Zprávy z tisku

Global warming blamed for melting Everest glacier

10.6.02
A glacier from which Sir Edmund Hillary and Tenzing Norgay set out to conquer Mount Everest nearly 50 years ago has retreated five km (three miles) up the mountain due to global warming, a U.N. body says.

Akumulace tepelné energie při skupenských změnách látek

8.6.02
Povšimněme si jedné velmi zajímavé metody ukládání (akumulace) tepelné energie, která u nás není účinně dosud využívána a přitom je zejména pro solární systémy velmi vhodná a perspektivní. Tento způsob akumulace tepla je založen na změně skupenství materiálu, kterým je zásobník naplněn.

Austrálie odmítla ratifikovat Kjótský protokol

8.6.02
Austrálie, která patří k největším producentům skleníkových plynů na světě a je mimo jiné také největším světovým exportérem uhlí (jehož spalováním vzniká skleníkový plyn CO2), odmítla ratifikovat Kjótský protokol.

Japonsko ratifikovalo Kjótský protokol

4.6.02
Japonsko dnes ratifikovalo Kjótský protokol z roku 1997 o snížení emisí skleníkových plynů způsobujících globální oteplování ovzduší. Vláda přijala páteční hlasování horní komory japonského parlamentu, která smlouvu jednomyslně schválila.

Členské země EU ratifikovaly v OSN Kjótský protokol

2.6.02
Všech 15 členských zemí Evropské unie dnes v sídle OSN v New Yorku ratifikovalo Kjótský protokol o snížení emisí skleníkových plynů způsobujících globální oteplování ovzduší. Podle diplomatů evropská patnáctka tak vyslala jasný signál Washingtonu, který loni od protokolu odstoupil s poukazem na to, že tento dokument je v rozporu s hospodářskými zájmy USA.

MAAE: Dnešní energetická politika ohrožuje životní prostředí

29.5.02
Energie je základem ekonomického rozvoje, ale dnešní způsoby výroby a spotřeby ohrožují životní prostředí. Řekl to dnes výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Robert Friddle, který v jejím pařížském sídle prezentoval dokument "Řešení pro udržitelný rozvoj energetiky"

Východní Evropa možná začne obchodovat s emisemi

28.5.02
Některé státy východní a střední Evropy se budou moci v nejbližší budoucnosti zapojit do obchodování s emisemi kysličníku uhličitého. Napomoci by tomu měl společný projekt Evropské banky pro obnovu a rozvoj a nizozemské vlády.

Nové výměníky pro odpadní vody

28.5.02
Výměník na využití tepla z odtékající odpadní vody není příliš běžné zařízení. Přesto může ušetřit jistě zajímavé procento nákladů na ohřev teplé užitkové vody.

Škrobárny chtějí zvýšit tržby

27.5.02
Společné tržby skupiny Lyckeby Amylex a.s. a Škrobárny Horažďovice a.s. činily loni celkem 450 miliónů korun. Pro příští rok firmy chtějí dosáhnout více než půl miliardy korun.

Posouzení vlivů Horizontálního plánu rozvoje venkova na životní prostředí

26.5.02
Horizontální plán rozvoje venkova je vedle SOP Rozvoje venkova a multifunkčního zemědělství druhým programovým dokumentem, jehož projekty jsou kofinancované v rámci Evropského zemědělského orientačního a záručního fondu a bude obsahovat čtyři doprovodná opatření na podporování rozvoje venkova.

Inteligentní energie

23.5.02
Energetická budoucnost EU počítá s větším podílem obnovitelných zdrojů.

Ekologie začíná v peněžence

23.5.02
Ropné šoky naučily (nejen) Evropu s energií nakládat úsporně, průmyslová výroba roste rychleji než spotřeba energie. Ve Francii se elektřina ze sedmdesáti sedmi procent generuje v jaderných elektrárnách, z patnácti procent ve vodních a zbytek v tepelných a dalších. Postupně se začínají uplatňovat i obnovitelné zdroje, mezi které lze řadit dřevo.

Levná elektřina nás přichází draho

21.5.02
... Prioritou musí být dramatické zvýšení efektivnosti průmyslu (na jednotku HDP podle parity kupní síly spotřebuje domácí ekonomika l,9násobně více energie než země EU) a rozvoj doposud na okraj vytlačovaných čistých zdrojů, jako jsou větrné elektrárny, solární ohřívání vody či spalování biomasy.
| 1 | .. | 672 | 673 | | 675 | | .. | 684 |