Zprávy z tisku

SBORNÍK PŘEDNÁŠEK - ENVIKONGRES 2002

28.6.02
ENVIKONGRES s mezinárodní doprovodnou výstavou potvrdil pozici nejvýznamnějšího projektu na téma Integrovaná prevence a omezování znečištění v České republice. Celkem 693 účastníků na jednotlivých sekcích ENVIKONGRESU. Nové pojetí tradičního největšího středoevropského veletrhu svého druhu ENVIBRNO.

V programu vlády se zřejmě ocitne i podpora alternativní energie

27.6.02
PRAHA (ČTK/Ekolist) - Do návrhu vládního programu společné vlády ČSSD a Koalice doplnili experti KDU-ČSL a Unie svobody-DEU body týkající se podpory obnovitelných zdrojů energie, správy lesů a finančního zabezpečení sítě chráněných oblastí Natura 2000. "Bude ale ještě záležet na našich šéfech," řekl dnes o úterním expertním jednání lidovec Libor Ambrozek.

Z návrhu smlouvy ČSSD s Koalicí - ekologie

26.6.02
Výňatek koaliční smlouvy v oblasti ekologie. Hlavní body: 1:Aarhurské úmluva
2: vyloučení plošného omezení národních parků
3: novelizace zákona o ochraně přírody a krajiny 114/92 bez omezení účasti veřejnosti
4: příprava daňové reformy
5: 15 miliard na revitalizaci území po povrchové těžbě uhlí

Merkelová: Šíření obnovitelných zdrojů elektřiny neudržitelné

26.6.02
BERLÍN (ČTK/Ekolist) - Předsedkyně německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová je proti stálému rozšiřování obnovitelných zdrojů energie, protože jsou příliš náročné na plochu a zabírají neúnosně mnoho ze stále se zmenšujícího nezastavěného území. Takový postup je v rozporu s teoriemi o trvale udržitelném rozvoji, řekla dnes Merkelová podle agentury AP na konferenci v Berlíně; podpořila naproti tomu jadernou energetiku.

Odborníci: Hrozící energetickou krizi vyřeší nové zdroje energie

24.6.02
PRAHA (ČTK/Ekolist) - Spotřeba energie ve světě neustále roste. K odvrácení hrozící energetické krize je nutné zvýšit financování alternativních energetických zdrojů a zahrnout ekologické škody při výrobě energie do její ceny. To jsou závěry studie Stav budoucnosti z Americké rady Univerzity Spojených národů. ČTK tuto studii získala od Centra pro sociální a ekonomické strategie při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy .

Setuza má již nakoupenu polovinu potřebné řepky

23.6.02
Na zhruba polovinu objemu řepkového semene, které hodlá z letošní sklizně zpracovat potravinářsko – chemická společnost Setuza, a.s. z letošní sklizně, má již společnost uzavřeny dohody s potenciálními dodavateli.

Biodiesel osvobozen od daně na minerální oleje

23.6.02
Spolková iniciativa pro bioenergii (BBE) a Unie na podporu olejnin a luštěnin (UFOP) uvítali rozhodnutí německé poslanecké sněmovny o osvobození biologických pohonných a topných látek od daně na minerální oleje. Předseda UFOP Klaus Kliem zdůraznil, že Bundestag tímto rozhodnutím otevřel biologickým pohonným látkám vstup na trh a zároveň tak přispěl k redukci používání fosilních paliv v silničním provozu.

Phare nejvíce dalo ekologii a energetice

23.6.02
Evropská unie prostřednictvím programu Phare v České republice nejvíce podporuje životní prostředí a energetiku. Nejméně peněz naopak směřuje na rozvoj občanské společnosti a na lidská práva. Vyplývá to z publikace Program Phare 1990 - 2000.

Zemanův kabinet částky na čistou energii škrtal

23.6.02
"Osvědčeným nástrojem" ke zvyšování energetické efektivnosti a výroby energie z čistých zdrojů - solárních kolektorů, větrných elektráren či spalování biomasy - je státní program. Tvrdí se to alespoň v hodnocení jeho úspěšnosti, které má vláda projednat.

Nedělní editorial - Interaktivní TZB-slovník

23.6.02
Vzhledem k tomu, že začíná rychle přibývat počet uživatelů, kteří mají k dispozici rychlé připojení přes pevnou linku nebo i bezdrátové připojení, rozhodli jsme se i portál TZB-info obohatit o interaktivní překladový TZB-slovník.

Strategie nízkoenergetického stavění, udržitelný rozvoj a dřevostavby

19.6.02
Z lokálního pohledu uživatele a tím i dodavatele domu je dnes již i u nás důležitým hodnotícím kritériem spotřeba energie na vytápění a ohřev TUV. V hospodářsky vyspělých státech se vliv budovy na životní prostředí posuzuje také z širšího pohledu udržitelného rozvoje.

Nová evropská strategie pro biopaliva. A co my?

18.6.02
Na rozdíl od svých soupeřů v USA, Brazílii nebo Kanadě má Evropská unie dosud nedostatek systematicky promyšlené strategie pro biopaliva, což, jak mnozí věří, je hlavním důvodem značného zaostávání jako jejího průmyslu pod svým skutečným potenciálem. Místo toho existuje v unii velký počet národních stimulujících projektů, které vyústily ve značné produkční kapacity u bioetanolu, postavených v zemích, jako je Francie, Španělsko a Švédsko.

ČR má mít v roce 2010 stejný podíl energie z alternativních zdrojů jako EU

18.6.02
Dvě procenta produkce elektřiny v České republice nyní tvoří alternativní zdroje. Jejich podíl by se však měl zvyšovat až na 5,5 procenta v roce 2010, čímž se ČR dostane na úroveň Evropské unie. Do tohoto data musejí zvýšit podíl výroby energie z alternativních zdrojů i členské země společenství. O programu úspor a alternativních zdrojů bude ministr životního prostředí Miloš Kužvart spolu s ministrem průmyslu Miroslavem Grégrem informovat ve středu vládu.

Farmatic rázně nastupuje

17.6.02
Firma Farmatic Biotech Energy AG z Nortfortu dosáhla v hospodářském roce 2001 obratu 35,1 milionu EUR. Kromě segmentu technologií pro odpadní vody o objemu 6,1 milionu EUR přispěl k obratu objemem 29 milionů EUR segment technologií pro bioenergetické elektrárny.

Summit Země čekají těžké problémy

13.6.02
Jeden z klíčových cílů summitu, vyhlášení platnosti Kjótského protokolu o snížení emisí skleníkových plynů, se zdá být ohrožen australským odmítnutím.
« | 1 | .. | 666 | 667 | 668 | 669 | 670 | .. | 677 | »