Zprávy z tisku

ZD Haňovice mělo loni i díky rajčatům rekordní tržby

Olomouc 1. srpna (ČTK) - Zemědělské družstvo Haňovice loni díky zprovoznění nového skleníku na pěstování rajčat a rostoucímu prodeji plastových výrobků zvýšilo tržby meziročně o 57 procent na rekordních 206,2 milionu korun z 130,5 milionu v roce 2016. Zemědělskému družstvu z Haňovic na Olomoucku v roce 2017 výrazně vzrostl i čistý zisk, a to z 3,9 milionu korun na 14,3 milionu korun. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy ZD Haňovice.

 
 

"V roce 2017 zaznamenalo družstvo růst tržeb, a to v rostlinné výrobě z prodeje rajčat a v nezemědělské výrobě rozvojem prodeje plastových výrobků," uvedlo vedení ZD Haňovice. Rostlinná výroba se na loňských tržbách haňovického družstva podílela 46 procenty a živočišná 30 procenta. Zbývající část tržeb připadla na ostatní obchodní aktivity, mezi které patří například výroba náplní do 3D tiskáren.

ZD Haňovice nové skleníky, ve kterých může ročně sklidit 750 tun rajčat, zprovoznilo na podzim 2016. Do skleníků družstvo investovalo s pomocí dotací z Programu rozvoje venkova přes 150 milionů korun. Většina produkce hydroponicky pěstovaných rajčat je určena pro tuzemský trh.

Dva moderní skleníky postavené na poli u Haňovic zabírají plochu bezmála tři hektary a jejich obsluhu zajišťuje 35 lidí. Rajčata jsou pěstována hydroponickým způsobem, kdy pracovníci rostliny zasadí do kokosového substrátu s živným roztokem. O opylení se starají nakoupení čmeláci.

Mnohamilionovou investici do dvou skleníků vedení haňovického družstva zdůvodnilo tím, že tuzemská produkce rajčat výrazně zaostává za spotřebou. Volba padla na cherry rajčata, po kterých v Česku i zahraničí rychle roste poptávka. Cena kilogramu cherry rajčat se v obchodech pohybuje mezi 150 až 250 korunami za kilogram.

ZD Haňovice je nástupcem původního JZD Doubrava a specializuje se na pěstování rajčat, rostlinnou výrobu, chov mléčného skotu, chov prasat a výrobu plastových produktů. Družstvo vlastní také bioplynovou stanici. ZD Haňovice vzniklo postupným slučováním původních 16 celků a nyní obhospodařuje pole v okolí Litovle a patnácti dalších obcí. Loni mělo v průměru 121 zaměstnanců.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 2.8.2018

 


Datum uveřejnění: 2.8.18
Poslední změna: 2.8.2018
Počet shlédnutí: 1282