Přípravné práce na rozsáhlou rekonstrukci téměř čtyřicet let starých tepelných rozvodů a modernizaci kotelny v sídlišti Malé Pole zabezpečují v těchto dnech radní ve Slavičíně. Kotelna bude přebudována na spalovnu dřevěné štěpky
Podľa Európskej komisie Slovensko nevyužíva v dostatočnej miere financie poskytované na zlepšenie životného prostredia v rámci podporných programov, konkrétne ISPA. Projekty zatiaľ sústreďujeme zväčša na výstavbu čistiarní odpadových vôd, ale už menej na využívanie obnoviteľných zdrojov.
Na páteční kolaudaci první výtopny v České republice, která vyrobeným teplem ze směsi dřevěných štěpků a hnědého uhlí zásobuje celou jednu obec, byly lidmi, spojenými s projektem, nastíněny také představy o dalším využití celého zařízení.
Třebívlice - První vlaštovkou, kterou je centrální ekologická výtopna ve Starém u Třebívlic, umožní obyvatelům zdejší obce, aby nebyli ve vytápění svých domů závislí na plynofikaci, popřípadě na výhřevu elektrickou energií.
V současnosti existuje několik způsobů fluidního spalování. Nejstarším způsobem je spalování v tzv. bublající fluidní vrstvě. Doplněním přívodu kyslíku zvýšenou rychlostí vzduchu dochází ke vzniku tzv. cirkulující fluidní vrstvy a k intenzifikaci vzájemného styku hmot, a tím i hoření a následně k minimalizaci nespáleného paliva - nedopalu.
Firma Siemens Power Generation postaví v Německu a v Itálii na klíč dvě elektrárny na výrobu elektrické energie z biomasy. Objem zakázky na obě elektrárny činí celkem kolem 40 milionů EUR.
Již třetí den vytápí 180 z 230 domácností v Roštíně na Kroměřížku spalovna slámy. "Špičková dánská technologie, první svého druhu v České republice, je zatím ve zkušebním provozu. Většina z našich 700 obyvatel tak aspoň v závěru zimy poznává výhody dálkového topení," řekl dnes ČTK starosta Radovan Man.
Investiční prioritou obce Ralsko v bývalém vojenském prostoru na Českolipsku je stavba nového centrálního zdroje tepla za 10 milionů korun ve spádové obci Kuřivody. Obec chce zahájit provoz kotelny příští rok v září... V současné době topí obec Ralsko propanem a má podle Novotného nejdražší teplo v okolí. V nově zrekonstruovaných domech platí lidé 660 korun za jeden GJ...
Na českém trhu se objevila novinka, která jistě potěší všechny chataře a chalupáře. Dřevěné nebo papírové brikety se v obchodech prodávají už několik let. Konečně se ale u nás začal prodávat i ruční lis, jehož pomocí si můžete brikety vyrobit doma úplně sami.
Peletky (také pelety) se vyrábějí lisováním z dřevního odpadu a patří mezi fytopaliva (paliva rostlinného původu). Počítají se tedy mezi ekologické obnovitelné zdroje energie pro vytápění, což z peletek spolu s jejich další předností - formou umožňující automatické spalování bez nutnosti zásahu obsluhy - vytváří opravdu perspektivní palivo budoucnosti.
V práci jsou prezentovány výsledky laboratorních kalorimetrických měření u 32 druhů biopaliv dostupných v podmínkách České republiky, jež byly prováděny celkově na 409 vzorcích.
Pro vytápění sídliště Malé Pole takzvanou dřevěnou štěpkou s příměsí malého množství kůry a pro rekonstrukci na čtyři desítky let starých rozvodů centrálního zásobování teplem se rozhodli ve Slavičíně.
Šumavské obci Nová Pec se zdaleka vyhnuly experimenty se zaváděním elektrických přímotopů či plynového vytápění. Od počátku 90. let zde funguje obecní kotelna. Ta spaluje odpadové piliny.
Se značným problémem se letos setkává spousta lidí na Novojičínsku, která se rozhodla topit ekologicky - bioplynem. Majitel totiž potřebuje topit palivovým dřevem, jehož produkce je ale ve značné části okresu Nový Jičín povážlivě nízká.
V poslední době se u nás objevuje nový trend výstavby obecních výtopen na biomasu. Dva konkrétní příklady z Dešné v okrese Jindřichův Hradec a nedaleké rakouské obce Schenkenfelden ukazují, že se na takovou investici dají získat významné dotace.
O dřevo je také hodně zájem. Prodávali jsme i odpadové dřevo, momentálně však na skladě není. Prodáváme balené dřevo, ale volné dřevo v této době nemáme. Zájem je také o dřevěné brikety, ale výrobci je nestačí vyrábět. Dřevěné brikety jsou sice dražší než uhlí, ale jejich výhřevnost je jako u černého uhlí.
Významnou předností představovaných kotlů je možnost využití PC. Pohodlně lze všechny stavy a parametry měnit, monitorovat a archivovat. To umožňuje statické a zejména dynamické doladění systému a nastavení optimálních podmínek pro kondenzaci.
Prototyp jednotky na ekologicky šetrnou likvidaci plastových, celulózových i dalších odpadů přímo pro potřeby Českého Krumlova postavili a už několik měsíců ověřují v ZVVZ Milevsko.