Zprávy z tisku

Biokotelna Rybniště

4.3.03
Kotelna na biomasu v obci Rybniště na Šluknovsku má výkon 1,5 MW a zásobuje teplem 28 rodinných a 4 obecní objekty. Celkové náklady ve výši 23 mil. Kč byly z 80% hrazeny dotací ze Státního fondu životního prostředí.

Volají po lesním certifikátu

3.3.03
Strana zelených prosazuje, aby Brno získalo pro své lesy certifikát FSC mezinárodní organizace Rada pro správu lesů (Forest Stewardship Council).

Energie z obilí? V. část

3.3.03
Pokud je již v době sklizně jasné, že chcete obilí spalovat, hovoří ještě něco pro to, abyste za určitých okolností vsadili na pelety z celých rostlin. To sice vyžaduje dodatečné náklady na strojní zařízení, na druhé straně je ale výnos energie celkem asi o jednu třetinu vyšší a potenciální emisní problémy s NOX jsou odpovídajícím způsobem menší. Kromě toho lze peletovací linku současně používat pro ukládání odpadů z čistění obilí.

Žlutickým je zima. Chybí jim sláma

3.3.03
Došla sláma. Tak představitelé Žlutic, města mezi Rakovníkem a Karlovými Vary vysvětlují, proč mají lidé v bytech chladno. Zní to absurdně? Ale kdepak -ve Žlutících totiž funguje teplárna s kotly spalujícími slámu a dřevní štěpku.

Lidé se začínají obracet k biomase, plynaři ale tvrdí, že jsou stále laciní

27.2.03
Litoměřicko - Zhruba na 22 tisíc korun ročně vyjde podle plynařů vytápění jednoho rodinného domu po zvýšení cen o 2,7 procenta, které platí od začátku roku. Firmy provozující v obcích vytápění biomasou oproti tomu uvádí, že jeden gigajoul vyrobený spalováním biomasy vyjde zhruba na polovinu nákladů energie vyrobené z plynu. Obce na Litoměřicku se začínají o vytápění biomasou zajímat.

Energie z obilí? – možnosti spalování... IV

27.2.03
Velmi vhodné je krmné žito. Pokud se týče výhřevnosti, existují mezi jednotlivými druhy obilovin pouze malé rozdíly. Kvůli svému nízkému tržnímu zhodnocení se nejčastěji počítá se spalováním krmného žita. Pokud se má již při pěstování přihlížet k energetickému využití, přichází v úvahu v první řadě také žito.

Podmínky k udržitelnému rozvoji a Nízkoenergetický bytový dům - projekty OSN v České republice

26.2.03
21. února proběhla v Informačním centru pražského Domu OSN tisková konference k prezentaci výsledků dvou projektů Rozvojového programu OSN v České republice (UNDP - CZ) z oblasti trvale udržitelného rozvoje a životního prostředí: "K udržitelnému rozvoji ČR" a "Nízkorozpočtový nízkoenergetický bytový dům". Konference byla určená nejen pro média, ale i pro zájemce z řad státní správy a nevládních organizací.

Vlastníci lesů chtějí odbytové sdružení

26.2.03
O vznik odbytového sdružení chtějí usilovat vlastníci lesů. Zejména nestátní vlastníky trápí stále klesající ceny dřeva. Jeho příčinou je mimo jiné monopolizace zpracovatelů a odběratelů suroviny. Uvedl to na konferenci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR v Pelhřimově jeho předseda František Kučera.

Energie z obilí? – možnosti spalování kontaminovaného, znehodnoceného nebo méně kvalitního obilí – III. část: Etické úvahy o nevhodnosti spalování obilí spočívají na vratkých argumentech.

26.2.03
Kromě otázek týkajících se emisí a otázek provozně-technických to jsou v první řadě stále ještě etické úvahy, které se proti výrobě energie z obilí vytahují. Ale ty většinou vycházejí z příliš povrchního uvažování a při přezkoumání žádným způsobem neobstojí. Zejména poukazování na hlad v jiných částech světa není skutečně přesvědčivé a v této souvislosti je nutné si všimnout vlastních příčin podvýživy.

Strana zelených chce, aby Brno získalo pro své lesy certifikát

26.2.03
- Strana zelených chce prosadit, aby Brno získalo pro své lesy certifikát FSC mezinárodní organizace Rada pro správu lesů (Forest Stewardship Council). Firma Lesy města Brna , hospodařící na 10.000 hektarech, by se získáním certifikátu zavázala k ekologickému hospodaření.

Měření malých zdrojů znečišťování

23.2.03
Povinnosti provozovatelů malých stacionárních zdrojů znečišťování, jsou stanoveny § 12. K jejich povinnostem, kromě jiného patří podle odstavce (1): podle písmene b) umožnit osobám pověřeným obcí a inspekci přístup ke stacionárnímu zdroji za účelem ověření kategorizace zdroje, zjištění množství vypouštěných látek a kontroly jeho technického stavu a předkládat jim k tomu potřebné doklady...

Växjö - švédský lov na oxid uhličitý

19.2.03
V roce 2000 vyprodukovalo toto zařízení 518 GWh pro město Växjö, které má 75 000 obyvatel. Toto množství odpovídá téměř 40 % spotřeby elektrické energie města a prostřednictvím centrálního zásobování teplem zajišťuje dostatek tepelné energie pro 50 % domácností, dále zajišťuje 80 % energie pro průmyslové podniky a téměř veškerou energii pro obchody ve městě.

Bouzov se zahřívá biomasou

19.2.03
Vyrábět teplo z biomasy, tedy z tzv. obnovitelných zdrojů, je v současné době levné a také nesrovnatelně ekologičtější než u uhlí nebo nafty. Pravdou ovšem je, že třeba obce a města v Čechách, na Vysočině, ale také na Valašsku, využívají tento způsob vytápění mnohem častěji, než na střední Moravě.

Zatopí a ještě vyčistí obec

14.2.03
V Třanovicích vytvoří levné teplo a ještě svou vesnici vyčistí. Podobné řešení není rozhodně ničím novým. Kdyby zastupitelé i jiných obcí dokázali sledovat vývoj v cizině, věděli by, že možnost topit biomasou, je docela běžná.

Kotle MULTIVALENT pro spalování biomasy

13.2.03
Kotel MULTIVALENT je zařízení pracující na bázi zplyňování biomasy, přednostně balíků řepkové a obilné slámy bez nutnosti rozdružování. Provoz lze kombinovat i z dalším palivem např. dřevní štěpka nebo odpad. Podrobné projekční podklady jsou ke stažení.
« | 1 | .. | 168 | 169 | 170 | 171 | 172 | .. | 176 | »