Zprávy z tisku

Je libo zelenou Coca-Colu, nebo zelenou Pepsi? Současná epidemie posiluje Evropskou zelenou dohodu

17.4.20
Praha, 14. dubna 2020 – Coca-Cola, Pepsi, Nestlé, Danone, Lego, automobilka Volvo a pak další desítky firem se nyní rozhodly společným hlasem podpořit takzvanou Zelenou dohodu pro Evropu. Připojilo se k nim i 79 poslanců Evropského parlamentu. Podle firem a poslanců je současná epidemie COVID-19 sice výzvou, ale zároveň také příležitostí, jak restartovat evropské ekonomiky správným způsobem. Tím mají být investice do udržitelné ekonomiky, obnovitelných zdrojů a bezuhlíkové budoucnosti.

Pro Kladno vzniká mapa, která má ukázat úniky tepla z budov

17.4.20
Kladno 16. dubna (ČTK) - Pro Kladno vzniká mapa, která má ukázat úniky tepla z městských budov i dalších objektů infrastruktury. Vychází z letecky pořízených termosnímků. Hotová by měla být ještě v dubnu, město ji hodlá zveřejnit. Na základě mapy město naplánuje na potřebných místech opatření, která ušetří energii, informovala dnes v tiskové zprávě mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová.

V 1. čtvrtletí žádalo meziročně o třetinu víc lidí o dotaci z NZÚ

17.4.20
Praha 16. dubna (ČTK) - Meziročně o třetinu více lidí zažádalo v letošním prvním čtvrtletí o peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na šetrné bydlení. V dnešní tiskové zprávě to uvedly ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí. Úřady zároveň uvolňují podmínky pro žadatele v době pandemie koronaviru.

Němci oslavili 20 let zákona na podporu moderních obnovitelných zdrojů. Za tu dobu snížili skleníkové plyny o 1,67 miliardy tun

6.4.20
Začátkem dubna oslavil v Německu zákon o obnovitelných zdrojích energie 20 let od svého vzniku. Podpora založená na pevných výkupních cenách umožnila raketový rozvoj moderní energetiky a postupně se rozšířila do více než 80 zemí včetně České republiky. Německo díky svým zeleným elektrárnám za posledních 20 let ušetřilo kolem 1,67 miliardy tun skleníkových plynů, což je stejné množství emisí vyprodukované celým Německem za poslední dva roky. V rámci národního akčního plánu se spolková vláda zavázala zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na spotřebě elektřiny ze současných 50 % až na 65 % do roku 2030.

S ohledem na vyhlášený stav nouze se ohlašovací povinnosti pro soukromou i veřejnou sféru odkládají o tři měsíce

20.3.20
Blíží se termíny, do nichž má mnoho soukromých i veřejných subjektů povinnost ohlašovat příslušným úřadům některé skutečnosti týkající se životního prostředí, například roční zprávy o plnění povinností zpětného odběru elektroodpadu, baterií a pneumatik a další souhrnné údaje podle zákona o odpadech či množství některých specifických znečišťujících látek vypuštěných do ovzduší atp. (tzv. ohlašovací povinnost).

Fungování obnovitelných zdrojů je zajištěno

17.3.20
Komora obnovitelných zdrojů energie vítá udělení výjimky pro přeshraniční pohyb osob pro zabezpečení chodu energetické infrastruktury. Zároveň oceňuje rychlou reakci ministra Havlíčka a Vlády. Až odezní současná krize, dovolujeme si upozornit na ekonomickou příležitost s vysokou přidanou hodnotou, o kterou Česko dosud přichází kvůli nízkému zájmu vlád o obnovitelné zdroje.

Na úsporu energií veřejných budov dá ministerstvo dvě miliardy

6.3.20
Praha 5. března (ČTK) - Dvě miliardy korun na modernizaci energeticky náročných veřejných budov poskytne ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podpoří také výstavbu pasivních budov a využívání obnovitelných zdrojů energie ve veřejné správě. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Částka je poslední dotací z evropských fondů na energeticky úsporná opatření v současném programovém období.

Kraj Vysočina podpořil v třetím dotačním kole nákup 2349 kotlů

5.3.20
Jihlava 5. března (ČTK) - Radní Kraje Vysočina tento týden schválili dotaci na nové kotle dalším 2349 žadatelům. Podělí se o 237,2 milionu korun, které měl kraj pro toto třetí dotační kolo týkající se výměny starých kotlů v domácnostech za nové ekologičtější zdroje. Žádosti začal kraj v tomto kole přijímat loni 23. října. Peníze se dostaly na ty, kteří předepsané formuláře odevzdali v prvních 53 minutách, uvedl kraj v dnešní tiskové zprávě.

Ministři EU diskutovali o uhlíkové neutralitě a lepší kvalitě ovzduší

5.3.20
Ministři členských států EU dnes na jednání Rady pro životní prostředí diskutovali o Zelené dohodě pro Evropu a o jejím propojení s včera zveřejněným návrhem „klimatického zákona,“ a také s očekávaným Akčním plánem pro oběhové hospodářství. Rada přijala dlouhodobou strategii EU v rámci boje proti změně klimatu a závěry o kvalitě ovzduší. Ministři se věnovali také ozelenění evropského semestru a hodnocení legislativy v oblasti ochrany vod. MŽP zastupoval náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

Volkswagen investuje do ekologičtější výroby elektřiny a tepla

2.3.20
Volkswagen uzavírá své dvě hlavní elektrárny v německém Wolfsburgu se snahou snížit emise oxidu uhličitého. Společnost zároveň podle svého předsedy představenstva odmítla prodej dosluhující uhelné technologie, aby nemohla být znovu využita jinde ve světě.

RVVI zvolila novou členku předsednictva Technologické agentury ČR

2.3.20
Praha 28. února (ČTK) - Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) dnes zvolila novou členkou předsednictva Technologické agentury ČR (TA ČR) Kamilu Vávrovou z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro pro krajinu a okrasné zahradnictví. RVVI také ze svých řad vybrala předsedu Komise pro problematiku klimatu. Poradní orgán rady povede rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Místopředsedové rady Petr Dvořák a Pavel Baran to oznámili na tiskové konferenci.

IEA: Růst emisí souvisejících s energií se loni zastavil

13.2.20
Londýn/Praha 11. února (ČTK) - Celosvětový objem emisí oxidu uhličitého souvisejících s produkcí energie loni po dvou letech růstu zůstal beze změny zhruba na 33 miliardách tun. Oznámila to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozornila, že růst se zastavil navzdory pokračující expanzi světové ekonomiky.

Úspory i ochrana klimatu. Češi berou program Nová zelená úsporám útokem

11.2.20
Zájem o dotace na úsporné bydlení strmě stoupá. V loňském roce požádalo o příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám o 40 procent více domácností než v roce 2018 a Ministerstvo životního prostředí překročilo v objemu schválených prostředků hranici 10 miliard korun. Za úspěchem stojí jak stabilita programu, tak vstřícnější podmínky i jednodušší administrativa. Domácnosti také stále častěji sahají po komplexních stavebních řešeních, jejichž přínosem jsou vyšší energetické úspory a nižší zátěž pro klima a životní prostředí.

Úřady mají další výhodnou šanci na pořízení eko-vozidel, dokonce i nákladních

11.2.20
Ekonomická úspora, snížení škodlivých emisí a hluku z dopravy. To jsou hlavní přínosy vozidel na alternativní pohon, která si budou moci opět výhodně pořídit obce, města a další veřejné subjekty a nově i vysoké školy. Ministerstvo životního prostředí podpoří rozvoj ekologické dopravy ve veřejné správě a již počtvrté za sebou nabídne prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR 100 milionů korun na pořízení vozidel s nízkými nebo nulovými emisemi. Spolu s nimi přispěje i na dobíjecí stanice pro elektromobily.

Ministr Toman v Bruselu: Za reálné považujeme dvouleté přechodné období nové SZP, jedině tak zemědělce neohrozíme

27.1.20
Tisková zpráva – Návrh Evropské komise na jednoleté přechodné období při přechodu na novou Společnou zemědělskou politiku (SZP) považuje ministr zemědělství Miroslav Toman za důležitý posun, nicméně pro zemědělce i členské státy jde o nereálně krátkou lhůtu. Ministr proto bude chtít přesvědčit Chorvatsko, které nově předsedá EU, aby přechodné období prodloužilo na dva roky.

Příspěvek na podporované zdroje by měl klesnout o pětinu

19.1.20
Praha 19. ledna (ČTK) - Příspěvek podporovaným zdrojům energie by se mohl od roku 2021 snížit ze současných 47 miliard korun zhruba o pětinu až 30 procent. Méně by měl zaplatit stát, který ročně vydává 27 miliard, i koneční spotřebitelé, kteří přispívají zhruba 20 miliardami Kč. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Většina dotací směřuje na obnovitelné zdroje energie, kam patří solární elektrárny bioplynové stanice, biomasa nebo vodní elektrárny.

Ekolog: Priority MŽP v plánu investic jsou často dané z minulosti

18.12.19
Praha 18. prosince (ČTK) - Priority ministerstva životního prostředí v pondělí zveřejněném Národním investičním plánu (NIP) podle Greenpeace ČR často vycházejí z evropských pravidel a jsou dané z minulosti. Hnutí Duha by chtělo provázat dotace s motivací pro omezování znečištění. Podle Soni Jonášové, ředitelky Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), je pozitivní, že plán aktivně řeší i nakládání s odpady, k cílům by ale ocenila více analytických podkladů. Ekologové to dnes uvedli na dotaz ČTK.

V čističce vody v České Lípě vyrábějí z kalových plynů biopalivo

11.12.19

Česká Lípa 11. prosince (ČTK) - V čistírně odpadních vod v České Lípě testují výrobu biopaliva z kalových plynů. Vyrobený plyn obsahuje přes 90 procent metanu a může být alternativou ke stlačenému zemnímu plynu (CNG) a pohánět automobily. V západní Evropě je už podobná výroba bioplynu v čistírnách odpadních vod či bioplynových stanicích poměrně rozšířená, v Česku je na počátku. ČTK to dnes řekl Marek Bobák ze společnosti MemBrain, která na vývoji technologie už deset let pracuje.

MPO dostalo k energeticko-klimatickému plánu stovky připomínek

6.12.19
Praha 6. prosince (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dostalo k návrhu vnitrostátního energeticko-klimatického plánu při meziresortním připomínkovém řízení stovky připomínek. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Plán po členských státech včetně České republiky požaduje Evropská unie. Má mimo jiné obsahovat závazky, kterým jednotlivé země chtějí přispět k záměrům EU v této oblasti.
| 1 | .. | 15 | | 17 | | 19 | .. | 95 |