Na základě připomínek k současné porovnávací tabulce nákladů na vytápění byla zpracována zcela nová pomůcka pro porovnání nákladů na energie v budovách.
Obecní kotelna na biomasu začala včera oficiálně dodávat teplo do části Nové Cerekve na Pelhřimovsku. Teplo z alternativního zdroje energie už zásobuje budovy občanské vybavenosti, jako školu, školku nebo městský úřad, ale i tři bytovky a několik rodinných domků.
V Doksech na Českolipsku si letos nechali zpracovat územní energetickou koncepci města. V souhrnu nejdůležitějších závěrů této zprávy je také část věnovaná obnovitelným zdrojům energie. Výhledy v této oblasti jsou podobné jako v celostátním měřítku.
Produkce biomasy pro energetické účely je kromě výroby potravin jednou z perspektivních činností zemědělství. Malý příklad ze sousedního Německa to dosvědčuje.
...Jako velmi zajímavý byl přijat referát pana Petra Pávka, starosty z obce Jindřichovice pod Smrkem ze severních Čech, o tom, jak si OÚ představuje řešení ekologického vytápění obce. Ustoupili od záměru plynofikovat, ale i od stavby centrální výtopny pro cca 200 domů v obci, především z finančních důvodů...
Před pár lety se v Bystřici nad Pernštejnem rozhodovali, co s uhelnou kotelnou. Byla totiž v dezolátním stavu. Její teplo potřebovala víc než polovina desetitisícového města. Zavrhli uhlí i plyn a rozhodli se pro dřevo a slámu.
Mezi hlavní výhody cíleně pěstované biomasy patří především: možnost využití ploch nevhodných pro intenzivní zemědělskou výrobu, možnost skladování biomasy (na rozdíl od principiální neskladovatelnosti sluneční a větrné energie).
Bystřice nad Pernštejnem: Z důvodu lepšího zásobení štěpkou, která je potřebná jako palivo pro kotelnu na biomasu, vznikl záměr vybudovat štěpkovací středisko.
V Mateřské škole v Trhanově topí už od září letošního roku plynem. "S ekologickým palivem jsme všichni po všech stránkách spokojeni. Zatím je u nás stále teplo, snad bude vše v pořádku i při velkých mrazech," uvedla ředitelka Jana Záhořová.
Bystřice nad Pernštejnem: Z důvodu lepšího zásobení štěpkou, která je potřebná jako palivo pro kotelnu na biomasu, vznikl záměr vybudovat štěpkovací středisko.
Osadit krbová kamna nebo si nechat postavit "kachláky" nemusí být nesplněný sen, pokud máte v domě komín. Nový komínový systém KOMBI od firmy Schiedel sdružuje dva komínové systémy do jedné tvárnice.
Irská firma má zájem navázat spolupráci s výrobci zařízení na výrobu dřevěných briket, lisů dřevěného a papírového odpadu a automatických/manuálních kotlů na spalování dřeva. Firma se specializuje na distribuce a servis v tomto oboru.
Řada malých obcí v kraji přestala koketovat s plynofikací a pouští se do stavby kotelen na biomasu. V těch se spaluje buď běžný odpad, jako jsou odřezky z pil či stará sláma, nebo k tomuto účelu pěstované rostliny.
Loňská topná sezona v několika obecních bytech v Klučenicích prokázala, že ekologický kotel, ve kterém spalují nejrůznější roští, byl šťastným řešením.
Biomasa patří k obnovitelným zdrojům energie, jejich využití neustále stoupá. Švédská firma Alstom postaví v Dolním Sasku a v Bavorsku dvě nové elektrárny na spalování biomasy, každou o výkonu 20 MW.