Zprávy z tisku

Zlínský kraj začne přijímat žádosti pro další kolo dotací na výměnu kotle

Zlín 5. října (ČTK) - Zlínský kraj začne od pondělí 11. října přijímat žádosti pro další kolo dotací na výměnu kotlů. Peníze jsou určeny především nízkopříjmovým skupinám osob, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Lubomír Traub (ODS). O přidělení dotace podle něj tentokrát nebude rozhodovat rychlost předložení elektronické žádosti, ale vyplnění takzvané předžádosti na webových stránkách hejtmanství.

 
Foto: Wood Pellets_U.S.Department of Agriculture@Flickr.com
 

Výzva je podle náměstka směřována na rok 2022. "Primárně jsou dotace určeny nízkopříjmovým skupinám, samozřejmě ostatní nevyjímaje. Nicméně nízkopříjmové skupiny mohou žádat až o 95 procentní dotaci. Na ostatní žadatele je to potom 50 procent. Očekáváme, že celkový objem, který bychom i v těch předžádostech rádi viděli, by měl být 300 milionů korun," uvedl Traub.

Nízkopříjmové domácnosti jsou podle něj takové domácnosti, kde jeden člen v loňském roce vydělal maximálně 170.900 korun čistého příjmu. Dále jsou to domácnosti složené ze seniorů, kteří pobírají starobní důchod nebo z osob pobírajících invalidní důchod třetího stupně. Žadatelé musejí být vlastníky nebo spoluvlastníky nemovitosti. "Cílem je motivovat majitele domů, bytů a případně tady se to vztahuje i na majitele chat, ale pozor, s celoročním obýváním, aby vyměnili staré neekologické kotle za ekologický způsob vytápění," řekl Traub.

Výše podpory prostřednictvím kotlíkových dotací souvisí s typem pořizovaného nového kotle. V případě plynového kondenzačního kotle může dotace dosáhnout až 100.000 korun, u kotle na biomasu a elektrických a plynových tepelných čerpadel až 130.000 korun.

Na dotace na zastaralá topidla dosáhnou i ostatní domácnosti, a to z programu Nová zelená úsporám Státního fondu životního prostředí, kde je možné žádat už nyní. Ve Zlínském kraji se doposud uskutečnily tři vlny kotlíkových dotací. V rámci nich bylo podle mluvčí hejtmanství Soni Ličkové proplaceno 4417 výměn kotlů v součtu za více než 496,6 milionu korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 5. 10. 2021

 


Datum uveřejnění: 5.10.21
Poslední změna: 6.10.2021
Počet shlédnutí: 347