Zprávy z tisku

Zastánci zelené energetiky v ČR jsou pro přísnější omezení emisí

Praha 7. října (ČTK) - Zastánci takzvané zelené energetiky v Česku jsou pro přísnější omezení emisí, které tento týden podpořil Evropský parlament (EP). Vyplývá to z dnešních tiskových zpráv organizací z tohoto oboru. Většina europoslanců se při úterním hlasování ke klimatickému zákonu se přiklonili k variantě, která jde v emisních limitech dále než zářijový plán Evropské komise. Evropská unie tak má do roku 2030 omezit emise skleníkových plynů o 60 procent proti úrovním roku 1990.

 
Foto: PIRO4D@Pixabay.com
 

Unijní exekutiva navrhla cíl nejméně 55 procent. I s ním ale mají vlády některých členských zemí včetně Česka problém, proto se očekávají složitá vyjednávání mezi státy a parlamentem. "Již dnes je jasné, že Evropa sníží emise nejméně o 55 procent a s tím by také měla počítat česká vláda. Hlasování Evropského parlamentu by mělo Česko probudit, naše vláda musí skoncovat se současným vlažným přístupem k rozvoji obnovitelných zdrojů a využití potenciálu energetických úspor," uvedl dnes programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Nařízení má stanovit podmínky pro to, aby unie byla v polovině století klimaticky neutrální. Tedy aby neprodukovala žádné emise skleníkových plynů nebo aby takové emise vyvážila například výsadbou stromů. O celém textu budou europoslanci hlasují dnes odpoledne. Kvůli karanténním omezením však většina zákonodárců hlasuje na dálku, a parlament proto zveřejní výsledky až ve čtvrtek ráno. Pokud text poslanci potvrdí, začne o něm EP vyjednávat se členskými státy. Zvláště některé země severní a západní Evropy již daly najevo, že podporují hodnoty navržené komisí. Vlády některých zemí východního křídla EU včetně Česka či Polska však považují i 55procentní cíl za nereálný vzhledem k očekávaným dopadům na ekonomiku.

S tím nesouhlasí Michaela Pixová z Klimatické koalice, podle které jsou vyšší ambice Evropského parlamentu zcela určitě krokem správným směrem. "Evropský parlament podpořil nejen lepší ochranu klimatu, ale také větší impuls pro nutnou modernizaci naší ekonomiky. Vyšší cíl pro snižování emisí by znamenal vyšší cíl pro rozvoj čistých obnovitelných zdrojů a úspor energie - tedy větší příležitosti pro evropský průmysl, nová pracovní místa i nižší účty rodin za energie," uvedl vedoucí energetického programu ekologického Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Analytik Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Madej doplnil, že rychlejší redukce emisí vytvoří v Evropě příležitosti pro nové investice, které přinesou miliony pracovních míst. "Sníží také závislost Evropy na dovozu energetických surovin a zlepší ovzduší ve městech," dodal.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 7. 10. 2020

 


Datum uveřejnění: 7.10.20
Poslední změna: 4.1.2021
Počet shlédnutí: 38