Zprávy z tisku

V Arktidě se po 3000 letech rozlomil největší ledový šelf

25.9.03
Největší ledový šelf v Arktidě, který v posledních 3000 letech pokrýval hladinu moře na rozloze 390 kilometrů čtverečních, se během posledních dvou let rozlomil. Oznámili to američtí a kanadští vědci v říjnovém vydání odborné revue Geophysical Research Letters.

Špidla slíbil rychlou ekologizaci daní

25.9.03
Klíčový stoprvní hlas poslance ČSSD Miloše Kužvarta pro zákon o dani z přidané hodnoty získal včera premiér Vladimír Špidla na poslední chvíli slibem, že ještě v tomto volebním období začne ekologická daňová reforma.

Vzácné africké stromy končí jako dřevěné uhlí

25.9.03
Kvůli neklesající poptávce po zemědělské půdě a neustále se rozšiřujícímu kácení lesních porostů jsou ohroženy tisíce vzácných druhů rostlin v afrických státech, varovali v úterý přední světoví botanici.

ČS a IFC nabízí úvěrování investic do úspor enegie

25.9.03
Úvěry na využití obnovitelných zdrojů energie a investice do úspor elektřiny či tepla bude poskytovat Česká spořitelna (ČS) v rámci nového programu Finesa. Záruku až do výše 50 procent úvěru automaticky poskytne International Finance Corporation (IFC) ze skupiny Světové banky. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ředitel odboru Speciální programy ČS Ladislav Dvořák.

Alternativní zdroje energie nabízejí řešení pro farmu i obec

24.9.03
Česko na tom s využíváním alternativních zdrojů energie není v porovnání se sousedními zeměmi, zejména s Rakouskem a Německem, příliš dobře. Zatímco Německo vsadilo ne větrnou energetiku (celkový instalovaný výkon větrných elektráren v SRN byl ke konci loňského roku 12001 MW a letos přibyly další tisíce MW), v Rakousko je na špici ve využívání biomasy, především odpadního dřeva, k vytápění v kotelnách rodinných domků, farem, obcí i menších měst. V posledních letech však i v Rakousku rostou desítky větrných elektráren a energeticky ožívají i staré vodní mlýny, protože se několik firem zabývá renovací vodních kol a jejich využitím k výrobě elektrické energie.

Valašské lesy ohrožuje kůrovcová kalamita

24.9.03
Časovaná bomba tiká v lesích Vsetínska. Suché a slunečné počasí totiž vytváří ideální podmínky pro lýkožrouta smrkového, známějšího pod lidovým výrazem kůrovec. "Jeden den jsou stromy v pořádku a při kontrole za dva dny už nemají kůru," popisuje začínající zkázu ve smrkových lesích na Vsetínsku lesník Jan Žamboch.

Jak moc je POH závazný?

24.9.03
Když byl v polovině roku schválen formou nařízení vlády Plán odpadového hospodářství, mnozí odborníci jen mávli rukou a říkali: »Jsou tam nesmysly, ale je to kus papíru s malou legislativní silou. Nezabývejme se tím dál, realita ho překoná«.

NOVÉ PODNĚTY PRO TRH S EMISEMI SKLENÍKOVÝCH PLYNŮ

24.9.03
Letošního 30. června vláda přijala usnesení č. 648 k návrhu na sjednání Rámcové dohody o spolupráci při realizaci projektů na snižování emisí skleníkových plynů mezi Českou republikou a Mezinárodní bankou pro obnovu a rozvoj (IBRD), která je také správcem Prototypového uhlíkového fondu.

EKOENERGIE v Olomouci letos ve znamení konference SLUNCE 2003

23.9.03
Konference je určená odborné i laické veřejnosti a tentokrát se orientuje na sluneční ohřev v bytových domech. Kromě toho se účastníci dozví o aktuálním vývoji ve využívání sluneční energie v Evropě a v České republice, jaké existují podpory a co nového v tomto směru lze očekávat. Zájemci zde naleznou informace, jak je možné ve žhavém létě pomocí Slunce chladit a také doporučení na optimální využití nejpoužívanějších typů kolektorů podle praktických zkoušek vídeňské zkušebny.

EU tlačí na Rusko, aby podepsalo Kjótský protokol

19.9.03
Rusko by mělo urychleně podepsat Kjótský protokol o snižování škodlivých emisí. Jinak přijde o významné investice od Evropské unie. Uvedli to dnes v Moskvě zpravodaj Evropského parlamentu pro životní prostředí Jorge Oliveira da Silva.

ČSÚ zmapuje strukturu zemědělských prvovýrobců

18.9.03
Český statistický úřad zahajuje zemědělské strukturální šetření nazvané Zem 2003. Svým obsahem navazuje na celoplošné zemědělské sčítání Agrocenzus 2000 a jeho cílem je zmapovat současnou strukturu zemědělských prvovýrobců. Ta časem doznává postupné obměny v každém státě, ve struktuře našich zemědělských prvovýrobců však podle Ladislava Pištory z tiskového referátu ČSÚ dochází navíc ještě ke změnám v důsledku nestabilních podmínek českého zemědělství.

Nové granty EU na ochranu životního prostředí v budoucích členských státech

18.9.03
Evropská komise schválila uvolnění finančních prostředků na 14 projektů ochrany přírody v šesti budoucích členských státech v rámci programu LIFE-Nature 2003. Projekty pomohou zřídit celo unijní síť Natura 2000, a to jak fyzickou obnovou chráněných oblastí, tak i zaváděním struktur udržitelné správy oblastí a posilováním veřejného povědomí.

Na Třeboňsku odumírají lesy na následky povodní ještě po roce

18.9.03
V současné době odumírá na následky dlouhodobého zaplavení a podmáčení v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko cca 60 ha lesních porostů různého stáří - od mladých kultur až po dospělé porosty. Usychající stromy jsou následně napadány kůrovci, pro jejichž vývoj je letošní velmi suché a teplé jaro a léto značně příznivé.

Česko sonduje v Německu možnosti využívání odpadu

18.9.03
Delegace českého ministerstva životního prostředí sonduje v Německu možnosti a zkušenosti se zařízeními na energetické a ekologické využívání různých odpadů. Delegace vedená náměstkyní ministra Ivanou Jiráskovou dnes navštívila Středisko pro zhodnocování druhotných surovin v komplexu Schwarze Pumpe v severním Sasku.
« | 1 | .. | 609 | 610 | 611 | 612 | 613 | .. | 677 | »