Zprávy z tisku

Zemědělský výbor přerušil jednání o přimíchávání biopaliv

Praha 31. ledna (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor vydá své doporučení k novele, která má zvýhodnit přimíchávání biopaliv z použitých kuchyňských olejů a kafilerních tuků, až v polovině března. Dnes jednání přerušil a jeho členové budou mít do 6. března čas podávat pozměňovací návrhy. Předlohou se má ještě dnes zabývat také hospodářský výbor a za dva týdny výbor pro životní prostředí.

 
 

Novela zákona o ochraně ovzduší v reakci na novou evropskou směrnici dává možnost dodavatelům benzinu a nafty, aby si mohli započítávat do povinného minimálního podílu biopaliv dvojnásobně biopaliva, která byla vyrobena z použitých kuchyňských olejů a kafilerních tuků. Platit to bude i pro takzvaná pokročilá biopaliva. Pokud však minimální podíl biopaliv ve své produkci nesplní, bude jim hrozit přísnější pokuta.

Sněmovna totožnou novelu projednávala loni, ale do voleb o ní nestihla rozhodnout. Evropskou směrnici mělo Česko přijmout do loňského dubna a Evropská komise už kvůli tomu zahájila příslušné řízení.

Evropská unie změnou legislativy zvýhodňuje použití odpadních tuků pro výrobu biopaliv. Měla by snížit náklady dodavatelů benzinu a na splnění povinného minimálního podílu biopaliv. Dodavatelé si navíc budou moci do snížení emisí skleníkových plynů zohlednit zemní plyn či zkapalněný ropný plyn, vysokoprocentní biopaliva, elektřinu a případně vodík, které pro dopravní účely dodali.

Dodavatelé pohonných hmot musí nyní do benzinu přimíchávat nejméně 4,1 procenta biopaliv, do nafty šest procent biopaliv. Novela tyto podíly nemění.

Členy výboru zajímalo, zda je Česko schopné pokrýt potřebu nových biopaliv z vlastních zdrojů, nebo jestli se budou dovážet. Náměstkyně ministra životního prostředí Berenika Peštová uvedla mimo jiné, že právě změna zákona má umožnit, aby se v ČR rozvinulo přimíchávání z kuchyňských olejů a kafilerních tuků.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 1.2.2018

 


Datum uveřejnění: 31. ledna 2018
Poslední změna: 1. února 2018
Počet shlédnutí: 1322