Zprávy z tisku

Kjótský protokol a Rusko: teď, nebo nikdy?

10.9.03
Klíčové měsíce, které patrně rozhodnou o osudu Kjótského protokolu, začínají dnes (9.9.): po letní přestávce k dalšímu legislativnímu období schází ruská Duma.

EU pomohla posílit regulaci české energetiky

9.9.03
Posílení regulace a implementace acquis v oblasti energetického průmyslu bylo cílem twinningového projektu Phare, do kterého se investovalo celkem 600 tisíc eur a který skončí ve středu 10. září. Projekt zahájil v dubnu 2002 Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle mluvčí Delegace Evropské komise v Praze Kathariny von Schnurbein se díky projektu zlepšila efektivita ERÚ v souladu s českým energetickým zákonem a direktivy EU zabývajícími se trhy s elektrickou energií a plynem.

Řízené vytápění, chlazení, větrání pro menší aplikace

9.9.03
S požadavkem na vytápění se setkáváme u každé stavby, rodinného domu nebo průmyslového objektu. Se vzrůstajícími nároky na komfort bydlení se řeší požadavky na chlazení – klimatizování také u rodinných domů a s ohledem na kvalitu bydlení by se mělo řešit i odpovídající větrání. Každý investor či uživatel objektu má zájem platit co nejméně za provozní náklady a samozřejmě porovnává i vstupní investici do celého systému.

Houby pod sněhem mohou přispívat k globálnímu oteplování

5.9.03
Drobné houby, které žijí pod sněhem, přispívají zřejmě výrazně ke globálnímu oteplování Země. V zimním období se totiž překvapivě čile rozmnožují a uvolňují při tom velké množství oxidu uhličitého, píší dnes internetové stránky CNN s odvoláním na americké vědce.

Velkorysý plán na ozelenění pouští skrývá rizika

5.9.03
Pokud se podaří vysázet mangrovníky podél tisíců kilometrů hraničních oblastí písku, například v Mexiku či na Arabském poloostrově, splní se sen odborníka Sata. Specialisty na mořskou biologii děsí, že už kolem čtvrt miliónu nově zasázených stromů vzkvétá v oblastech kolem Rudého moře a v Eritreji. "Cílem je založit zcela nové lesní porosty mangrovníků v rozsáhlých oblastech světa," řekl Sato časopisu New Scientist.

Teplejší svět bude nemocný svět

5.9.03
Zvyšování průměrných teplot má vliv nejen na zemědělství či třeba rekreaci, ale také na šíření nemocí. Před nebezpečím, že se tropické a subtropické choroby začnou v budoucnu přesouvat do dnešního mírného podnebného pásma, varovali vědci už v minulých letech. V červnu přinesl renomovaný vědecký časopis Science neradostnou zprávu - už se tak děje.

»Zelená energie« ničí krajinu

5.9.03
Do turisticky zajímavých míst krušnohorských náhorních rovin začínají jezdit návštěvníci nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Jako smrtící úder proto přišly zprávy o plánované výstavbě ne desítek, ale rovnou stovek větrných elektráren.

Za řepku z půdy uvedené do klidu bude možná více

5.9.03
Návrh novely vládního nařízení upravujícího zásady pro prodej řepky olejné vypěstované na půdě uváděné do klidu, schválila vláda na svém jednání v polovině týdne. Státní zemědělský intervenční fond by měl mít díky změně možnost nakoupit od pěstitelů dostatečné množství řepky.

Šťovík místo uhlí

3.9.03
V zemědělské společnosti ve Vítkově na Opavsku chtějí šťovíkem krmným vytápět místní léčebnu dlouhodobě nemocných (LDN) a 145 bytů. Uvedl to Zdeněk Petrů, který má projekt na starosti s tím, že je to jediný způsob, jak firmu zachovat.

Kjótský protokol bez Ruska neplatí

3.9.03
Delegace Evropské komise se ještě v září znovu pokusí přesvědčit ruskou vládu, aby se připojila k signatářům Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů. Poté, co dokument odmítly ratifikovat Spojené státy a Austrálie, stává se podpis Moskvy klíčovou podmínkou jeho příští platnosti. Ruští odborníci navíc spočítali, že průtahy připravují zemi o jednu až dvě miliardy dolarů ročně.

BBC: Země je nejteplejší za posledních 2000 let

3.9.03
Teplota na Zemi je zřejmě od osmdesátých let teplejší než kdy byla za celých 1800 let historie. S tímto tvrzením přišli dva vědci ze Spojených států a z Velké Británie. Informace o globálním klimatu se jim podařilo rekonstruovat zkoumáním hluboko uloženého ledu, rostlin a ostatních druhů záznamů.

Kraj se spalovnou nepočítá

3.9.03
Plzeň (ned) - Proti výstavbě nové spalovny odpadů v regionu vyzněla krajská koncepce hospodaření s odpady. O vybudování spalovny přitom v posledních letech uvažovalo vedení Plzeňské teplárenské. Ta dokonce před dvěma roky získala z USA grant 250 tisíc dolarů na studii velké spalovny komunálního odpadu.
« | 1 | .. | 612 | 613 | 614 | 615 | 616 | .. | 677 | »