Zprávy z tisku

Dvorečtí zakládají plantáže dřevin

18.4.02
První plantáže rychlerostoucích dřevin na Bruntálsku zakládá dvorecký Agropodnik, hospodařící na svažitých pozemcích Nízkého Jeseníku. Mnohaletý projekt je zaměřen na výrobu dřevní štěpky z jinak nevyužívané zemědělské půdy a Dvorečtí si od něj hodně slibují.

Tepelná čerpadla jsou byznys budoucnosti

18.4.02
Za byznys, který je teprve v plenkách, a proto ještě zdaleka nevyčerpal svůj velký potenciál, označují někteří podnikatelé výrobu tepelných čerpadel. Ta představují nový, alternativní trend vytápění domů a mají úspěšně konkurovat tradičním zdrojům, jako jsou pevná paliva, plyn nebo elektřina.

Nesoučasná regulace vytápění ETATHERM

18.4.02
Použití vypínačů pro úsporu elektrické energie na osvětlení je samozřejmostí, nad kterou nikdo ani neuvažuje. U vytápění je naopak obvyklejší vytápět celý dům ve stejném časovém režimu. Kde myslíte, že jsou větší rezervy úspor. U osvětlení nebo u vytápění?

Plyn ze skládky u Radimi na Kolínsku slouží k výrobě elektřiny

18.4.02
Skládkový plyn, jímaný ze skládky komunálního odpadu u obce Radim na Kolínsku, slouží od loňského roku k výrobě elektrické energie. Letos by s jeho využitím měly být vyrobeny až čtyři miliony kilowatthodin, což by byl proti loňsku dvojnásobek.

Úskalí zakládání porostů slunečnice

16.4.02
Nevhodné pozemky na pěstování slunečnice jsou uzavřené nebo naopak silné návětrné plochy, podmáčené a těžko zpracovatelné studené půdy, nejvyšší výnosy jsou dosahovány na nivních a černozemních půdách.

Tepelná čerpadla pro každého (I)

16.4.02
Tepelné čerpadlo je jedním ze zdrojů tepla, které se v poslední době dostávají do popředí zájmu. Zejména díky neustálému nárůstu cen energií je úspora provozních nákladů na vytápění stále zajímavější pro více spotřebitelů. Ve třídílném seriálu se pokusíme přiblížit základní praktické otázky spojené s tepelnými čerpadly a vhodností jejich instalace.

Boom prodeje biopaliv v Německu

12.4.02
Na konci roku 2001 měly německé podniky vyrábějící biopaliva celkovou roční kapacitu 480 000 t, což je dvojnásobné množství ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. V roce 2002 se očekává zvýšení roční produkce na téměř 900 000 t.

Britové obchodují se skleníkovými plyny

12.4.02
Ekonomické nástroje mají britské vládě pomoci chránit životní prostředí. Byla založena burza, na níž mohou velcí znečišťovatelé ovzduší koupit možnost vypouštět více škodlivých plynů, než jim dovolují limity. Ekologické firmy tak mohou vydělávat.

Domov chce nové topení

12.4.02
Hornoplánský domov důchodců dostane letos od Státního fondu životního prostředí dotaci ve výši 4,2 milionu korun na pořízení nového ekologického vytápění. Zastaralý kotel na koks nahradí kotel, v němž bude možné topit různými druhy paliva na bázi biomasy přes dřevo až po štěpky.

Za svůj neúspěch považuje Kužvart energetickou politiku státu

12.4.02
Za neúspěch svého čtyřletého působení ve funkci ministra životního prostředí považuje Miloš Kužvart to, že nedokázal prosadit větší úspory energie. "Ani alternativní zdroje nemají takovou podporu, jakou bych si představoval," řekl dnes ministr novinářům.

Využití biomasy a akumulační zdroje pro vytápění RD

9.4.02
V souvislosti s částečnou renesancí tradičních a obnovitelných energií se znovu nastoluje otázka vhodné akumulace energie a tím snížení finanční náročnosti vytápění objektů. Biomasa je jednou z mála obnovitelných energií, které má ČR dostatek a jejíž využívání se zdá u nás být i v budoucnu efektivní.

Nové normy z oblasti životního prostředí

8.4.02
Český normalizační institut začal na svých nově upravených stránkách zveřejňovat seznamy norem připravených k vydání - tzv. nabídkové listy. V současnosti je zveřejněn nabídkový list č. 3/2002, který obsahuje i několik norem z oblasti ochrany životního prostředí a bezpečnosti práce.

Řepky z „klidu“ bude málo

8.4.02
Rozsah půdy uvedené do klidu by se měl letos v porovnání s minulým rokem zvýšit o necelých 27 tisíc na zhruba 139 tisíc hektarů. Narostou zejména plochy, na nichž chtějí zemědělci zasít směsky na zelené hnojení.

Svinovací lisy Claas

7.4.02
Pro letošní sezónu výrobce Claas nabízí dva nové svinovací lisy s balicím mechanismem.
« | 1 | .. | 1017 | 1018 | 1019 | 1020 | 1021 | .. | 1033 | »