Zprávy z tisku

Biomasa

18.1.02
Energetickým společnostem začínají konkurovat rostlinná paliva. Na vytápění domů tzv. biomasou totiž přechází stále více obcí.

Mobilní vyhnívací zařízení

18.1.02
Welšská společnost vyvinula systém kompostování biodegradovatelných materiálů od hnoje až po odpady z restaurací.

Pohonná hmota ze slepičího trusu

17.1.02
Ideální směs sestává z 65 % motorové nafty a 35 % tekutého drůbežího trusu. Drůbeží trus se přitom při vysokém tlaku zahřeje a tím se sterilizuje.

Dobříš dokončuje stavbu třídičky odpadu a kompostárny

16.1.02
Radnice v Dobříši na Příbramsku dokončuje stavbu třídící linky na komunální odpad a kompostárny. Zařízení v areálu bývalé skládky Svaté Pole umožní efektivněji zpracovat obsah popelnic a kontejnerů i ze sousedních obcí. Vzniklý kompost poslouží k rekultivaci samotné skládky.

Parní motor - šance pro výrobu elektřiny z biomasy

16.1.02
Využití biomasy pro výrobu elektřiny je novinkou i v zemích, které jsou ve využívání obnovitelných zdrojů mnohem dál než my. Parní stroj spojený s generátorem je proto velmi moderní a perspektivní řešení.

Přibývá lidí, kteří topí v bytech dřevem

16.1.02
Bruntálsko - Stále více občanů se snaží zajistit otop na zimu vlastním přičiněním. Jakkoli je to pro ně fyzicky namáhavé a zpravidla si musejí zajistit i odvoz, mnozí jinou možnost nemají. Zvláště ti, kteří pobírají sociální dávky a neutáhnou náklady na stále dražší palivo.

S jakými náklady se vyrábí řepka

14.1.02
Podle zjištění ČSÚ bylo v roce 2001 dosaženo v ČR průměrného hektarového výnosu 2,86 t řepkového semene, které při sklizňové ploše 344 300 ha poskytlo celkovou produkci téměř 985 tisíc tun této dominující olejniny.

Nová společnost pro využití lnu

14.1.02
Nově založená společnost AmeriFlax se má zabývat dalším prohlubováním znalostí o lněném semenu, které by měly směřovat především ke zvyšování jeho spotřeby, rozšíření oblastí použití a prodejem lnu pěstovaného v USA, resp. vedlejších produktů jeho zpracování, na domácím i zahraničních trzích.

Plány Komise EU o biopalivech

10.1.02
nový program EU, bioetanol, bionafta, postupné nahrazování fosilních paliv, termíny, náklady, nová pracovní místa.

Zelené řasy jako ekologický výrobce energie

10.1.02
Vodík je považován za ekologického nosiče energie budoucnosti. Pomocí palivových článků z vodíku a kysíku se mohou pohánět automobily nebo vyrábět proud pro přenosné počítače nebo mobilní telefony a komunikátory. V Botanickém institutu Univerzity Bonn se poprvé podařilo takový nosič energie vyrobit.

Třídění odpadu je prodělečné

9.1.02
"Každých čtrnáct dní svážíme bioodpad ve městě. Máme vlastní kompostárnu. Konečný produkt využíváme pro naše potřeby," upozornil ředitel na nepřehlédnutelnou hromadu kompostu.

V Hradešicích na Klatovsku chystají ekologickou výtopnu na bioplyn

9.1.02
V České republice vůbec první ekologickou výtopnu na bioplyn, vznikající z organického odpadu, začnou stavět v Hradešicích na Klatovsku. Technologii fermentace zatím využívají pouze čtyři bavorské obce. Bioplyn se bude vyrábět z chlévské mrvy, kejdy, fekálií a močůvky.

Bioplynem lze topit či pohánět autobusy

9.1.02
Již přibližně rok to dokazuje akciová společnost První dubská investorská (PDI), která dodává teplo a proud vyráběný z bioplynu ze skládek v Dolních Chabrech a Letňanech částečně pro automobilku Daewoo Avia a částečně pro přilehlá pražská sídliště.

Bioplyn bude v Teplicích topit a vyrábět proud

9.1.02
Místo planého unikání odpadních plynů ze skládek, čistíren odpadních vod a zemědělské produkce do ovzduší by se měl bioplyn mnohem více začít uplatňovat v energetice. Napomoci tomu má státní podpora, kterou tento měsíc na svém zasedání schválil Zemanův kabinet. Od příštího roku tak například mohou podnikatelé připravující projekt na využití bioplynu žádat o podporu na Státním fondu životního prostředí.

Řepky olejné je málo. Bude i málo bionafty?

9.1.02
Bionafta je produkt, kdy se při výrobě 31 procent objemu nahrazuje rostlinným methylesterem z řepky olejné. Stát se snaží, aby tato nafta byla cenově výhodnější, neboť nejen šetří strategickou surovinu, ale je zároveň významným odbytištěm pro zemědělce. Řepky je však letos vlivem nepřízně počasí málo, bude tak i málo bionafty?

Energetické využití biomasy

9.1.02
Cílem příspěvku je seznámení se současným stavem fytoenergetiky u nás a v Evropě a možnostmi jejího rozvoje v rámci Euroregionu. Příspěvek přinese základní faktické údaje a číselná vyjádření rozvoje tohoto oboru a předloží přehled hlavních ohrožení a výhod projektů v oboru, spolu s možnostmi rozvoje regionů a obeznámí se základními legislativními kroky u nás a v EU.
| 1 | .. | 1116 | 1117 | | 1119 | | 1121 |