Zprávy z tisku

Zlínský kraj rozdělí na výměnu kotlů dalších 30 mil.Kč

Zlín 3. září (ČTK) - Zlínský kraj rozdělí na výměnu starých kotlů za nové dalších 30 milionů korun. Tyto peníze bude možno získat pouze na obnovitelné zdroje energie, tedy na tepelná čerpadla a kotle na biomasu, sdělila ČTK mluvčí kraje Renata Janečková. Vyhlášení dodatečné výzvy ze strany kraje se předpokládá na přelomu letošního a příštího roku. O dotace na výměnu kotlů, o které lidé žádali v první výzvě na začátku roku, byl v kraji velký zájem. Uspělo 1245 žádostí, rozdělilo se 148 milionů korun.

"Ministerstvu životního prostředí, které program kotlíkových dotací administruje, se u Evropské komise podařilo vyjednat navýšení původní třímiliardové alokace první etapy dotací pro všechny kraje o dalších 10 procent, tedy o 300 milionů korun, z čehož je pro Zlínský kraj určeno 16 milionů korun. Tyto peníze hodláme samozřejmě využít a chceme k nim přidat i dalších asi 14 milionů korun nevyčerpaných v rámci první výzvy, kterou jsme u nás v kraji vyhlásili koncem loňského roku," uvedl hejtmanův náměstek Ivan Mařák (KSČM).

Kraj nyní vyúčtovává a vyplácí dotace žadatelům, kteří uspěli v první krajem vyhlášené výzvě. "Od 25. ledna do 3. února letošního roku bylo přijato celkem 1289 žádostí o podporu. Po jejich kontrole, doplnění a vyhodnocení byly doporučeno k podpoře 1245 žádostí, a to v celkové sumě 148,1 milionu korun. Smlouvy byly uzavřeny s 1229 žadateli, 16 z nich nakonec dotaci nevyužilo," uvedla mluvčí.

Vyplaceno je nyní asi deset procent žádostí. "Chtěl bych tímto apelovat na všechny příjemce dotace, aby s jejím vyúčtováním neotáleli a obraceli se na nás hned, jak budou mít k dispozici všechny potřebné doklady. Čím dřív budou všechny tyto dotace z naší první výzvy proplaceny, tím dříve budeme moci přistoupit k vyhlášení dodatečné výzvy," uvedl vedoucí krajského odboru řízení dotačních programů Martin Kobzáň.

Do roku 2020 jsou v kraji i v republice plánovány ještě dvě etapy kotlíkových dotací, v kraji by mělo být rozděleno dalších více než 300 milionů korun. V republice byly v první vlně určeny na výměnu kotlů tři miliardy korun z evropských peněz. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100.000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 7.9.2016

 

Datum uveřejnění: 3. září 2016
Poslední změna: 7. září 2016
Počet shlédnutí: 875