Zprávy z tisku

ilustrační foto

Praha musela zrušit tendr na přestavbu bioplynové stanice, vypíše nový

8.4.23
Praha 8. dubna (ČTK) - Pražské služby musely kvůli administrativním problémům zrušit tendr na transformaci bioplynové stanice v Chrástu u Poříčan na Nymbursku, který loni vypsaly. V plánu je vypsat ho na jaře znovu a také znovu požádat o evropskou dotaci. V rozhovoru s ČTK to řekla náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti). Náklady na úpravu stanice, aby byla schopna zpracovávat odpady z gastronomie, podle ní budou asi 100 milionů korun a z evropských peněz by mohla jít téměř polovina.
ilustrační foto

MŽP vyhlašuje novou vlnu kotlíkových dotací s alokací 1,7 miliardy korun

5.4.23
Praha 5. dubna (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spouští novou vlnu takzvaných kotlíkových dotací, uvolnit chce celkem 1,7 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl ministr Petr Hladík (KDU-ČSL). Dotace uhradí výměnu starých kotlů za ekologičtější způsoby vytápění přibližně 15.000 nízkopříjmových domácností. Lidé musí staré neekologické kotle vyměnit do září 2024.
ilustrační foto

Analytici: Cíl EU na růst podílu OZE je hodně ambiciózní, ČR musí hodně přidat

30.3.23
Praha 30. března (ČTK) - Nový cíl EU na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na celkově spotřebě je velmi ambiciózní a bude vyžadovat vysoké náklady, míní oborové svazy a analytici, které ČTK oslovila. Česko podle nich bude muset vlastní cíle výrazně navýšit, přičemž kromě energetiky bude nutný další rozvoj obnovitelných zdrojů i v dopravě a v průmyslu.
ilustrační foto

Státy EU a europoslanci se shodli na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.3.23
Brusel 30. března (zpravodaj ČTK) - Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Shodli se na tom dnes nad ránem zástupci členských států a Evropského parlamentu, jejichž dohoda zvýšila dosavadní závazek z 32 procent. Závazek se týká unie jako celku, řada členských zemí včetně Česka má národní cíle výrazně níže. Směrnice o obnovitelných zdrojích je součástí balíku návrhů, které mají přispět k výraznému snížení emisí skleníkových plynů do konce desetiletí.
ilustrační foto

IRENA: Investice do obnovitelných zdrojů energie se musí zvýšit čtyřnásobně

29.3.23
Berlín 29. března (ČTK) - Každoroční celosvětové investice do technologií umožňujících transformaci energetiky se musí více než zčtyřnásobit, aby se splnily závazky pařížské dohody o klimatu. Uvedla to Mezinárodní agentura pro obnovitelné energie (IRENA). Letos investice do technologií obnovitelných zdrojů energie dosáhly rekordních 1,3 bilionu dolarů (28,3 bilionu Kč).
ilustrační foto

Farmáři v Herálci budou vyrábět zemní plyn

28.3.23
Taky vám jde hlava kolem ze současných společenských témat? Energetická krize, environmentální krize, globální oteplování, nedostatek vody… a mohli bychom pokračovat. Jedinec těžko vyřeší všechny problémy světa, ale existují firmy, které se chopily řešení alespoň některých z uvedených problémů.
ilustrační foto

Premiér uvítal dohodu s EK ohledně budoucnosti aut se spalovacími motory

25.3.23
Praha 25. března (ČTK) - Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční dohodu Německa s Evropskou komisí (EK), která se týká zachování aut se spalovacími motory i po roce 2035. Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš naopak řekl, že takovým slibům nevěří a že je třeba "zelený fanatismus" revidovat. Uvedli to dnes v reakcích pro ČTK.
ilustrační foto

Celosvětové emise CO2 v energetice stouply na rekordních 36,8 miliardy tun. Snížit je může i biometan

23.3.23

Obnovitelnými zdroji energie se podle analýzy Mezinárodní energetické agentury (IEA) v loňském roce podaři-lo zamezit produkci až 550 milionů tun celosvětových emisí oxidu uhličitého (CO2). Celkově však emise v energetickém odvětví vzrostly, a to na rekordních 36,8 miliardy tun. K dosažení uhlíkové neutrality v příštích letech bude nutné ještě více investovat do nízkoemisních zdrojů. Velkým přínosem může být využívání bio-metanu z biologicky rozložitelného odpadu. V jeho výrobě ale v České republice zaostáváme.

ilustrační foto

Biometan je více než jen obnovitelný zdroj. V roce 2030 by mohl zaměstnat až půl milionu Evropanů

21.3.23
Zelený plyn hraje klíčovou roli v rozvoji segmentu šetrného k životnímu prostředí a v energetickém mixu před-stavuje nejlevnější alternativu fosilního zemního plynu z Ruska. Díky lokální výrobě navíc zvyšuje energetickou soběstačnost i bezpečnost země, v níž je produkován. Z nedávné analýzy společnosti Guidehouse Netherlands B.V. teď navíc vyplynulo, že ve státech Evropské unie by v příštích letech mohl podpořit vznik mnoha nových, stabilních pracovních míst.
ilustrační foto

Podíl biometanu v distribuci roste. GasNet připojil Energetické centrum Horní Suchá

20.3.23
Skupina GasNet, největší distributor plynu v Česku, připojila do své sítě další výrobnu biometanu. Tento obnovitelný plyn, který se svými vlastnostmi neliší od zemního plynu, vtláčí distributor nově do svých plynovodů z Energetického centra Horní Suchá nedaleko Karviné. Je to třetí bioplynová stanice u nás, která dodává biometan až ke koncovým zákazníkům.
ilustrační foto

Kupka: Do roku 2025 bude v Česku 12 vodíkových čerpacích stanic

10.3.23
Praha 10. března (ČTK) - Do roku 2025 by mělo v Česku fungovat 12 vodíkových čerpacích stanic a o pět let později jich bude 40. Na dobíjecí a plnící infrastrukturu má Česko připravených šest miliard korun a ve fázi schvalování je nyní 11 vodíkových plniček. Během otevření první veřejné čerpací stanice společnosti Orlen Unipetrol v Praze na Barrandově to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
ilustrační foto

V Pivovaru Svijany dokončují solární elektrárnu. Před více než deseti lety vybudovali i bioplynovou stanici

9.3.23
Svijany (Liberecko ) 9. března (ČTK) - V Pivovaru Svijany na Liberecku dokončují solární elektrárnu na střechách sklepů, stáčírny plechovek a skladu. Zařízení s instalovaným výkonem 449 kW přišlo firmu na 12 milionů korun, z toho 3,56 milionu korun má pivovar šanci získat jako dotaci z Národního plánu obnovy. Elektrárna by měla začít vyrábět v květnu, všechnu vyrobenou energii pivovar spotřebuje, řekla dnes ČTK Markéta Tůmová, projektová manažerka společnosti LIF, která je vlastníkem pivovaru.
ilustrační foto

Biometan v loňském roce zaznamenal rekordní růst

2.3.23

Zásobníky plynu se Evropě v uplynulém roce podařilo naplnit kombinací cílených politických opatření s masivním importem zkapalněného zemního plynu (LNG) a prudkým poklesem spotřeby, zejména v energeticky náročných průmyslových odvětví. Významně také přispěla neobvykle mírná zima na severní polokouli. Evropská unie, stejně jako Spojené státy, však sází ještě na jinou kartu, a tou je prudký rozvoj výroby biometanu, domácího zeleného plynu. Jeho produkce se zvýšila o 16 % na téměř 7 miliard m3 v roce 2022. Na tom se podílela především Evropská unie se Spojenými státy, které dohromady představují 90 % světové produkce biometanu.

ilustrační foto

Služba „Třídím gastro“ navyšuje ve městech počet nádob na kuchyňský odpad. V Kopřivnici a Krnově jejich množství až zdvojnásobí

1.3.23
Společnost EFG Waste logistic navyšuje v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku počet nádob na sběr gastroodpadu v řadě obcí zapojených do projektu “Třídím gastro”. Nové sběrné nádoby jsou tak od února k dispozici obyvatelům Krnova. Během března a dubna pak přibudou také v dalších šesti městech Moravsko-slezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje.
ilustrační foto

Vláda zacílí na energetickou bezpečnost, deklarovala omezení energií z Ruska

1.3.23
Praha 1. března (ČTK) - Vláda se chce podle svého aktualizovaného programového prohlášení zaměřit na posílení energetické bezpečnosti státu. Chystá kvůli tomu legislativní změny, které umožní vznik komunitní energetiky či rozvoj využívání obnovitelných zdrojů. Zároveň nově deklarovala úmysl omezit dodávky energetických surovin z Ruska. Vyplývá to z aktualizovaného programového prohlášení vlády, které dnes kabinet schválil.
ilustrační foto

EK chce zpřísnit výkonnostní normy emisí pro nová těžká nákladní vozidla. Zapomíná na biopaliva

27.2.23

Evropská komise zveřejnila 14. února návrh na přezkum nařízení EU 2019/1242, kterým se stanoví výkonnostní normy emisí CO2 pro nová těžká nákladní vozidla v EU. Tento právní předpis EU má zásadní význam pro dekarbonizaci segmentu těžkých nákladních vozidel a pro podporu rozvoje všech technologií přispívajících k přechodu na bezemisní a nízkoemisní mobilitu.

ilustrační foto

Investiční skupina EFG loni zvýšila svůj obrat na 680 milionů korun

24.2.23
Praha 24. února (ČTK) - Česká investiční skupina Energy financial group (EFG), která podniká v energetickém zpracování biologicky rozložitelných odpadů a výrobě biometanu, v loňském roce více než trojnásobně zvýšila svůj obrat na 680 milionů korun. Předloni měla obrat 219 milionů korun. Růst chce skupina letos využít na rozvoj svého portfolia. Firma o tom informovala ČTK.
ilustrační foto

EP potvrdil plán nahradit část ruského plynu výrobou zelených plynů přímo v Evropě

16.2.23

Praha 16. února 2023 - Evropský parlament ve čtvrtek 9. února schválil plynárenský balíček, který má za úkol dekarbonizaci plynárenského sektoru. Evropská bioplynová asociace (EBA) spolu s asociací CZ Biom vítají především zahrnutí využití biometanu, mezi povinné nástroje do roku 2030. Cíl 35 miliard m3 biometanu v roce 2030 představuje více než 20 % současného dovozu plynu z Ruska. Do roku 2050 se potom tento potenciál může ztrojnásobit a vzrůst výrazně nad 100 miliard m3 a pokrýt tak 30 až 50 % budoucí poptávky po plynu v EU.

ilustrační foto

Fiala: V Česku je potenciál pro budování dalších bioplynových stanic

2.2.23
Vysoké Studnice (Jihlavsko) 2. února (ČTK) - V Česku je podle premiéra Petra Fialy (ODS) určitě potenciál pro budování dalších bioplynových stanic. Uvedl to po dnešní návštěvě zemědělského podniku Luka ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku, který provozuje bioplynovou stanici déle než deset let. Předsedkyně představenstva Alena Nováková uvedla, že firmu s velkým chovem skotu provoz vyrábějící z bioplynu elektřinu a teplo pomáhá stabilizovat, protože to je jistý měsíční příjem.
ilustrační foto

ČR loni snížila dovoz ruského plynu z původních 97 pct asi na čtyři pct

31.1.23
Praha 31. ledna (ČTK) - Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na aktuální maximálně čtyři procenta. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří. Do budoucna chce stát omezit závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i dovoz ruské ropy. Po dnešní návštěvě ministerstva průmyslu a obchodu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Tématem jednání byly i ceny energií, jejich aktuální zlevňování na trhu se podle Fialy bude u odběratelů projevovat postupně během roku.
| 1 | .. | | 4 | | 6 | 7 | .. | 95 |