Zprávy z tisku

ilustrační foto

EFG chce investovat přes 120 milionů korun do tří nových jednotek na biometan

22.11.22
Praha 22. listopadu (ČTK) - Česká investiční skupina Energy financial group (EFG), která podniká v energetickém zpracování biologicky rozložitelných odpadů a výrobě biometanu, bude v příštích dvou letech instalovat tři nové jednotky výroby biometanu. Investovat chce více než 120 milionů korun. Do konce roku 2024 by tak měla provozovat celkem čtyři produkční místa. EFG o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Výrobna vodíku u Žatce by mohla být připojena k plynárenské distribuční síti

14.11.22
Ústí nad Labem 14. listopadu (ČTK) - Výrobna vodíku, kterou chce v průmyslové zóně Triangle u Žatce na Lounsku postavit firma For H2Energy, by mohla být připojena k plynárenské distribuční síti. Největší tuzemský distributor plynu GasNet se s firmou domluvil na spolupráci, koncem října podepsaly obě společnosti memorandum. V tiskové zprávě o tom dnes za GasNet informoval Tomáš Pernis.
ilustrační foto

Vodárenská firma v H. Brodě začne upravovat plyn z kalů, aby mohl jít do sítě

11.11.22
Havlíčkův Brod 11. listopadu (ČTK) - Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace (VAK) začne příští rok upravovat plyn uvolňovaný z kalů tak, aby ho mohla dodávat do plynárenské sítě. Na technologii výroby biometanu na čistírně odpadní vody v Perknově a jeho vtláčení do sítě už vybrala dodavatele. Zakázku za 42,6 milionu korun bez daně zaplatí s pomocí evropské dotace. Vyplývá to z údajů zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek.
ilustrační foto

Na Vyškovsku začali třídit kuchyňský odpad, míří do bioplynové stanice

10.11.22
Ve Vyškově a Bučovicích začali lidé letos v první polovině roku třídit kuchyňský odpad a začátkem listopadu začali třídit i obyvatelé Slavkova u Brna a Ivanovic na Hané. Cílem je, aby tento energeticky využitelný odpad nekončil na skládce, uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel odpadové společnosti Respono Milan Černošek. Kuchyňský odpad se vozí do vyškovské bioplynové stanice a slouží k výrobě tepla a elektřiny.
ilustrační foto

Maersk bude ve Španělsku vyrábět zelený metanol, projekt vyjde na deset mld. eur

3.11.22
Madrid 3. listopadu (ČTK) - Společnost Maersk plánuje do roku 2030 vyrábět ve Španělsku pro svou flotilu až dva miliony tun zeleného metanolu (bývá označován též jako e-metanol) ročně. Chce jím zásobovat svou flotilu nákladních lodí a snížit svou uhlíkovou stopu. S odvoláním na dnešní oznámení dánského námořního dopravce a španělské vlády o tom informovala agentura Reuters. Projekt si podle výpočtů Madridu vyžádá investici přibližně deset miliard eur (244,6 miliardy Kč) a Španělsko do něj může vstoupit jako strategický investor. Celosvětová lodní doprava se podílí na globálních emisích oxidu uhličitého téměř třemi procenty.
ilustrační foto

MF odmítlo návrh, který by z mimořádné daně vyloučil bioplynové stanice

2.11.22
Praha 2. listopadu (ČTK) - Ministerstvo financí dalo negativní stanovisko k pozměňovacímu návrhu poslanců TOP 09 k dani z mimořádných zisků, který by ze zdanění vyloučil například zemědělské podniky provozující bioplynové stanice. Na dnešním jednání sněmovního zemědělského výboru na to upozornil místopředseda výboru Jaroslav Faltýnek (ANO). Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR už dříve uvedly, že zákon může vést ke zdanění zemědělských podniků, jejichž hlavní činnost není výroba energie.
ilustrační foto

Agrární komora požaduje výjimku v zastropování cen na výrobu energií z obnovitelných zdrojů

1.11.22
V reakci na probíhající diskuse vlády na téma zastropování cen vyrobených energií a na zavedení daně z mimořádných zisků, přijalo představenstvo Agrární komory ČR usnesení, ve kterém zásadně požaduje ustanovení výjimky pro zastropování cen energií u výroby elektrické energie z bioplynových stanic do kapacity 1 MW provozovaných především v podnicích zemědělské prvovýroby. Odmítá také nízkou hranici pro zařazení celého podniku do mimořádného zdanění u vyjmenovaných příjmů, kde požaduje posun limitu z 5 na 50 mil. Kč a určení 75% podílu na celkových tržbách tedy tak, aby byly mimořádně zdaněné pouze podniky, kde prodej energií hraje významnou roli.
ilustrační foto

Biometanová stanice v Litomyšli zahájila zkušební provoz. „Zelený plyn“ bude vtláčet do plynárenské sítě, za rok ho vyprodukuje 1,7 milionu kubíků

1.11.22
Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl zahájilo zkušební provoz své nové biometanové stanice. „Obnovitelný zemní plyn“ vyrábí z bioplynu pocházejícího z odpadů živočišné a rostlinné zemědělské výroby a následně ho vtláčí do stávající plynárenské sítě Gasnet. Součástí projektu je i plnicí stanice na stlačený plyn (CNG) v přilehlém areálu v obci Dolní Újezd. Celou investici za více než 50 milionů korun realizovaly společnosti Hutira – Brno a Hutira green gas. V Česku se přitom jedná o vůbec první technologii výroby biometanu, která je propojena se zemědělskou bioplynovou stanicí, plničkou CNG i vtláčením plynu do plynárenské sítě.
ilustrační foto

V Litomyšli vznikla jedna z prvních biometanových stanic v Česku

25.10.22
Litomyšl (Svitavsko) 25. října (ČTK) - V Litomyšli na Svitavsku vznikla jedna z prvních biometanových stanic v Česku. Je ve zkušebním provozu. Vyrábí elektřinu a k tomu čistí bioplyn na biometan. Vtlačuje ho do plynárenské rozvodné sítě a zásobuje novou čerpací stanici na zemní plyn. Investiční náklady činily 50 milionů korun, uvedlo des Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Koaliční TOP 09 podala dva návrhy úprav daně z mimořádných zisků

25.10.22
Praha 25. října (ČTK) - Ve Sněmovně se dnes odpoledne objevily dva nové koaliční pozměňovací návrhy k návrhu na zavedení daně z neočekávaných zisků, takzvané windfall tax. Po Pirátech dnes předložili své návrhy i poslanci koaliční TOP 09. Předseda klubu Jan Jakob s poslancem Milošem Novým navrhují, aby sazba daně v prvním roce činila 60 procent, ale v dalších dvou letech by měla klesnout na 40 procent. Původní návrh ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) počítá se stabilní sazbou daně 60 procent. Předseda Jakob se stranickým kolegou Michalem Kučerou také navrhli zúžit okruh těžařských nebo energetických firem, na které by daň měla dopadnout.
ilustrační foto

Přerovská radnice spouští od konce října zkušební provoz sběru gastroodpadu

21.10.22
Přerov 21. října (ČTK) - Přerovská radnice spustí od příštího čtvrtku zkušební provoz sběru gastroodpadu. Odpad rostlinného i živočišného původu budou moci lidé vhazovat do speciálních nádob o objemu 120 litrů. Do zkušebního provozu bude zařazeno nejprve několik lokalit - dvě desítky nádob budou mít své stanoviště v ulicích Mikuláškova, Osmek, Seifertova, Sokolská, Svornosti, U Výstaviště, Velká Dlážka a Za Mlýnem, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. V Olomouckém kraji takto třídí odpady i některá další města, prvenství v tom drží Šumperk.
ilustrační foto

Radnice ve Vysokém Mýtě jedná s firmou o provozování odstavené bioplynové stanice

21.10.22
Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 21. října (ČTK) - Radnice ve Vysokém Mýtě dál jedná se zájemcem, který by chtěl provozovat léta odstavenou bioplynovou stanici. Město muselo provoz před devíti lety zastavit kvůli ztrátovým výsledkům stanice. Nyní by ji chtěla znovu využívat soukromá společnost a plyn dodávat do běžné sítě, řekl ČTK místostarosta Martin Krejza (ODS).
ilustrační foto

Ocenění Zemědělec roku 2022 v kategorii pěstitel získal Václav Hanzal z Žatecka

20.10.22
Praha 20. října (ČTK) - Ocenění Zemědělec roku 2022 v kategorii pěstitel získal Václav Hanzal z Žatecka, cenu v kategorii chovatel dostalo Zemědělské družstvo Kouty z Vysočiny a ocenění za smíšenou výrobu získalo Zemědělské družstvo Bernartice v Jihočeském kraji. Vítězové soutěže, které se účastnilo na 300 fyzických a právnických osob, vzešli na základě hodnocení Ústavu zemědělské ekonomie a informací (ÚZEI). Zástupci oceněných podniků uvedli, že kvalitně hospodařit v Česku dokáží velké podniky i malí farmáři.
ilustrační foto

Podpora pro podporované zdroje by měla příští rok klesnout o více než polovinu

5.10.22
Praha 5. října (ČTK) - Státem vyplácená podpora pro takzvané podporované zdroje energie (POZE) by měla v příštím roce klesnout z letošních zhruba 46 miliard korun o více než polovinu. Mohou za to vysoké ceny elektřiny, které už samotné zajišťují návratnost většiny investic i bez jakékoliv další podpory. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Úřad zároveň vydal také cenová rozhodnutí pro teplárenství a pro povinně vykupující a ceny spojené se zárukami původu.
ilustrační foto

Obyvatelé Přerova začínají třídit gastroodpad. Ten díky tomu neskončí na skládce, ale poslouží k výrobě elektřiny, plynu a tepla

4.10.22
K projektu „Třídím gastro“ společnosti Energy financial group (EFG) se od října připojuje i město Přerov. Jeho obyvatelé tak mají možnost začít třídit kuchyňský odpad, který běžně končí nevyužitý na skládkách, kde navíc zatěžuje životní prostředí. Gastroodpad rostlinného i živočišného původu je možné vhazovat do speciálně určených recyklačních hnědých nádob, a to včetně původních obalů. Vytříděný odpad se následně sveze do bioplynové stanice EFG Rapotín BPS či EFG Vyškov BPS, kde se zpracuje a využije pro výrobu elektřiny, plynu a tepla.
ilustrační foto

Prevence vzniku odpadů pomáhá potřebným, opětovné využití energetické soběstačnosti

4.10.22
Dne 25. října proběhne v Praze další ročník konference Předcházení vzniku odpadů 2022, která opět přinese obrovskou dávku udržitelné inspirace. Hlavními tématy letošního ročníku bude kontext s mimořádnými událostmi z pohledu potravinového, materiálního a energetického hlediska. Chybět nebudou sni příklady správné praxe. Akci i letos podpoří společnost Albert Česká republika, s.r.o., pro kterou je předcházení vzniku odpadů součástí politiky společenské odpovědnosti.
ilustrační foto

Evropská komise a lídři sektoru spojili síly, aby nahradili maximum fosilního plynu domácím biometanem

4.10.22

Evropská komise a přední představitelé průmyslu, kteří se zavázali k přechodu na zelenou energii, ve středu 28. září oznámili vznik Biomethane Industrial Partnership (BIP). Toto nové partnerství veřejného a soukromého sektoru bylo součástí plánu REPowerEU, jehož dílčím cílem je zvýšit roční produkci a využití biometanu do roku 2030 na 35 miliard m3. Tím se podstatně sníží závislost Evropy na zemním plynu z Ruska. Zároveň přispěje k zavádění bezemisní energetiky a oběhového hospodářství.

ilustrační foto

U pardubického gymnázia Dašická vzniká výzkumné zařízení na využití bioodpadu

3.10.22
Pardubice 3. října (ČTK) - Tři studenti pardubického gymnázia Dašická dnes na pozemcích školy otevřeli první část výzkumného zařízení Aqua-reaktor na zpracování a maximální využití biologického odpadu. S přispěním sponzorů vybudovali Rudolf Samuel Mašek, Dominik Mareš a Filip Dvořáček výzkumné zařízení podobné skleníku, kde funguje malá hydroponická farma či biologický filtr. Ve finále by měl vzniknout komplexní systém včetně bioplynové stanice nebo fotobioreaktor pro kultivaci řas, řekl ČTK Mašek.
ilustrační foto

K projektu „tridimgastro.cz“ se připojila další šestice měst Olomouckého a Moravsko-slezského kraje. Kuchyňský odpad poslouží k výrobě zelené energie

29.9.22
Krnov, Kopřivnice, Uničov, Litovel, Slatinice a Mohelnice se v září připojily k projektu „tridimgastro.cz“ společ-nosti Energy financial group (EFG). Obyvatelé tak získali možnost třídit kuchyňský odpad do nových recyklač-ních nádob. Společnost EFG, která službu poskytuje, zajišťuje obcím a firmám v ČR kromě svozu i ekologickou recyklaci tohoto odpadu, který se v jejích specializovaných zařízeních v Rapotíně a Vyškově využívá pro výrobu nízkoemisního tepla, elektřiny a biometanu. Tuto obnovitelnou, lokální variantu zemního plynu, EFG dodává do sítě jako jediná v Česku.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 94 | »