Zprávy z tisku

Zeman se sešel s Vitáskovou, kritizují dotace pro zelenou energii

Praha 12. srpna (ČTK) - Prezident Miloš Zeman chce snížit dotace, které stát vyplácí výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. Vyplývá to z vyjádření mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka po dnešním jednání hlavy státu s předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou. Prezident uvedl, že je třeba udělat vše, aby dotace vyplácené do kapes solárních baronů byly co nejvíce omezeny. Vitáskovou, která považuje většinu těchto dotací za nezákonnou, přijal na její žádost.

 
 

Ovčáček uvedl, že šéfka ERÚ Zemana informovala o současných nákladech na podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE), které představují 45 miliard korun ročně. "Z čehož jenom tři miliardy korun byly notifikovány Evropskou komisí, takže zbývajících 42 miliard je podle názoru předsedkyně ERÚ vypláceno nezákonně," sdělil. Výplata podpory OZE pro letošní rok se ve druhé polovině loňského roku řešila řadu měsíců. ERÚ ji odmítal většině obnovitelných zdrojů vypsat. Argumentoval chybějícím schválením Evropské komise.

S postupem úřadu vedle výrobců ostře nesouhlasil také ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podporu nakonec ERÚ vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. Vitásková následně odvolala z funkce místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu, který výplatu svým podpisem v době její nepřítomnosti umožnil.

Vitásková dnes ČTK řekla, že kromě přípravy cenových rozhodnutí na rok 2017, do kterých výplata OZE patří, informovala Zemana o ukončení veřejného konzultačního procesu k novým tarifům elektřiny a dalších krocích, které bude ERÚ v záležitosti konat. Konzultační proces se uzavřel na konci června. "Pan prezident mi vyjádřil absolutní podporu," uvedla. Bližší informace k nové tarifní struktuře i podpoře OZE odmítla sdělit s odkazem na tiskovou konferenci, kterou ERÚ pořádá příští středu. Podotkla, že kromě Zemana požádala o schůzku také Mládka a premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). "Do této chvíli neměli čas a ani nereflektovali na moji nabídku," dodala.

Vitásková bude letos na podzim v Ostravě kandidovat do Senátu jako nestraník za hnutí Úsvit - Národní koalice. V případě svého zvolení je připravena ukončit své působení v čele ERÚ. Letos v únoru ji Krajský soud v Brně poslal na 8,5 roku do vězení s ostrahou za to, že dvě solární elektrárny na Chomutovsku získaly v roce 2010 neoprávněně licenci na provoz. Vitásková vinu popírá a kauzu považuje za vykonstruovanou. Rozsudek není pravomocný. Výplatu podpory obnovitelných zdrojů energie provádí v Česku od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli samotní distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených loni. Celkem tak bylo na podporu OZE od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno již více než 205 miliard korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 12. 8. 2016

 


Datum uveřejnění: 15.8.16
Poslední změna: 15.8.2016
Počet shlédnutí: 962