Zprávy z tisku

Rozmetadlo hnoje se zadním vykládáním

4.8.02
Rozmetadla hnoje Harry West mají nyní rozmetací mechanismus umístěn vzadu. Kapacita rozmetadel je 10 tun. Novinkou u tohoto typu je obrácený smysl otáčení rotorů. Tyto dva rotory nyní rozmetají hnůj ze stran a ne z prostředku jako dosud.

Jihočeský kraj připravuje koncepci odpadového hospodářství

2.8.02
Úředníci Jihočeského kraje připravují návrh koncepce odpadového hospodářství, která bude v souladu s legislativou ČR i Evropské unie. Jako nejlepší ze tří posuzovaných technologických variant se jeví ta, která počítá se spalováním téměř poloviny komunálního odpadu. Nyní tvoří desetinu všech produkovaných odpadů na území kraje, řekli dnes novinářům zástupci krajského úřadu a společnosti ECO trend, která koncepci zpracovává.

Obaly z plastů jako hnojivo

1.8.02
Německý chemický koncern BASF AG, Ludwigshafen představil fólii určenou k balení potravin, která je z biologicky zcela odbouratelného polymerního materiálu, nesoucího obchodní označení ECOFLEX.

Národní plán OH - lepší recyklační služby - nebo pálení odpadků?

30.7.02
Investice do kvalitnich recyklacnich sluzeb pro ceskou verejnost jsou levnejsim, setrnejsim a cistejsim resenim evropskych direktiv o odpadech nez vystavba dalsich megaspaloven. Ve vice nez sedmdesatistrankove studii, kterou pripravily jako podklad pro navrh vladniho odpadoveho programu, na to upozornily ekologicke organizace (Hnuti DUHA, Deti Zeme, Arnika a CZ Biom).

Energie ze zelené hmoty

21.7.02
Na Universitě státu Nové Mexiko (fakulta zemědělství a geologie) byl proveden pilotní projekt minimalizace odpadů. Pracovníci university se zaměřili na travnatý odpad, který zpracovávali pomocí dvoustupňové biologické fermentace s jímáním vznikajícího plynu – metanu.

Rozmetadla hnoje

13.7.02
RECO expanduje. Rozšiřuje svou řadu rozmetadel hnoje o modely Jeantil s vykládáním dozadu. Kapacita těchto rozmetadel je 10,5 až 17,6 m3.

Biodegradovatelný plast

13.7.02
Společnost Eastman Chemical zavedla výrobu Eastar Bio Ultra kopolyesteru, nového produktu v souboru Eastar Bio biodegradovatelných pryskyřic.

Biodegradovatelný mazací tuk

12.7.02
Nový biologicky odbouratelný mazací tuk od holandské firmy SKF Maintenance Products, Mijdrecht, the Netherlands může nahradit tradiční mazadla ložisek a dalších třecích ploch.

Opava chce vybudovat továrnu na zpracování bioodpadu

12.7.02
Vše je dosud ve stadiu studie, ale ve spolupráci se Sdružením pro rozvoj a obnovu severní Moravy a Slezska hodláme v Opavě kolem roku 2004 až 2005 vybudovat pracoviště na zpracovávání bioodpadu, z něhož by se mělo vyrábět biopalivo a substrát. Cena projektu se pohybuje od 22 do 25 milionů korun, přičemž město by se podílelo investicí do pěti milionů a pozemkem.

Spalovna má bránit vyšší recyklaci

3.7.02
Výhrady vůči plánované výstavbě spalovny v opatovické elektrárně, která by měla likvidovat odpad z Královéhradeckého a Pardubického kraje, vyjádřil pro Právo za Hnutí Duha vedoucí jeho odpadové kampaně Ivo Kropáček. Pálení odpadu může podle jeho mínění bránit vyšší recyklaci.

Využití odpadů cibule kompostováním

3.7.02
Rozloha půdy v Británii nenapadené chorobou sklerociová bílá hniloba cibule (Sclerotium cepivorum) se snižovala již od počátku 60. let. Tím se měnily podmínky výroby pěstování vysoce kvalitní cibule a vzrostla dopravní vzdálenost ke střediskům výroby. Nahromadění odpadů cibule v těchto místech se stalo hlavním nebezpečím pro šíření škůdců a chorob žijících v odpadech, nehledě na znečisťování prostředí pachy a výpary.

Střední Čechy mají odpadovou koncepci

3.7.02
Analýzu odpadového hospodářství ve Středočeském kraji dokončila zvláštní pracovní skupina složená ze zástupců Regionální rozvojové agentury středních Čech (RRA), hejtmanství a odborných firem. Materiál bude podkladem pro vytvoření Koncepce hospodaření s odpady.

Rychlá detekce E. coli

30.6.02
Vědci z Cornell University v USA vyvinuli metodu rychlého stanovení E. coli v potravinách. Nový biologický senzor se používá podobně jako komerční těhotenské testy a výsledky jsou k dispozici již za několik minut. Pravděpodobně bude možno tuto metodu použít i pro detekci patogenních organizmů v kompostu.

Výstavba nové spalovny v Opatovicích bude stát až dvě miliardy

29.6.02
Výstavba nové spalovny komunálního odpadu v Opatovicích nad Labem na Pardubicku bude stát kolem dvou miliard korun. Na jejím vybudování se v květnu předběžně dohodly rady Královéhradeckého a Pardubického kraje. Spalovna má začít fungovat do poloviny roku 2008, tedy asi do tří let od zahájení výstavby. Až tři čtvrtiny nákladů mají pokrýt peníze z fondů Evropské unie.

Studie spalovny bude do roka

29.6.02
O zhotoviteli studie spalovny pro potřeby Plzeňského kraje je rozhodnuto. Do jara příštího roku ji vypracuje americká firma HDR Engineering, která vyhrála mezi dalšími dvanácti konkurenty tendr vypsaný společností Plzeňská teplárenská.

Spor o kompostárnu nabírá obrátky

26.6.02
Znovu přišla na přetřes otázka, co s kompostárnou v Hořátvi. Lidé v obci i vedení místního podniku Infusia si stěžují na neustálý zápach, majitel kompostárny ovšem žádné normy neporušuje
« | 1 | .. | 192 | 193 | 194 | 195 | 196 | .. | 198 | »