Zprávy z tisku

Export zdraví opět stoupl: ČEZ vyvezl více elektřiny

3.3.03
Elektrárenská společnost ČEZ podle dnes zveřejněných statistik v roce 2002 opět zvýšila vývoz elektřiny. Doma přitom zanechává znečištění z uhelných elektráren, povrchové doly a radioaktivní odpady.

Reforma CAP: EK navrhuje zjednodušení režimu veřejné pomoci zemědělcům

3.3.03
Zjednodušená správa a účinná kontrola veřejné pomoci zemědělcům, aniž by se oslabil dohled ze strany Komise: právě tato situace, výhodná pro všechny zúčastněné, je cílem nedávno přijatého návrhu nařízení, který předložila Komise. Po nabytí účinnosti umožní nové nařízení členským státům přiznávat nejrůznější typy veřejné pomoci zemědělcům bez nutnosti zajistit si předem souhlas Komise.

Školu vytopí biomasou

3.3.03
JESENÍK - Na více než čtyři milióny přijde rekonstrukce kotelny v Základní škole (ZŠ) Boženy Němcové v Jeseníku. Objekt, v němž ZŠ sídlí, se stane už třetím ve městě, vytápěným biomasou.

Vláda nařídila zemědělcům uklidit a lépe nakládat s hnojivy

3.3.03
Zásadami správné zemědělské praxe se budou muset zemědělci řídit od příštího roku zemědělci při zacházení s hnojivy a chlévskou mrvou. Aby neznečisťovali vodu a další složky životního prostředí dusičnany, budou mimo jiné muset vybudovat do ledna nové sklady a sila.

Kraj chce hospodařit v lesích

3.3.03
Na pětaosmdesáti procentech hospodářsky využitelných lesů hospodaří v Karlovarském kraji stát. "Jde o analytický materiál. Chtěli jsme vědět, jak by to vypadalo, kdyby na státních lesích hospodařil kraj."

Místo skládky vznikne park

3.3.03
Hořovice - Rekultivace skládky v bývalém lomu v katastru Hořovic úspěšně pokračuje. Zdevastované prostředí se postupně mění v odpočinkovou zónu s terasovitým uspořádáním. Rekultivace by měla stát zhruba deset milionů korun.

Měsíční krajinu za Plzní nahradí les

3.3.03
Na místě odpudivého odkaliště nedaleko plzeňského Božkova by měl možná už za pět let růst les, do kterého by jednou lidé mohli chodit na houby. Včera to Právu přislíbil Tomáš Drápela, ředitel společnosti Plzeňská teplárenská, která lokalitu využívá a nyní se snaží o její rekultivaci.

Žlutickým je zima. Chybí jim sláma

3.3.03
Došla sláma. Tak představitelé Žlutic, města mezi Rakovníkem a Karlovými Vary vysvětlují, proč mají lidé v bytech chladno. Zní to absurdně? Ale kdepak -ve Žlutících totiž funguje teplárna s kotly spalujícími slámu a dřevní štěpku.

V ČR by bylo možné vyrobit dvojnásobek suroviny pro bionaftu

3.3.03
Až 140 tisíc tun metylesteru řepkového oleje (MEŘO) ročně by bylo možné uplatnit na tuzemském trhu v případě, že by stát změnil systém využití této suroviny v pohonných hmotách. Informoval o tom generální ředitel dominantního tuzemského výrobce MEŘO František Janů z akciové společnosti Setuza.

Nezákonné vypalování trávy blokuje hasičské jednotky

3.3.03
Olomoucký kraj - Nelegální vypalování suché trávy přidělává hasičům v Olomouckém kraji nemalé starosti. Slunečné počasí přimělo lidi k tomu, aby se pustili do úklidu zahrádek pozimě. Práci si usnadňují tím, že se starou trávu snaží vypálit.

Zpomalí železo klimatické změny?

3.3.03
Experiment spočívá v rozpouštění solí železa v oceánech. Železo totiž stimuluje růst planktonu, který pohlcuje oxid uhličitý (CO2). Plankton rychle vykvete, pak odumře a potopí se na dno oceánu. S sebou by měl vzít CO2, který pohltí z atmosféry. "Tím se zpomalí klimatické změny," tvrdí zástupci firmy Planktos, která experiment provádí.

Lidé se začínají obracet k biomase, plynaři ale tvrdí, že jsou stále laciní

27.2.03
Litoměřicko - Zhruba na 22 tisíc korun ročně vyjde podle plynařů vytápění jednoho rodinného domu po zvýšení cen o 2,7 procenta, které platí od začátku roku. Firmy provozující v obcích vytápění biomasou oproti tomu uvádí, že jeden gigajoul vyrobený spalováním biomasy vyjde zhruba na polovinu nákladů energie vyrobené z plynu. Obce na Litoměřicku se začínají o vytápění biomasou zajímat.

Ozimá řepka je hodně poškozená

27.2.03
Koncem ledna 2003 odhadovala agronomická služba SPZO podle jednotlivých regionů rozsah zaorávek řepky mezi 10 až 20 %. Skutečnost však bude téměř jistě horší. O kolik, o tom rozhodne průběh počasí koncem zimy a v předjaří. Vyloučit však nelze ani zaorávky kolem 40 %.

Regulace plevelů vybranými osevními sledy

27.2.03
Ozimé obilniny ( i řepka) mají dlouho vegetační dobu, což má určité výhody v dlouhodobém potlačování plevelů, ale velkou nevýhodou je uplatnění většího množství plevelných druhů. V případě častějšího zařazování ozimé řepky se rozmnožují i druhy čeledi brukvovité – penízek rolní, kokoška pastuší tobolka, úhorník a často i výdrol ozimé řepky.

Energie z obilí? – možnosti spalování... IV

27.2.03
Velmi vhodné je krmné žito. Pokud se týče výhřevnosti, existují mezi jednotlivými druhy obilovin pouze malé rozdíly. Kvůli svému nízkému tržnímu zhodnocení se nejčastěji počítá se spalováním krmného žita. Pokud se má již při pěstování přihlížet k energetickému využití, přichází v úvahu v první řadě také žito.

Podmínky k udržitelnému rozvoji a Nízkoenergetický bytový dům - projekty OSN v České republice

26.2.03
21. února proběhla v Informačním centru pražského Domu OSN tisková konference k prezentaci výsledků dvou projektů Rozvojového programu OSN v České republice (UNDP - CZ) z oblasti trvale udržitelného rozvoje a životního prostředí: "K udržitelnému rozvoji ČR" a "Nízkorozpočtový nízkoenergetický bytový dům". Konference byla určená nejen pro média, ale i pro zájemce z řad státní správy a nevládních organizací.

Vlastníci lesů chtějí odbytové sdružení

26.2.03
O vznik odbytového sdružení chtějí usilovat vlastníci lesů. Zejména nestátní vlastníky trápí stále klesající ceny dřeva. Jeho příčinou je mimo jiné monopolizace zpracovatelů a odběratelů suroviny. Uvedl to na konferenci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR v Pelhřimově jeho předseda František Kučera.
« | 1 | .. | 1044 | 1045 | 1046 | 1047 | 1048 | .. | 1114 | »