Zprávy z tisku

ilustrační foto

Cenové stropy pro výrobu elektřiny by měla Sněmovna schvalovat zrychleně

11.11.22
Praha 11. listopadu (ČTK) - Zavedení cenových stropů pro výrobu elektřiny by měla Sněmovna schvalovat zrychleně ve stavu legislativní nouze. Dnes ho na žádost kabinetu vyhlásila předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Energetickou novelu, podle níž by výrobci odváděli státu 90 procent z příjmů nad určenou hranici, poslanci projednají podle kuloárových informací pravděpodobně příští týden v pátek. Kabinet chce z takto získaných peněz hradit kompenzace za vyšší ceny energií.
ilustrační foto

Vodárenská firma v H. Brodě začne upravovat plyn z kalů, aby mohl jít do sítě

11.11.22
Havlíčkův Brod 11. listopadu (ČTK) - Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace (VAK) začne příští rok upravovat plyn uvolňovaný z kalů tak, aby ho mohla dodávat do plynárenské sítě. Na technologii výroby biometanu na čistírně odpadní vody v Perknově a jeho vtláčení do sítě už vybrala dodavatele. Zakázku za 42,6 milionu korun bez daně zaplatí s pomocí evropské dotace. Vyplývá to z údajů zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek.
ilustrační foto

Fiala: Kombinace jádra a OZE je pro Česko jediným skutečně bezpečným scénářem

11.11.22
Praha 11. listopadu (ČTK) - Kombinace jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů (OZE) je pro Česko jediným skutečně bezpečným scénářem. Na zahájení Evropského jaderného fóra v budově České národní banky to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Odolný energetický systém se ve středoevropských podmínkách nemůže obejít bez stabilního nízkoemisního zdroje, a tím je jádro, míní.
ilustrační foto

EU se dohodla na zpřísnění cíle pro pohlcování uhlíku skrze lesy a půdu

11.11.22
Brusel 11. listopadu (zpravodaj ČTK) - Evropská unie v příštích letech navýší schopnost pohlcovat uhlíkové emise hospodařením s lesy a půdou, dohodli v noci na dnešek vyjednavači unijních institucí. Stanovili cíl, aby lesy, mokřady a další krajinné útvary v EU do roku 2030 absorbovaly o 15 procent více uhlíku oproti současným plánům. Konečnou podobu tak dostal třetí návrh ze strategie, která má dovést unii k 55procentnímu snížení emisí skleníkových plynů.
ilustrační foto

Učitelé najdou materiály o změně klimatu do výuky na novém webu

11.11.22

Praha 11. listopadu (ČTK) - Učitelé, kteří se ve výuce svých žáků chtějí věnovat změně klimatu, mohou najít inspiraci na novém portálu Učím o klimatu. Připravilo jej sedm organizací, mimo jiné Člověk v tísni, Tereza a Učitelé za klima. Na webu najdou zájemci přes 30 lekcí do výuky, metodickou podporu, publikace a další materiály. Připravené materiály jsou pedagogům k dispozici zdarma. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval za společnost Člověk v tísni Václav Zeman.

ilustrační foto

Na Vyškovsku začali třídit kuchyňský odpad, míří do bioplynové stanice

10.11.22
Ve Vyškově a Bučovicích začali lidé letos v první polovině roku třídit kuchyňský odpad a začátkem listopadu začali třídit i obyvatelé Slavkova u Brna a Ivanovic na Hané. Cílem je, aby tento energeticky využitelný odpad nekončil na skládce, uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel odpadové společnosti Respono Milan Černošek. Kuchyňský odpad se vozí do vyškovské bioplynové stanice a slouží k výrobě tepla a elektřiny.
ilustrační foto

Modernizační fond podpoří úspory energií v domácnostech 54 miliardami Kč

9.11.22
Praha 9. listopadu (ČTK) - Nový program Modernizačního fondu HOUSEnerg má podpořit opatření pro úspory energií v rodinných a bytových domech v Česku, k dispozici bude zhruba 54 miliard korun. Vláda dnes program schválila, oznámil po jednání vicepremiér a pověřený ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Změnu už v říjnu podle ministerstva životního prostředí (MŽP) schválila Evropská investiční banka a peníze pro nový program jsou tak z evropské úrovně zajištěny.
ilustrační foto

Analytici: Přístup vlády k energetickým firmám je nestandardní, ohrozí investice

9.11.22
Praha 9. listopadu (ČTK) - Odvody z nadměrných příjmů výrobců elektřiny, které dnes schválila vláda, povede k omezení investic v energetice, míní analytici, které ČTK po dnešním rozhodnutí kabinetu oslovila. Postup vlády označili za nestandardní, protože spolu s dříve přijatou daní z neočekávaných zisků (windfall tax) budou energetické firmy podle nich zdaněny víckrát. Podobný přístup je podle nich navíc ojedinělý i v EU.
ilustrační foto

Energetické firmy: Stropy cen jsou další zátěží, vláda ignorovala nabízená řešení

9.11.22
Praha 9. listopadu (ČTK) - Zavedení tržního stropu pro výrobní ceny elektřiny je podle oslovených firem a podnikatelů po přijetí daně z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax) dalším zatížením pro společnosti v oboru. Vláda podle nich nevyužila žádné z jimi nabízených řešení současné krize. Opatření podle nich navíc mohou zastavit další investice v energetice a vést k odchodu některých společností do zahraničí. Vyplývá to z aktuálního vyjádření firem a podnikatelů pro ČTK.
ilustrační foto

Přichází systémové řešení drahé energie: sdílení zelené elektřiny

7.11.22
Všichni spotřebitelé energie se budou moci nově zapojit do její výroby a sdílení: chalupáři si budou vyrábět elektřinu pro byty ve městech, podnikatelé dodávat přebytky elektřiny a bioplynu do svých poboček, sousedům, rodině či přátelům a školní budovy zásobovat třeba plavecké bazény. Nový zákon definuje principy sdílení elektřiny, vymezuje energetická společenství a aktivního zákazníka, jejich práva a povinnosti. Návrh novely Energetického zákona předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu do meziresortního připomínkového řízení v pátek večer. Návrh obsahově koresponduje s principy návrhu LEX obnovitelné zdroje, který Komora představila veřejnosti začátkem září.
ilustrační foto

Uzamykatelné kontejnery na bioodpad v Pardubicích zlepšily třídění

4.11.22
Pardubice 4. listopadu (ČTK) - Pilotní projekt třídění biologického odpadu na sídlišti Dubina v Pardubicích se podařilo upravit tak, aby fungoval. Lidé nejdřív netřídili správně, což se díky uzamykatelným nádobám postupně zlepšilo. Klíče od nich mají jen lidé, kteří třídit bioodpad chtějí, sdělily dnes ČTK v tiskové zprávě Služby města Pardubic.
ilustrační foto

Sněmovna schválila mimořádnou daň pro banky a energetické firmy

4.11.22
Praha 4. listopadu (ČTK) - Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z neočekávaných zisků. Dnes ji v takzvaném daňovém balíčku schválila Sněmovna. Příjmy z daně mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Platit má po dobu tří let od příštího roku do roku 2025. Její sazba bude činit 60 procent. Návrh musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.
ilustrační foto

Agentura pro energii: Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu

3.11.22
Paříž 3. listopadu (ČTK) - Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu, až přijde o dodávky z Ruska a kdy se předpokládá, že se zvýší poptávka po plynu z Číny. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní by Evropa mohla čelit v letním období výpadku dodávek až 30 miliard metrů krychlových zemního plynu.
ilustrační foto

Maersk bude ve Španělsku vyrábět zelený metanol, projekt vyjde na deset mld. eur

3.11.22
Madrid 3. listopadu (ČTK) - Společnost Maersk plánuje do roku 2030 vyrábět ve Španělsku pro svou flotilu až dva miliony tun zeleného metanolu (bývá označován též jako e-metanol) ročně. Chce jím zásobovat svou flotilu nákladních lodí a snížit svou uhlíkovou stopu. S odvoláním na dnešní oznámení dánského námořního dopravce a španělské vlády o tom informovala agentura Reuters. Projekt si podle výpočtů Madridu vyžádá investici přibližně deset miliard eur (244,6 miliardy Kč) a Španělsko do něj může vstoupit jako strategický investor. Celosvětová lodní doprava se podílí na globálních emisích oxidu uhličitého téměř třemi procenty.
ilustrační foto

MF odmítlo návrh, který by z mimořádné daně vyloučil bioplynové stanice

2.11.22
Praha 2. listopadu (ČTK) - Ministerstvo financí dalo negativní stanovisko k pozměňovacímu návrhu poslanců TOP 09 k dani z mimořádných zisků, který by ze zdanění vyloučil například zemědělské podniky provozující bioplynové stanice. Na dnešním jednání sněmovního zemědělského výboru na to upozornil místopředseda výboru Jaroslav Faltýnek (ANO). Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR už dříve uvedly, že zákon může vést ke zdanění zemědělských podniků, jejichž hlavní činnost není výroba energie.
ilustrační foto

Agrární komora požaduje výjimku v zastropování cen na výrobu energií z obnovitelných zdrojů

1.11.22
V reakci na probíhající diskuse vlády na téma zastropování cen vyrobených energií a na zavedení daně z mimořádných zisků, přijalo představenstvo Agrární komory ČR usnesení, ve kterém zásadně požaduje ustanovení výjimky pro zastropování cen energií u výroby elektrické energie z bioplynových stanic do kapacity 1 MW provozovaných především v podnicích zemědělské prvovýroby. Odmítá také nízkou hranici pro zařazení celého podniku do mimořádného zdanění u vyjmenovaných příjmů, kde požaduje posun limitu z 5 na 50 mil. Kč a určení 75% podílu na celkových tržbách tedy tak, aby byly mimořádně zdaněné pouze podniky, kde prodej energií hraje významnou roli.
ilustrační foto

Biometanová stanice v Litomyšli zahájila zkušební provoz. „Zelený plyn“ bude vtláčet do plynárenské sítě, za rok ho vyprodukuje 1,7 milionu kubíků

1.11.22
Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl zahájilo zkušební provoz své nové biometanové stanice. „Obnovitelný zemní plyn“ vyrábí z bioplynu pocházejícího z odpadů živočišné a rostlinné zemědělské výroby a následně ho vtláčí do stávající plynárenské sítě Gasnet. Součástí projektu je i plnicí stanice na stlačený plyn (CNG) v přilehlém areálu v obci Dolní Újezd. Celou investici za více než 50 milionů korun realizovaly společnosti Hutira – Brno a Hutira green gas. V Česku se přitom jedná o vůbec první technologii výroby biometanu, která je propojena se zemědělskou bioplynovou stanicí, plničkou CNG i vtláčením plynu do plynárenské sítě.
ilustrační foto

Dosluhující pražská rada schválila novou vyhlášku o odpadech

31.10.22
Praha 31. října (ČTK) - Praha má návrh nové vyhlášky o odpadech, která řeší svoz komunálního odpadu nebo systém sběrných dvorů. Dnes ji schválili městští radní, v případě souhlasu zastupitelstva by měla platit od příštího roku. Norma vychází z původní vyhlášky z roku 2007, kterou bylo nutné nahradit kvůli novele zákona. Oproti původnímu předpisu zahrnuje například komunitní kompostování nebo takzvané re-use pointy, tedy místa s věcmi, které by ještě mohly někomu posloužit. Město chce také upravit zapojení podnikatelů do systému svozu odpadu. Zástupci Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) požadovali odklad schválení vyhlášky do zvolení nové rady.
ilustrační foto

Evropská komise chce zpřísnit pravidla kolem znečištění vzduchu a vody

26.10.22
Brusel 26. října (zpravodaj ČTK) - Evropská komise (EK) dnes představila plán na zlepšení kvality ovzduší a vody, jehož cílem je výrazně snížit počty úmrtí spojené se znečištěním a nasměrovat Evropskou unii k budoucnosti s čistým životním prostředím. Unijní exekutiva navrhuje zpřísnit standardy ohledně kvality vzduchu či rozšířit seznam látek znečišťujících vodu. Také chce změnit přístup k čištění odpadních vod a mimo jiné stanovit pro tento sektor cíl energetické neutrality do roku 2040.
ilustrační foto

Šéf IEA: Svět zasáhla první skutečně globální energetické krize

25.10.22
Singapur 25. října (ČTK) - Svět zasáhla první skutečně globální energetická krize. Na konferenci v Singapuru to dnes prohlásil výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Napjatá je podle něj především situace na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG), poukázal ale i na velké producenty ropy, kteří snižují těžbu. Svět se podle něj i přes cenové stropy neobejde bez ruské ropy.
« | 1 | .. | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | .. | 678 | »