu na zpracování kůrovcového dřeva a snižování následků kalamity. Rozšířením území Ministerstvo reaguje na další plošný postup kalamity od loňského roku.
ilustrační foto

Kraj Vysočina nabídne dalších 28 mil. Kč na výměnu kotlů, žádat lze od 1. října

31.8.21
Jihlava 31. srpna (ČTK) - Kraj Vysočina ještě letos domácnostem nabídne na výměnu starých kotlů za nové ekologičtější dalších 28,6 milionu korun. Pravidla dodatečné výzvy pro žadatele dnes schválila krajská rada. Lidé mohou žádosti o dotaci podávat od 1. října, tentokrát pouze elektronicky. Novinářům to řekla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti). Peníze by podle předpokladu kraje měly vystačit na výměnu nejméně 260 kotlů.
ilustrační foto

Na podzim odstartuje další etapa programu Nová zelená úsporám, bude v něm 39 miliard korun výhradně na klimatická opatření v domácnostech

26.8.21
Ani v dalších letech nepřijdou Češi o své oblíbené dotace na energeticky úsporné renovace a stavby rodinných a bytových domů. Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR připravilo pokračování populárního dotačního programu Nová zelená úsporám. Do roku 2030 rozdělí z evropských i národních zdrojů dotace v minimální výši 39 miliard korun. Nová etapa programu přináší řadu novinek, těmi nejzásadnějšími jsou rozšíření podpory na bytové domy po celé ČR a sloučení s programem Dešťovka. Příjem žádostí se rozběhne v říjnu a plynule naváže na program stávající.
ilustrační foto

Konference EGÚ Brno „Energetika 2021“

26.8.21
Investovat do podnikové energetiky se vyplatí. Dekarbonizace přeje malým zdrojům. Odstavování fosilních zdrojů a navýšení poptávky po elektřině jsou důvody, proč bude nutné v příštích čtyřech letech nalézt ve střední Evropě 190 až 200 TWh nové výroby elektřiny. Jen pro srovnání: jaderná elektrárna Dukovany za rok vyrobí okolo 14,5 TWh elektřiny. Představa, že by kdokoli v našem regionu dokázal do roku 2025 postavit třináct jaderných elektráren, je absurdní. I proto lze předvídat, že elektroenergetiku čekají v nadcházejících letech převratné změny.
ilustrační foto

Senát doporučil stanovovat podporu obnovitelných zdrojů nařízením vlády

18.8.21
Praha 18. srpna (ČTK) - O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by mohla rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, by se mohlo pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Senát tak dnes navrhl upravit vládní novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Nyní ji dostane zpět k posouzení Sněmovna. Stejné řešení již dříve ve Sněmovně podpořil tamní hospodářský výbor, ale při schvalování novely tento návrh neprošel. Nastavení podpory by mělo státu ušetřit peníze na podpoře obnovitelných zdrojů.
ilustrační foto

Senát opravil vady poslanecké verze novely. Ta přináší restart obnovitelných zdrojů a modernizaci energetiky

18.8.21
Návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie právě schválil Senát. Opravil vady poslanecké verze zákona, na které Komora OZE před měsícem upozornila. [1] Zákon tak po dekádě stagnace přináší restart rozvoje obnovitelných zdrojů v Česku. Každá kilowatthodina, která nebude vyrobena z uhlí, ale obnovitelných zdrojů, sníží zákazníkům náklady na elektřinu.
ilustrační foto

Experti: Diskuse o jaderném bloku často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku

25.7.21
Praha 25. července (ČTK) - Diskuse o plánovaném novém bloku Jaderné elektrárny Dukovany často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku. V hodnocení současné vlády v závěru jejího funkčního období to zmiňovali zástupci oborových asociací a další energetičtí odborníci, které oslovila ČTK. Význam nového zdroje pro Česko většinou nezpochybňují, řada z nich ale upozorňuje například na skluz některých energetických legislativních norem.
ilustrační foto

Kapacita výroby elektřiny z nefosilních paliv poprvé v Číně předčí uhlí

23.7.21
Peking 23. července (ČTK) - Kapacity výroby elektřiny z nefosilních paliv by v Číně letos poprvé měla překonat kapacitu výroby elektřiny z uhlí. Ve své dnešní zprávě to uvedla Čínská rada pro elektřinu (CEC). Podle ní celková kapacita výroby elektřiny v zemi letos dosáhne 2370 gigawattů (GW). Z toho kapacita uhelných elektráren bude činit 1100 GW a kapacita nefosilních zdrojů, včetně solárních, větrných, vodních a jaderných elektráren a elektráren na biomasu, dosáhne zhruba 1120 GW.
ilustrační foto

Komora OZE: Česko bude muset kvůli evropským návrhům předělat klimatický plán

15.7.21
Praha 15. července (ČTK) - Česko bude muset kvůli evropským návrhům, které mají země EU nasměrovat ke splnění přísnějších emisních cílů v roce 2030, předělat Národní energeticko-klimatický plán. ČTK to dnes řekl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. Uvedl, že podílu 40 procent obnovitelných zdrojů na úrovni EU do roku 2030 by mělo podle metodiky výpočtu Evropské komise Česko přispět 29 až 32 procenty, počítá ale s růstem podílu zelených zdrojů na 22 procent.
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 176 | »