EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

ČLÁNKY A ZPRÁVY

Zprávy z tisku

2.4.02 Seminář Úprava vody pro otopné soustavy

Seminář se pokusí odpovědět na otázky stran chemie vody, čištění usazenin a kalů, předpisů týkajících se požadavků na otopnou vodu, vstupu a likvidace vzduchu v otopných soustavách a provozních zkušeností s oběhovou vodou.

31.3.02 Nedělní editorial - Velikonoční o naší přírodě

Všechno nasvědčuje tomu, že se letošní Velikonoce vydaří. Všichni křesťané slaví očekávané svátky vzkříšení Ježíše Krista, počasí se usmívá, sluníčko nešetří svými jarními paprsky. Mnozí z nás se dostali, nebo dostanou do přírody a je čas i na zamyšlení o přírodě. (Pozn. BIOM on line: ve článku se autor rovněž zamýšlí nad významem fytoenergetiky)

29.3.02 Výživa a hnojení slunečnice

Slunečnici řadíme ve spotřebě živin mezi středně náročné plodiny. Výnosem 3,5 t nažek z hektaru a odpovídajícím množství slámy se odčerpá až 736 kg čistých živin.

29.3.02 Uhlí za nic nemůže (I)

Nejúčinnější motivací spotřebitelů k úspornému, racionálnímu chování je vyšší cena energie. Ne cena nadirigovaná státem, ale cena objektivně daná soutěží a zahrnující všechny náklady. Úspory energie a snižování spotřeby nemusí nutně znamenat snížení životního komfortu, nebo omezení výroby. Těžko však lze motivovat k soutěži a s ní souvisejícímu vývoji v prostředí deformovaných cen energie. Málokdo dokáže vysvětlit proč se cena krychlového metru zemního plynu pro maloodběratele trojnásobně zvýší přechodem plynovodu přes Krušné hory. (Pozn. BIOM on line: tento článek sice nepojednává o fytoenergetice, ale jeho tón a vyznění je pěkným příkladem možnosti dialogu mezi uživateli/zastánci fosilních paliv a těmi, kteří dávají přednost obnovitelným zdorjům energie.)

29.3.02 Seminář Dřevostavby pořádaný VOŠ Volyně

Probíhající seminář pořádaný VOŠ Volyně o dřevostavbách je zaměřený na nízkoenergetické stavění, úspory energie a ekologii. Ohromující je účast 260 zájemců, kteří do Volyně přijeli ...

29.3.02 Městu opraví starou kotelnu

Přípravné práce na rozsáhlou rekonstrukci téměř čtyřicet let starých tepelných rozvodů a modernizaci kotelny v sídlišti Malé Pole zabezpečují v těchto dnech radní ve Slavičíně. Kotelna bude přebudována na spalovnu dřevěné štěpky

28.3.02 Návod - Příspěvek na ekologické a k přírodě šetrné technologie

Příspěvek lze poskytnout na vyklizování nebo přibližování dříví v porostu lanovkou, koněm, strojem na kolopásovém nebo pásovém podvozku včetně železného koně a na likvidaci klestu štěpkováním nebo drcením před obnovou lesa s rozptýlením hmoty nebo jiným využitím. (Pozn. BIOM on line: škoda, že spíše než likvidace biomasy štěpkováním není podporováno její využívání pro produkci energie)

28.3.02 Produkční hodnota olejnin je v EU určována subvencemi

Celková hodnota v EU vyrobených olejnin je určována subvencemi. Na tuto skutečnost poukázal Statistický úřad Evropského společenství (Eurostat) ve své zprávě o Evropském trhu s olejninami.

28.3.02 Plochy osázené bavlnou klesnou

Američtí farmáři pravděpodobně letos sníží plochy osázené bavlnou. Důvodem jsou nízké ceny a pokles státní podpory.

28.3.02 V biomase je veľký energetický potenciál

Podľa Európskej komisie Slovensko nevyužíva v dostatočnej miere financie poskytované na zlepšenie životného prostredia v rámci podporných programov, konkrétne ISPA. Projekty zatiaľ sústreďujeme zväčša na výstavbu čistiarní odpadových vôd, ale už menej na využívanie obnoviteľných zdrojov.

28.3.02 Biodegradable municipal waste management in Europe

This report is intended as guidance to help decision-makers in their efforts to comply with the EU Landfill Directive's targets for reducing the landfilling of biodegradable municipal waste. The first two parts of the report provide information on the strategies and instruments available to achieve this goal while the third part focusses on technology and market issues.

26.3.02 Ceny Energy Globe Award a Water Globe Award 2002

Počátkem března 2002 byly v Design centru v rakouském Linzi slavnostně vyhlášeny ceny v oblasti obnovitelných zdrojů a úspor energií Energy Globe Award 2002. Do letošního již třetího ročníku prestižní soutěže se přihlásilo téměř 1300 projektů z 98 zemí světa. (Pozn. BIOM on line: Mimořádně pozitivně laděný příspěvek. Rozhodně stojí za přečtení.)

26.3.02 Do biomasy chtějí v obci namíchat i odpad

Na páteční kolaudaci první výtopny v České republice, která vyrobeným teplem ze směsi dřevěných štěpků a hnědého uhlí zásobuje celou jednu obec, byly lidmi, spojenými s projektem, nastíněny také představy o dalším využití celého zařízení.

26.3.02 Francouzští farmáři chtějí rozšířit výrobu bioethanolu

Svaz pěstitelů cukrovky CGB vítá záměry Komise EU k rozšíření produkce biosurovin k výrobě bioethanolu.

25.3.02 Vypalování trávy za pokutu

Fakt, jak může být jarní úklid nebezpečný, si v těchto dnech neustále ověřují hasiči. V posledním období se rychle začaly množit počty požárů způsobených nedbalostí osob při vypalování trávy a zakládání ohňů. (Pozn. BIOM on line: jednou z metod prevence vypalování trávy může být podpora komunitního kompostování coby systému nakládání s biologickými odpady v malých obcích)

25.3.02 Bionafta z řepky olejky dostává zelenou

Po vzoru České republiky, Francie a jiných zemí připravuje nyní také Polsko projekt podpory výroby bionafty z řepky olejky.

25.3.02 Výrobky z plastů pro vytápění, kanalizaci i zahradu

Neobvyklé úspory v pořizovací ceně, rychlosti a jednoduchosti instalace a neomezené životnosti bez údržby představují výrobky ze svařovaných plastů. Expanzní nádrže, septiky, potrubí, čističky ...

24.3.02 Biomasa vytápí celou obec

Třebívlice - První vlaštovkou, kterou je centrální ekologická výtopna ve Starém u Třebívlic, umožní obyvatelům zdejší obce, aby nebyli ve vytápění svých domů závislí na plynofikaci, popřípadě na výhřevu elektrickou energií.

24.3.02 Cukr z brambor

V odborném časopise Technology Review bylo oznámeno, že francouzští vědečtí pracovníci pozměnili genom konzumních brambor tak, že mohou vytvářet až čtyřicetkrát více ovocného cukru fruktózy.

22.3.02 Kondenzační kotel pro každého (VIII)

Připojení kondenzačního kotle k otopné soustavě a řízení výkonu jsou otázky, na které odpovídá závěrečný díl seriálu.
« | 1 | .. | 1017 | 1018 | 1019 | 1020 | 1021 | .. | 1031 | »


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Ekolist po drátě Portál Energetika Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Lesnicko-dřevařský www server