Zprávy z tisku

ilustrační foto

Vláda schválila novelu k energetickým komunitám, budou moci sdílet elektřinu

21.6.23
Praha 21. června (ČTK) - Vláda dnes schválila novelu energetického zákona, která umožňuje vznik energetických komunit v Česku. V těchto společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Na twitteru to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Novela umožní také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.
ilustrační foto

Biometan jako pohonná hmota. Čistírna odpadních vod spouští nový projekt

20.6.23
Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) v Bubenči spustila ve pátek pilotní projekt, v rámci kterého bude upravovat kalový bioplyn na bioCNG, tedy na obdobu stlačeného zemního plynu CNG, který se běžně využívá v automobilech. Celý systém už je připravený, čeká se pouze na udělení licence, což by měla být otázka dní.
ilustrační foto

Průzkum: Své zdroje energie chce stavět 60 pct obcí, brzdí to absence novely

12.6.23
Praha 11. června (ČTK) - Tři pětiny obcí chtějí v příštích třech letech stavět vlastní energetický zdroj jako například fotovoltaickou elektrárnu, bioplynovou stanici nebo kotle na biomasu. Téměř třetina zároveň plánuje ve stejném horizontu založit komunitu pro sdílení energií. Podle 40 procent obcí tyto projekty ale znemožňuje nebo brzdí chybějící novela zákona o komunitní energetice. Další pětina obcí považuje absenci novely za komplikaci, ale rozvoj komunitní energetiky se snaží řešit v rámci stávající legislativy. Vyplynulo to z květnového průzkumu Sdružení místních samospráv (SMS) ČR mezi zástupci téměř 500 obcí.
ilustrační foto

Biometan je prioritou, EU rozděluje 18 miliard na rozvoj sektoru. ČR zaostává

9.6.23
Válka na Ukrajině vedla k výraznému zvýšení cen v různých oblastech, zejména však na zemědělských a energetických trzích po celém světě. Ceny komodit mají významný dopad na provozní náklady palivových zdrojů energie, mezi které patří bioplynové a biometanové stanice. Tato zařízení přitom mají velký potenciál nahradit třetinu spotřeby zemního plynu v roce 2030. Evropa právě rozděluje 18 miliard eur na rozvoj biometanu v EU. ČR si však ukrojí jen malý díl, nebo vůbec nic. Podpora bioenergetického sektoru musí nutně reagovat na prudký nárůst investičních a provozních nákladů.
ilustrační foto

Skupina MOL kupuje bioplynovou stanici Szarvas

31.5.23
Skupina MOL se dohodla se společností BayWa AG na koupi bioplynové stanice Szarvas – zařízení na zpracování odpadu využívajícího organické odpady k výrobě elektřiny a tepla prostřednictvím kombinované výroby tepla a elektřiny s kapacitou v špičce přibližně 4 megawatty (MW). Závod ročně zpracuje více než 40 000 tun odpadu z produkce masa v regionu a dalších 53 000 tun zbytkového odpadu (např. kejdy a hnoje) ze sousedních chovů hospodářských zvířat a masokombinátů. Kromě toho se jako surovina používá přibližně 18 000 tun zemědělského substrátu, který dohromady produkuje více než 12,5 milionu metrů krychlových bioplynu.
ilustrační foto

Podpora státu je pro zemědělce důležitá, míní předseda družstva v Hrotovicích

26.5.23
Hrotovice (Třebíčsko) 26. května (ČTK) - Zemědělci potřebují od státu jistotu podpory produkce domácích potravin. Závisí na tom i rozhodování o investicích do modernizace, řekl ČTK předseda Zemědělského družstva Hrotovice Bohumír Hutař. Hrotovické družstvo si dnes během návštěvy Vysočiny prohlédl prezident Petr Pavel. Prezident s manželkou dnes pokračují v dvoudenní návštěvě kraje. Ráno přijeli do Jemnice, kde na ně čekaly stovky lidí. Po návštěvě radnice prošli městem a prohlédli si opravovaný jemnický zámek. Odpoledne návštěvu ukončí prohlídkou farmy na pěstování rajčat v Kožichovicích.
ilustrační foto

Česká skupina EFG vydá zelené dluhopisy za dvě miliardy korun

17.5.23
Praha (16. května) – Společnost EFG Aquisitions & development, která je součástí české skupiny Energy Financial Group (EFG), vydává své první tzv. zelené dluhopisy. Mezi investory chce v příštích letech rozdělit cenné papíry v hodnotě dvou miliard korun. Nyní spustila první emisi dluhopisů za 350 milionů korun. Společnost o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Peníze chce využít na rozvoj bioplynových stanic.
ilustrační foto

Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl 50 procent

28.4.23
Frankfurt 28. dubna (ČTK) - Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl v prvním čtvrtletí 50 procent. Vyplývá to z dat energetické skupiny BDEW a Centra pro výzkum solární energie a vodíku (ZSW). Německo má v plánu, aby se energie ze slunce, větru a biomasy a hydroelektrická energie podílely do roku 2030 na energetickém mixu 80 procenty.
ilustrační foto

Topolánek: Modernizace tuzemských tepláren bude do roku 2030 stát 180 mld. Kč

26.4.23
Olomouc 26. dubna (ČTK) - Náklady na modernizaci tuzemských tepláren, jejichž provozovatelé budou muset do roku 2030 nahradit staré technologie spalující uhlí novými zdroji tepla i jeho rozvody, se budou pohybovat kolem 180 miliard korun. Projekty jsou financovány pomocí dotací z modernizačního fondu, teplárny v něm mají k dispozici 87,5 miliardy korun. Na dnes zahájené dvoudenní konferenci Dny teplárenství a energetiky to v Olomouci řekl předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.
ilustrační foto

MPO: Stát podpoří rozvoj vytápění z obnovitelných zdrojů energie 9,5 miliardy Kč

24.4.23
Praha 24. dubna (ČTK) - Stát podpoří rozvoj vytápění z obnovitelných zdrojů energie částkou zhruba 9,5 miliardy Kč. Český program notifikovala Evropská komise. Peníze by měly směřovat hlavně na instalaci nových výroben tepla z obnovitelných zdrojů využívající biomasu, vzniknout by měly kapacity s celkovým výkonem kolem 345 megawattů (MW). ČTK dnes o tom v tiskové právě informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
ilustrační foto

Hladík: V Modernizačním fondu bude do roku 2030 až 500 miliard Kč

13.4.23
Praha 13. dubna (ČTK) - Modernizační fond, kterým ministerstvo životního prostředí financuje z výnosů z emisních povolenek rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Česku, se rozšíří o nové formy podpory. Stát v něm bude mít k dispozici pro období do roku 2030 až 500 miliard Kč, což je proti původním plánům více než trojnásobek. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Dosud stát z fondu poskytl dotace za 35 miliard Kč, zejména na výstavbu fotovoltaických elektráren.
ilustrační foto

MPO bude usilovat o posílení bezpečnosti dodávek energie nebo dekarbonizaci

12.4.23
Praha 12. dubna (ČTK) - Součástí Státní energetické koncepce (SEK), která představuje plán vývoje české energetiky do konce roku 2050, bude důraz na posilování bezpečnosti dodávek, dekarbonizaci, udržitelnost, energetickou účinnost nebo mezinárodní spolupráci. Na setkání s novináři to dnes řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti). Východiska pro aktualizaci SEK dnes projedná vláda, konečná podoba SEK by měla být známá na konci letošního roku.
ilustrační foto

Moravskoslezský kraj třemi miliony korun podpoří třídění bioodpadů

12.4.23
Ostrava 12. dubna (ČTK) - Moravskoslezský kraj třemi miliony korun podpoří třídění bioodpadů v domácnostech. Obce budou moci dotaci využít například na nákup nádob na kuchyňský odpad. O dotaci budou moci žádat během června. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
ilustrační foto

Studie: Česko může do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelné energie na 33 procent

11.4.23

Praha 11. dubna (ČTK) - Česko je schopné do roku 2030 zdvojnásobit podíl obnovitelné energie na spotřebě a zvýšit ho tak na 33 procent. Může k tomu přispět zejména sluneční a větrná energie a zvýšení energetické účinnosti. Vyplývá to ze studie, která vznikla ve spolupráci expertních týmů Fakta o klimatu a Frank Bold. ČTK dnes o výsledcích studie informovali její autoři. Ministerstvo životního prostředí považuje potenciál rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE), který studie uvádí, za reálný. V případě podílu OZE k roku 2030 se musí počítat nejen s výrobou z OZE, ale i s celkovou konečnou spotřebou, kde studie správně počítá i s potenciálem energetických úspor, sdělil ČTK ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

ilustrační foto

Devět měst Ústeckého kraje chce společně snížit náklady na likvidaci odpadů

11.4.23
Kadaň (Chomutovsko) 11. dubna (ČTK) - Devět měst v jižní části Ústeckého kraje chce na základě spolupráce snížit náklady na likvidaci odpadů. Cílem je společně najít nového zpracovatele, a tím snížit množství odpadu odvezeného na skládky a zlepšit dopady na životní prostředí. Tím, že města budou vystupovat jako jeden partner, mohla by získat i nižší ceny, řekl dnes novinářům kadaňský starosta Jan Losenický (ODS).
ilustrační foto

Výbor žádá ministra o větší podporu lokálních zemědělců a zpracovatelů potravin

11.4.23
Praha 11. dubna (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor chce, aby ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) připravil podporu pro budování regionálních skladovacích kapacit a zpracování lokální zemědělské produkce. Mělo by to přispět k zastavení růstu cen potravin. V dnešním usnesení Nekulu výbor také žádá, aby navrhl maximální možné navýšení investic do obnovitelných zdrojů v dodavatelsko-odběratelském řetězci produkce a prodeje potravin. Podle výboru by měl rovněž připravit návrhy na snížení administrativní zátěže produkce potravin.
ilustrační foto

Návrh aktualizace klimatického plánu vytvoří pro vedení Prahy speciální komise

8.4.23
Praha 8. dubna (ČTK) - Pražský magistrát vytvoří komisi, která vypracuje návrh aktualizace klimatického plánu, podle něhož chce město investovat do opatření zaměřených na snížení emisí oxidu uhličitého. Komise vypracuje pro vedení města návrh případných úprav plánu. V rozhovoru s ČTK to řekla náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti). Podle klimatického plánu chce Praha do roku 2030 investovat zhruba 230 miliard korun do opatření zaměřených na snížení emisí oxidu uhličitého v metropoli.
| 1 | | 3 | | .. | 95 |